Co nowego

Burzowy trzeci dzień Open'era

Przez festiwal przetoczyła się burza, ale po niej wznowiono koncerty m.in. na Beat Stage // fot. Karol Stańczak

Przez festiwal przetoczyła się burza, ale po niej wznowiono koncerty m.in. na Beat Stage // fot. Karol Stańczak

02.07.2022 r.

Szybko zmieniająca się, nadmorska pogoda znów dała o sobie znać fanom muzyki. Trzeciego dnia Open’era z powodu nadciągającej burzy zarządzono ewakuację całego terenu festiwalu. Koncerty wznowiono po kilku godzinach. Sytuacja wymusiła zmiany w programie – niektóre występy zostały odwołane, a inne przesunięte na późniejszą porę.


Trzeci dzień tegorocznego Open’era z pewnością na długo pozostanie w pamięci wielu miłośników koncertów. Niestety nie ze względu na wrażenia muzyczne, a na ewakuację terenu Open’er Festival. Wszystko ze względu na silną burzę, która wieczorem 1 lipca nadciągnęła nad Gdynię.

Burza nadciąga nad Open'er Festival // fot. Karol Stańczak

Po zaledwie kilku koncertach – w tym świetnym EABS na Alter Stage czy porywającym publiczność Janie Rapowanie na scenie głównej – na terenie wzmógł się wiatr, a niebo zaciągnęło się czarnymi chmurami. W tych okolicznościach organizatorzy podjęli decyzję o ewakuacji.

Ewakuowano cały teren festiwalu // fot. Karol Stańczak

Około godziny 19:00 na ekranach pojawiły się komunikaty o konieczności opuszczenia terenu wydarzenia. Do silnego wiatru dołączył obfity deszcz, a niebo co rusz rozświetlały pioruny. Na szczęście dość szybko wiatr zdecydowanie osłabł, a intensywność opadów zmalała. Burza nadal jednak krążyła w okolicy.

Trwa ewakuacja Open'er Festival // fot. Karol Stańczak

Gdy pogoda się uspokoiła, organizator podjął decyzję o wznowieniu wydarzenia od godziny 22:30. Niestety kilkugodzinna przerwa musiała spowodować zmiany w piątkowym programie festiwalu. Odwołane zostały dwa koncerty na Orange Main Stage. Nie wystąpiły piątkowa headlinerka Dua Lipa, a także Megan Thee Stallion. Na resztę wieczoru wyłączony został także Tent Stage. W namiocie Alter Stage doszło do przesunięć występów na późniejsze godziny. Amerykańska wokalistka Sky Ferreira zagrała o 23:15, natomiast duńscy przedstawiciele punk rocka – zespół Iceage – o godzinie 0:45. Na późną noc przełożone zostały również koncerty na scenie Czujesz klimat?. Jedyny brak zmian odnotowano na Beat Stage, gdzie występy odbyły się zgodnie z wcześniej zaplanowanym harmonogramem.

Publiczność na Beat Stage // fot. Karol Stańczak

Tego dnia Orange Main Stage zamknąć miał holenderski DJ i producent – Martin Garrix. Tak się w istocie stało, choć występ przesunięto o pół godziny – na 1:00. Na osłodę tego trudnego dnia dał on znakomite, taneczne show.

Widowiskowe show Martina Garrixa // fot. Karol Stańczak

Zmiany w programie sprawiły, że organizatorzy zdecydowali się, by w pewnym stopniu wynagrodzić fanom odwołane koncerty. Osoby, które posiadały karnety, będą mogły otrzymać specjalne vouchery, natomiast posiadacze biletów jednodniowych na piątek, będą mogły skorzystać z nich dziś – w sobotę, 2 lipca, ostatniego dnia festiwalu. Poniżej pełny komunikat wystosowany przez Open’er Festival:

Szanowne Festiwalowiczki i Festiwalowicze.

W związku z bardzo trudną i niebezpieczną sytuacją pogodową, tymczasową ewakuacją, odwołaną częścią koncertów i zmianami w programie w dniu 1 lipca, wszystkie osoby, które kupiły bilety jednodniowe na 1 lipca, karnety weekendowe oraz karnety 4-dniowe otrzymają voucher, który będą mogli wykorzystać w ciągu najbliższych 3 lat do zakupu biletów na Open’era. Szczegóły podamy w przyszłym tygodniu. Za wszelkie niedogodności przepraszamy, ale bezpieczeństwo uczestników festiwalu jest najważniejsze.Istnieje również druga możliwość (zamiast vouchera) - zamiana biletu jednodniowego z 1 lipca na bilet jednodniowy na sobotę, 2 lipca. Osoby, które posiadają opaskę na ręku i bilet na 1 lipca lub niezeskanowany bilet na 1 lipca mogą wziąć udział w festiwalu w sobotę. W tym celu należy przyjść dziś (2 lipca) do punktów wymiany biletów na opaski na terenie festiwalu, zlokalizowanych przy wejściu głównym lub wejściu od strony Kosakowa.

W sobotę na Open’erze wystąpią m.in. The Killers, Peggy Gou, Taco Hemingway, Jessie Ware, Cigarettes After Sex, Dawid Podsiadło, Sons of Kemet czy Kacperczyk.

 • Burza nad Open'erem // fot. Karol Stańczak
 • Pada i wieje, ale damy radę // fot. Karol Stańczak
 • Ewakuacja terenu festiwalu // fot. Karol Stańczak
 • Silent Disco na Open'er Festival // fot. Karol Stańczak
 • Festiwalowa publiczność // fot. Karol Stańczak
 • Silent Disco na Open'er Festival // fot. Karol Stańczak
 • Silent Disco na Open'er Festival // fot. Karol Stańczak
 • Martin Garrix // fot. Karol Stańczak
 • Beat Stage // fot. Karol Stańczak
 • Martin Garrix // fot. Karol Stańczak
 • Martin Garrix // fot. Karol Stańczak
 • Open'er Festival // fot. Karol Stańczak