Co nowego

Brak rządowych pieniędzy na dodatek węglowy

Wiceprezydent Gdyni - Michał Guć // fot. Kamil Złoch

Wiceprezydent Gdyni - Michał Guć // fot. Kamil Złoch

Dodatek węglowy miał być rządowym wsparciem finansowym w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Ich wypłacaniem, po przekazaniu środków z państwa, miały zająć się gminy. Pieniądze nie trafiły jednak do samorządów, a obecnie rząd próbuje wymusić na gminach wypłaty z własnych środków. Stanowczo sprzeciwia się temu Związek Miast Polskich, w tym także Gdynia. O problemie tym, podczas specjalnej konferencji prasowej, mówił wiceprezydent Michał Guć.


Wiele polskich rodzin stoi obecnie w obliczu finansowego wyzwania. Wpływają na to m.in. rosnące ceny węgla i innych paliw. Wsparciem w tej sytuacji, zaproponowanym przez rząd, miał być tzw. dodatek węglowy. Gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, miały dostać dofinansowanie w wysokości 3000 złotych. 17 sierpnia tego roku rozpoczęła się procedura składania wniosków. Resort klimatu przygotował jednolity wniosek dla całego kraju. Przyjmowanie podań i ich obsługę powierzono poszczególnym gminom. W Gdyni zadanie to powierzono Wydziałowi Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni. Do dziś przyjęto 2115 wniosków.

Dodatek węglowy miał zostać wypłacony w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku. Oznacza to, że pierwsi mieszkańcy, którzy w połowie sierpnia złożyli swoje podania, właśnie teraz powinni otrzymać należne im pieniądze. Tak się jednak nie dzieje, gdyż państwo w dalszym ciągu nie przekazało środków do gmin, jednocześnie próbując wymusić na samorządowcach, by wypłacali dofinansowania z własnych kas.

Wyraźnie sprzeciwia się temu Związek Miast Polskich i należąca do niego Gdynia. W piątek, 16 września, odbyła się nadzwyczajna konferencja prasowa z udziałem wiceprezydenta miasta – Michała Gucia.

- Problem, z którym borykają się dzisiaj wszystkie samorządy w Polsce – to nie jest tylko problem Gdyni – polega na tym, że co prawda ustawa została uchwalona, natomiast póki co rząd nie przekazał żadnych pieniędzy na realizację tego zobowiązania. Oznacza to, że wszystkie osoby, które złożyły wnioski – i które w tej chwili oczekują, że te wnioski zostaną rozpatrzone, że zostaną im przekazane pieniądze na zakup węgla – tych pieniędzy nie mogą otrzymać, ponieważ miasta nie mogą przekazywać środków, których nie dostały. Dokonanie takich wypłat byłoby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Było to konsultowane z Regionalnymi Izbami Obrachunkowymi. Musimy czekać, aż pieniądze te wpłyną na konto gmin, aż wpłyną na konto Gdyni. Na chwilę obecną w Gdyni mamy przyjętych 2115 wniosków i na chwilę obecną rozpatrzonych jest już około 300 wniosków na kwotę około 1 miliona złotych. Generalnie szacujemy, że łącznie będzie to kwota około 14 milionów złotych. Jest to oszacowane na podstawie bazy emisyjności. Ani złotówka do Gdyni na chwilę obecną nie wpłynęła. Urzędnicy Wydziału Spraw Społecznych rozpatrują wnioski. Przygotowują je do wypłacania. Natomiast pieniądze będziemy mogli wypłacić dopiero wtedy, kiedy rząd zapewni środki na ten cel – mówił podczas konferencji Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.



Wcześniej oświadczenie w tej sprawie wydał Związek Miast Polskich. Poniżej prezentujemy jego fragment:

W związku z próbami zastraszania samorządowców, że muszą wypłacać z własnych środków dodatki węglowe, ZMP podtrzymuje, że wydatkowanie środków na niezaplanowane w budżecie, nagle nałożone zadania, nie powinno mieć miejsca przed otrzymaniem dotacji.

W komunikacie z wtorku napisaliśmy: Art. 49 ust. 5 ustawy o dochodach j.s.t. stanowi, że: „Dotacje celowe, o których mowa w ust. 1, powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań”. Z orzecznictwa wynika, że wydatkowanie środków na niezaplanowane w budżecie, nagle nałożone zadania, nie powinno mieć miejsca przed otrzymaniem dotacji na ten cel. Regionalne izby obrachunkowe – nawet w odniesieniu do zaplanowanych zadań zleconych – wskazują, że j.s.t. powinny otrzymywać z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację zadań zleconych, a w przepisach nie przewidziano możliwości planowania i finansowania tych zadań ze środków własnych j.s.t.

Miasta sygnalizują, że dotychczas nie otrzymały żadnych środków na nowe zadanie.


W dalszej części komunikatu Związek Miast Polskich proponuje by:

  • stanowczo wnioskować do wojewodów o przekazanie dotacji, na podstawie złożonych już wniosków,
  • w przypadku nieotrzymania środków wystarczających na wypłatę dodatków informować wnioskodawców o przyznaniu dodatku z jednoczesną informacją o tym, że wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa; wzór takiego pisma przedstawimy niebawem.

ZMP przypomina również, że podstawą do ponoszenia wydatków przez organ wykonawczy gminy jest budżet gminy i plan jego realizacji. Siłą rzeczy w budżetach miast nie ma wpisanej wypłaty dodatku węglowego.

Wiceprezydent Michał Guć // fot. Kamil Złoch

  • ikonaOpublikowano: 16.09.2022 13:54
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.09.2022 15:15
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze