Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Budujemy nowe centrum Małego Kacka

Budowa biblioteki wraz z siedzibą Rady Dzielnicy w Małym Kacku

Budowa biblioteki wraz z siedzibą Rady Dzielnicy w Małym Kacku

Miejsce sąsiedzkich spotkań z biblioteką, halą sportową, siedzibą rady dzielnicy i  ogólnodostępnym terenem zielonym do spokojnego wypoczynku oraz parking dla samochodów i rowerów – tak już niebawem będzie wyglądał plac otaczający miejsce po dawnej siedzibie Centrum Kultury w Gdyni oraz Szkołę Amerykańską.
 
Na teren 4 tys. metrów kw. powstanie Przystań Sąsiedzka z nowoczesną biblioteką i siedzibą Rady Dzielnicy Mały Kack. Mieszkańcy otrzymają nowe miejsce spotkań oraz zielony teren rekreacyjny. Na części działki powstanie sala gimnastyczna i sale dydaktyczne, które wybuduje Szkoła Amerykańska z własnych funduszy. Sala będzie udostępniana mieszkańcom miasta na takich samych zasadach, jak podobne przyszkolne obiekty sportowe w Gdyni. Powstanie też wspólny parking.
 
- To miejsce zyska nowe życie. Starannie zaplanowana przestrzeń sprawi, że mieszkańcy dzielnicy będą chcieli tu przebywać, odpoczywać, spotykać z sąsiadami. Łączymy tu wszystkie funkcje związane z wypoczynkiem, które każdy chce mieć blisko domu: bibliotekę z przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, obiekt sportowy, zadbany zielony teren, miejsce aktywności dla dzieci, spokojne miejsce spotkań dla seniorów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 


Budynek sąsiedzkich spotkań o powierzchni użytkowej ponad 400 metrów kwadratowych będzie miał dwie kondygnacje. Na parterze znajdą się wielofunkcyjne przestrzenie do wykorzystania w zależności od potrzeb do organizacji wydarzeń oświatowych, kulturalnych i informacyjnych, obszar aktywności dla dzieci, siedziba rady dzielnicy i przestrzeń dedykowana seniorom. Piętro zajmie biblioteka i pomieszczenie do cichej pracy. Kondygnacje połączą biegnące po łuku schody umieszczone w centrum obiektu pod kopułowym przepuszczającym światło słoneczne dachem. Samo zadaszenie zresztą w dużej części będzie retencyjnym zielonym ogrodem. A na tyłach obiektu zaprojektowano przestrzeń dla letniej biblioteki.
 
- Obiekty budowane przez miasto i przez szkołę zostały zaprojektowane tak, by razem tworzyły sharmonizowaną przestrzeń – wspólny kompleks oświatowo-sportowy. Budynek Przystani Sąsiedzkiej odsunięty jest w głąb działki dla polepszenia komfortu akustycznego, ale budynki szkoły i przystani połączone będą wewnętrznym korytarzem, przy którym znajdować się będzie winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzących, poruszających się na wózkach i niedosłyszących  – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Na zdjęciu od lewej: Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki // fot. Paweł Kukla

Przed budynkami od strony ul. Łowickiej powstaną wspólne miejsca postojowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, a także docelowo miejsca przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych, jak również kilkadziesiąt miejsc dla rowerów, w tym rowerów cargo. Dla ułatwienia komunikacji wydzielony zostanie też pas przed wejściem tzw. „kiss& go”.
 
- To już kolejna Przystań, która powstanie w Gdyni. Konsekwentnie realizujemy politykę aktywizacji mieszkańców. Realia dzisiejszego świata są takie, że społeczeństwa stają się skupiskami anonimowych ludzi. My chcemy gdyńskie dzielnice przed tym uchronić. Tworzymy miejsca, w których można w przyjemny i ciekawy sposób spędzić czas, a przy okazji poznać swoich sąsiadów – dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
 Budowa biblioteki wraz z siedzibą Rady Dzielnicy w Małym Kacku

Jako pierwsza rozpocznie się realizacja sali sportowej, wykonawca ma zacząć prace na przełomie listopada i grudnia tego roku. Rozpoczęcie budowy części finansowanej przez miasto planowane jest na połowę przyszłego roku. Całość ma być gotowa z końcem 2021 roku.  
 
- Cieszę się, że ten piękny teren w środku dzielnicy Mały Kack trafi znowu do mieszkańców. Będzie to świetna przestrzeń do integracji, z której skorzystamy wszyscy – mówi Sebastian Jędrzejewski, radny miasta.

  • ikonaOpublikowano: 26.11.2019 14:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.11.2019 14:20
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze