Co nowego

Bezpieczniej i łatwiej na skrzyżowaniu Dąbka ze Staniewicza

fot. pixabay

fot. pixabay

Wiemy, kto wykona projekt i wybuduje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka i kmdr Staniewicza. Inwestycja znacznie podniesie bezpieczeństwo pieszych oraz usprawni włączanie się do ruchu samochodów z ulic podporządkowanych, czyli ul. Staniewicza w Gdyni oraz ul. Czarnieckiego w Kosakowie.

Jedyną ofertę złożył Zakład Usług Inżynierii Ruchu z siedzibą w Gdyni. Firma wykona projekt i wybuduje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka z kmdr Jerzego Staniewicza w Gdyni oraz ulicy Czarnieckiego w Kosakowie. Oferta wyniosła 469 070, 39 zł brutto. Zamawiający, czyli gdyński Zarząd Dróg i Zieleni planował przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 399 914,77 zł brutto, jednak po szczegółowej analizie ZDiZ przyjął ofertę.

- Mieszkańcy tej części Gdyni już za kilka miesięcy będą mogli bezpieczniej dotrzeć do swoich domów. Cieszę się, że szybko udało się wyłonić wykonawcę. W przypadku tego skrzyżowania czas ma znaczenie. Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło w jego rejonach do poważnych wypadków z udziałem pieszych i zmiany były konieczne. Skonsultowaliśmy się z policjantami i wspólnie znaleźliśmy skuteczne rozwiązanie. Skorzystamy z nowej technologii, która dodatkowo podniesie bezpieczeństwo – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przewidywany termin wykonania kompletnej dokumentacji projektowej to październik, natomiast zakończenia prac budowlanych – grudzień 2019 roku.

Co się zmieni?

Na skrzyżowaniu pojawią się nowe maszty z sygnalizatorami LED. Ponadto sygnalizacja będzie wyposażona w czujniki wykrywające zbliżające się do skrzyżowania pojazdy. Pozwoli to dostosować czas zmiany świateł do aktualnej sytuacji na drodze i skrócić czas oczekiwania na zielone światło dla samochodów. Przy przejściach przez jezdnie zamontowane będą przyciski dla pieszych z możliwością dźwiękowego naprowadzania osób niewidzących lub niedowidzących oraz z dźwiękowym i wizualnym potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

Przejście dla pieszych przez ul. Dąbka, fot. ZDiZ Gdynia

Firma wykona także instalację infrastruktury technicznej, w tym m.in. kanalizację teletechniczną. Sygnalizacja będzie przystosowana do włączenia do systemu sterowania ruchem TRISTAR.

Oferta została wyłoniona w ramach postępowania przetargowego dla zadania „Sporządzenie dokumentacji projektowej i budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. płk. Dąbka z ul. Staniewicza” w Gdyni Pogórzu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.07.2019 11:30
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2019 11:17
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona

Zobacz także

Najnowsze