Co nowego

„Bitwa o głosy” rozstrzygnięta!

Znamy wyniki Bitwy o głosy! // fot. Karol Stańczak

Znamy wyniki Bitwy o głosy! // fot. Karol Stańczak

13.07.2020 r.

Za nami druga tura wyborów prezydenckich i finał akcji „Bitwa o głosy”, zorganizowanej przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. W niedziele gdynianie tłumnie ruszyli do lokali wyborczych. Frekwencja w naszym mieście w tej turze wyniosła 75,04 %, co pozwoliło nam zająć drugie miejsce.
 
Do akcji prowadzonej przez OMGGS zaproszono w sumie 48 samorządów. Rywalizacja o najwyższą frekwencję toczyła się w trzech kategoriach: gmin poniżej 10 tys. mieszkańców, o wielkości od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz powyżej 30 tys. mieszkańców. W puli nagród było 90 tysięcy złotych, po 30 tysięcy dla zwycięzcy z każdej kategorii. Pieniądze, które trafią do samorządów, zostaną przeznaczone na realizację celów wyznaczonych przez mieszkańców danej gminy czy miasta.
 
Po drugiej turze wyborów prezydenta RP frekwencja w całej metropolii wyniosła 69,69%. To sukces w porównaniu do poprzednich wyborów, w których kilka lat temu głos na kandydatów na urząd prezydenta Polski oddało 57,3% uprawnionych mieszkańców.

Nasze miasto może pochwalić się bardzo wysoką frekwencją, która po dwóch turach wyborów wyniosła 73,59%.

W kategorii gmin powyżej 30 tysięcy mieszkańców dało to Gdyni drugie miejsce. Lepszy rezultat uzyskał jedynie sąsiedni Sopot, w którym do urn poszło 75,95% uprawnionych do głosowania, a podium zamknął Gdańsk z frekwencją 73,22%.- To bardzo wysoki wynik i ogromnie nas cieszy. Oznacza, że dobrze zrozumieliśmy święto demokracji i dobrze z niego skorzystaliśmy - komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - W całym naszym regionie, w którym szeroko promowaliśmy akcję „Metropolia głosuje”, frekwencja kształtowała się znakomicie. Myślę, że to dobrze nam wróży i że nasza postawa obywatelska ma się świetnie.

W pozostałych kategoriach najlepsi okazali się: Władysławowo 81,12% (w kategorii gmina 10-30 tys. mieszkańców), choć niewiele zabrakło też gminie Kosakowo (77,74%) oraz Krynica Morska 86,07% (gmina do 10 tys. mieszkańców), o włos wyprzedzająca lidera z pierwszej tury, czyli Jastarnię, gdzie średnia frekwencja wyniosła 85,83%. 
 
Dzięki zaangażowaniu samorządów średnia frekwencja w OMGGS wyniosła aż 67,24%.

SPRAWDŹ, JAK WYPADŁA FREKWENCJA WYBORCZA W GDYNI I NA POMORZU - KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ

https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/frekwencja/2/Koniec/woj/220000