Co nowego

Jit Team współpracuje z gdyńską „Trójką”

Fot. JIT Team

Fot. JIT Team

04.11.2019 r.

Zespół blisko 300 specjalistów wytwarzających wysokiej jakości oprogramowanie i uczniowie jednego z najlepszych liceów w Polsce – ta współpraca musiała się udać. Właśnie rusza trzecia edycja spotkań warsztatowych z udziałem developerów firmy softwareowej Jit Team z uczniami 3LO w Gdyni. Wspólny projekt łączy doświadczenie i wiedzę ekspertów ze świeżym spojrzeniem uczniów gdyńskiej „Trójki”. Zarówno firma, jak i nauczyciele przyznają, że taka dawka wiedzy i motywacji to prawdziwa inwestycja w karierę młodych. A tę można zacząć naprawdę szybko.

Promowanie działalności firm wśród studentów i przyszłych absolwentów obiecujących kierunków nie dziwi dziś już nikogo – liderzy na rynkach szukają świeżych umysłów i potencjalnych kandydatów, którzy lada moment będą poszukiwać pracy. Niektórzy idą jednak o krok dalej: firma softwareowa Jit Team, z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia postawiła na jeszcze młodsze talenty – licealistów 3LO w Gdyni. Młodzi, zdolni uczniowie pod okiem specjalistów z Jit Team podczas cyklu spotkań i warsztatów poznają od podszewki procesy technologiczne i biznesowe oraz specyfikę pracy w branży IT. Finalnie, wspólnie tworzą aplikacje mobilne, które mogą otworzyć im drzwi do kariery w najbardziej innowacyjnych branżach.

Efektem współpracy ma być opracowanie przez uczniów nowej, użytecznej aplikacji, którą zaprezentują pod koniec roku szkolnego 2019/2020. Koordynatorka projektu z 3LO Anna Rzepa tłumaczy, że taki cykl to idealne rozwiązanie, by wprowadzić młode, obiecujące osoby do innowacyjnej, ale wciąż zmieniającej się branży – Takie podejście firmy do młodych talentów jest niezwykle udane: odważne, innowacyjne. Współpraca z ludźmi na tak wczesnym etapie edukacji to inwestycja, która zawsze zadziała na plus. To wyciągnięcie do nich ręki, zaoferowanie idealnej szansy na szybsze wprowadzenie do świata biznesu i technologii – dodaje.

Mariaż edukacji i biznesu

Licząca blisko 300 ekspertów firma Jit Team, wytwarzająca wysokiej jakości oprogramowanie, postanowiła podzielić się wiedzą i doświadczeniem z gdyńskim 3LO, by przekonać się, że przyszli specjaliści rzeczywiście są zmotywowani do działania i zdobywania wiedzy już w liceum. Firma miała okazję utwierdzić się w przekonaniu, że skierowanie uwagi właśnie na młodzież szkolną wcale nie musi być problematyczne. Choć uczeń myśli i zachowuje się nieco inaczej niż student czy świeżo upieczony absolwent, współpraca z nim okazuje się równie owocna. Na dotychczasowej współpracy skorzystali też oczywiście licealiści. Dzięki możliwości wzięcia udziału w zrealizowanych dotąd projektach, młode talenty 3LO zapewniły sobie niecodzienną lekcję: poznanie branży, zagłębienie się w procesy technologiczne i biznesowe w naturalnym środowisku, a wreszcie – możliwość stworzenia niecodziennych projektów pod okiem najlepszych specjalistów w branży.

Efektem pierwszej edycji programu jest aplikacja 3Nav, która pomaga poruszać się po szkole uczniom i rodzicom. Dzięki niewielkim nadajnikom typu beacon znajdującym się na terenie całego liceum, z łatwością można zlokalizować każdą salę. Podczas drugiej edycji programu uczniowie 3LO przy wsparciu specjalistów z Jit Team stworzyli aplikację Tricard, która pozwala nam wysyłać swoje zdjęcia w formie pocztówek z wakacji. Podczas budowania aplikacji młodzież nauczyła się wykorzystywać technologie takie jak: HTML 5, CSS, Java Script (ES6) czy React.js. W obu projektach chodziło przede wszystkim o praktykę i wykorzystanie wiedzy teoretycznej w prawdziwych, przydatnych projektach.

Współpraca otworzyła licealistom także kolejne drzwi: uczniowie biorący udział w ubiegłych edycjach otrzymali zaproszenie na dwumiesięczny staż w firmie. Pod okiem doświadczonych Jitowców, w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, młode talenty mogły uczyć się programowania w technologiach Kotlin oraz Swift. Licealiści pracowali przy rozbudowaniu frontendu aplikacji WeJit, wewnętrznej platformy Jit Team. Efektem dwumiesięcznej pracy stażystów była dodatkowa funkcjonalność aplikacji WeJit, która wykorzystywała technologię rozpoznawania twarzy.