Co nowego

Biznes w niepewnych czasach. Za nami Forum Przedsiębiorstw

Forum Przedsiębiorstw // fot. Przemysław Kozłowski

Forum Przedsiębiorstw // fot. Przemysław Kozłowski

15.09.2021 r.

Forum Przedsiębiorstw powróciło do Gdyni po pandemicznej przerwie. Ludzie biznesu, inwestorzy i wszyscy zainteresowani ekonomią spotkali się w środę, 15 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Podczas konferencji poruszono zagadnienia dotyczące m.in. bezpieczeństwa w internecie czy turystyki wellbeing. Forum otworzył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a wśród panelistów znaleźli się m.in.: były wicepremier – Jerzy Hausner czy aktywistka klimatyczna – Katarzyna Jagiełło.


Forum Przedsiębiorstw, podobnie jak wiele innych konferencji biznesowych i naukowych, powróciło po pandemicznej przerwie. Koronawirus sprawił, że w ubiegłym roku wydarzenie musiało zostać odwołane. Tym razem odbyło się zarówno stacjonarnie – w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni – jak i online. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Bardzo tęskniliśmy za takimi spotkaniami, więc w sposób szczególny ciesze się, że korzystając z okienka pandemicznego, możemy z częścią Państwa spotkać się bezpośrednio. Myślę, że dzisiaj każdy przedsiębiorca, który próbuje na co dzień funkcjonować i budować strategię rozwoju, musi mierzyć się z niezwykle zmiennym otoczeniem. Bardzo potrzebujemy wszyscy stabilizacji i spokoju. Te zmiany, które trzeba zrozumieć, które muszą być elementem budowania codzienności i przyszłości Państwa firm, to rzeczywistość, która może być prostsza dzięki mądrej radzie, debacie i ekspertom. Taki jest podstawowy cel Forum - mówił podczas otwarcia Forum prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.W programie Forum Przedsiębiorstw znalazły się panele dyskusyjne, podzielone na trzy zagadnienia. Dotyczyły one:
  • bezpieczeństwa w internecie
  • turystyki wellbeing
  • nowoczesnego marketingu.

Podczas sesji uczestnicy próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania to, jaki wpływ na małą firmę mają wydarzenia polityczne i zawirowania gospodarcze na drugim końcu świata? Jak dbać o bezpieczeństwo teleinformatyczne w przedsiębiorstwie? Jak umiejętnie promować się w internecie? Co napędza turystykę wellbeing? Jak dbać o dobrostan ciała i umysłu? Na czym polega wielokulturowe i wielopokoleniowe zarządzanie w przedsiębiorstwie? Słuchacze pochylili się także nad zagadnieniami związanymi ze skutecznym zdobywaniem rynków zagranicznych, tworzeniem tzw. powerspeech, a także… reklam na Facebooku i Instagramie.

- Warto posłuchać i przede wszystkim warto się spotkać wreszcie face-to-face. Każdy z paneli jest moim zdaniem ciekawy. Oczywiście każdy mógł sobie wybrać coś dla siebie. No i wreszcie trochę networkingu – być zamkniętym w domu, praca mobilna jest teoretycznie fajna, ale jednak to zupełnie co innego. Także ja z miłą chęcią biorę udział w tym spotkaniu – mówi Marek Litka, gdyński przedsiębiorca i uczestnik Forum Przedsiębiorstw.

Udział w konferencji wzięli eksperci i praktycy biznesu, a także wyjątkowi goście. Podczas panelu otwierającego komentarz ekonomiczny wygłosił prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i minister pracy i polityki społecznej.

- Jest to Forum Przedsiębiorstw, w związku z tym to, o czym chcę mówić, jest przede wszystkim spojrzeniem na to, co dzieje się w przedsiębiorstwach i jest to spojrzenie analityka gospodarczego. Co warto zauważyć? Przed wybuchem pandemii dynamika polskiej gospodarki spadła. Pandemia i lockdown, czyli ograniczenia administracyjne, spowodowały głębokie tąpnięcie. One w Polsce nie było jakieś bardzo głębokie. Mieliśmy recesję, która była płytka i taka była przewidywana. Relatywnie szybko obserwujemy odbudowę. Można powiedzieć, że Polska gospodarka nabiera w tej chwili dynamiki. To, że dzisiaj mamy ożywienie, odbudowę, że dobre są wyniki finansowe – tym się trzeba cieszyć, doceniać i dbać o to, żeby tak było. Ale to nie znaczy, że to wszystko musi pójść w dobrą stronę - mówił podczas wystąpienia prof. Jerzy Hausner.
Jerzy Hausner // fot. Przemysław Kozłowski

Po nim odpowiedzi na pytanie „Jak polityka zagraniczna może służyć obywatelowi?” starał się udzielić Piotr Łukasiewicz - analityk z „Polityka Insight”, który doświadczenie zdobywał służby wojskowej i pracy w dyplomacji, m.in. jako ambasador RP w Afganistanie. Panel otwierający zamknęło wystąpienie aktywistki klimatycznej – Katarzyny Jagiełło, który poświęcony był kryzysowi klimatycznemu.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wystąpień oraz pełną listę prelegentów można znaleźć na stronie forumprzedsiebiorstw.pl.

Wydarzenie zrealizowane zostało przez Agencję Rozwoju Pomorza. Forum Przedsiębiorstw 2021 odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

  • Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podczas wystąpienia na Forum Przedsiębiorstw // fot. Przemysław Kozłowski
  • Forum Przedsiębiorstw 2021 // fot. Przemysław Kozłowski
  • Piotr Łukasiewicz podczas Forum Przedsiębiorstw 2021 // fot. Przemysław Kozłowski
  • Prezes Agencji Rozwoju Pomorza - Łukasz Żelewski // fot. Przemysław Kozłowski
  • Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podczas wystąpienia na Forum Przedsiębiorstw // fot. Przemysław Kozłowski
  • Profesor Jerzy Hausner podczas Forum Przedsiębiorstw // fot. Przemysław Kozłowski