Co nowego

Szkolenia z pierwszej pomocy w komunikacji miejskiej

Przeszkolono kierowców, którzy na co dzień prowadzą autobusy i trolejbusy, fot. ZKM Gdynia

Przeszkolono kierowców, którzy na co dzień prowadzą autobusy i trolejbusy, fot. ZKM Gdynia

Pasażerowie korzystający z usług gdyńskiej komunikacji miejskiej mogą czuć się bezpieczniej. W Gdyni trwają szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsługi defibrylatora AED dla ponad 230 pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej oraz 12 pracowników Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Szkolenia są wynikiem współpracy obu podmiotów z Gdyńskim Centrum Zdrowia. Wspólny projekt ma na celu utrwalenie wiedzy i umiejętności niezbędnych przy niesieniu pomocy pasażerom gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Podczas zajęć poruszane są zagadnienia teoretyczne i praktyczne, takie jak:
 • prawidłowe wzywanie pomocy
 • ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych
 • zasady udzielania pierwszej pomocy
 • pierwsza pomoc w nagłych przypadkach (urazów, krwotoków, omdleń, epilepsji, udarów, zadławienia/zakrztuszenia, nagłego zatrzymania krążenia)
 • użycie defibrylatora AED w czasie Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej

Główny cel szkoleń to zapewnienie pasażerom bezpieczeństwa. Uczestnikom przekazywana jest nie tylko wiedza teoretyczna - dzięki zajęciom praktycznym będą oni w stanie lepiej reagować w trudnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

- Dla pasażerów korzystających z usług komunikacji miejskiej komfort podróży jest niezwykle ważny, a komfort oznacza poczucie bezpieczeństwa. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy zorganizowane przez Gdyńskie Centrum Zdrowia mają za zadanie pomóc pracownikom ugruntować wiedzę z tej dziedziny, co przełoży się na ich pewność działania w sytuacjach kryzysowych. To inwestycja w pracowników, która zaowocuje jeszcze większym bezpieczeństwem pasażerów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Wszyscy uczestnicy mogą również w trakcie zajęć opowiedzieć o swoich dotychczasowych doświadczeniach związanych z sytuacjami zagrożenia zdrowia pasażerów. Podczas wykonywania praktycznych ćwiczeń uczestnicy mają zaś szansę zmierzyć się z sytuacjami, które mogą wydarzyć się w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. 

- Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni mają możliwość uczestniczyć w cyklu szkoleń w zakresie udzielania pierwszej pomocy zorganizowanych w ramach współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia. Teoretyczną wiedzę w oparciu o multimedialną prezentację przedstawia zespół profesjonalnych ratowników z firmy Ratuj Bezpiecznie Dariusz Zeidler. Przedstawiane i omawiane są najczęstsze zdarzenia spotykające pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej. Kierowcy autobusów mają także możliwość praktycznych ćwiczeń w małych grupach na sobie nawzajem a także na profesjonalnych fantomach szkoleniowych. Uczestnicy omawiają również poszczególne sytuacje, które wydarzyły się w trakcie ich pracy zawodowej i dostają niezbędne instrukcje i wskazówki jak prawidłowo reagować na wypadek podobnych zdarzeń. Spotkania są przyjmowane z ogromnym entuzjazmem ze strony naszych pracowników – mówi Aneta Fichtel z Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej.

Bardzo pozytywnie o pomyśle przeprowadzenia szkoleń wśród inspektorów Zarządu Komunikacji Miejskiej wypowiada się również Naczelnik Wydziału Nadzoru i Regulacji Ruchu – Piotr Fichtel: - Bezpieczeństwo pasażerów to dla nas priorytet, dlatego niezmiernie cieszymy się kiedy nasi pracownicy mają szansę brać udział w tego typu szkoleniach. Teoria połączona z zajęciami praktycznymi to najlepszy sposób, aby utrwalać wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów AED.

W trakcie szkoleń uczestnicy poznają szczegółowe zasady, których trzeba przestrzegać podczas udzielania pomocy poszkodowanym. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach, trwają około 3 i pół godziny. Podczas ćwiczeń wykorzystany jest również profesjonalny sprzęt. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają imienne zaświadczenia potwierdzające zdobyte kwalifikacje.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 10.12.2019 16:20
 • ikona

  Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 11.12.2019 10:21
 • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze