Co nowego

Chór Uniwersytetu Morskiego ponownie wystąpi z Bocellim

Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z Andreą Bocellim. Zdjęcie z 2019 roku // fot. facebook.com/chor.umgdynia

Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z Andreą Bocellim. Zdjęcie z 2019 roku // fot. facebook.com/chor.umgdynia

04.08.2022 r.

Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego po raz kolejny zaśpiewa u boku Andrei Bocellego. Artyści z Gdyni ciężko pracują i przygotowują się do tego występu. Koncert słynnego tenora odbędzie się 19 sierpnia na PGE Narodowym.


Po raz pierwszy wystąpili z nim w styczniu 2019 roku. Teraz znowu staną obok niego na scenie. Chórzyści Uniwersytetu Morskiego w Gdyni ponownie znaleźli się wśród artystów, którzy zagrają i zaśpiewają z Andreą Bocellim podczas jego koncertu w Polsce. Słynny tenor wystąpi 19 sierpnia w Warszawie.
 
Występ u boku włoskiego śpiewaka to duże wyróżnienie dla artystów z gdyńskiej uczelni. Dlatego ciężko pracują, ćwiczą i przygotowują się do koncertu.
 

– Przed nami intensywny sierpień. Dużo pracy, nauka nowych utworów, szlifowanie, dopracowywanie, składanie w całość. Próba goni próbę, ale satysfakcja gwarantowana. 19 sierpnia występujemy na PGE Narodowym w Warszawie u boku Adrei Bocellego. To dla nas zaszczyt – czytamy na facebookowym profilu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego.

 
Podczas koncertu na scenie pojawią się także inni artyści z Polski i zagranicy, których Bocelli zaprosił do udziału w wydarzeniu. Będą to m.in.: włoska sopranistka Francesca Maionchi, ukraińska skrzypaczka Anastasiya Petryshak czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.O chórze


Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego istnieje od 20 lat i ma na swoim koncie wiele sukcesów. W marcu br. włączył się w pomoc Ukrainie i zorganizował charytatywny koncert oratoryjny. W 2018 roku zespół zdobył złoty dyplom na Międzynarodowym Festiwalu „Liviu Borlan” i zajął drugie miejsce na V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich Święty Krzyż. Wywalczył także srebrny dyplom w kategorii „Chóry mieszane” na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym „Musica in Urbe” w Bydgoszczy. W 2016 roku otrzymał srebrny dyplom w kategorii „Muzyka ludowa i muzyka sakralna” na Międzynarodowym Festiwalu Canco Mediterrania w Barcelonie. W 2013 roku zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Chóry kameralne” na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Eišiškės. Natomiast w 2010 roku zajął pierwsze miejsce na Pomorskim Festiwalu Pieśni Pasyjnych oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta na tym samym festiwalu.

Utwory w wykonaniu chórzystów z Uniwersytetu Morskiego znalazły się także w ścieżce dźwiękowej do komedii romantycznej „Miłość jest wszystkim” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, którą aktualnie można oglądać w kinach.

W repertuarze chóru znajdują się utwory reprezentujące różne epoki – od średniowiecza po współczesność, od małych form acappella po dzieła wokalno-instrumentalne. Swoimi występami śpiewacy regularnie uświetniają wydarzenia kulturalne, konferencje naukowe oraz uroczystości kościelne i akademickie.