Co nowego

Chwarzno-Wiczlino ma nowe, energooszczędne oświetlenie ulic

Chwarzno-Wiczlino z nowym oświetleniem LED // fot. pixabay

Chwarzno-Wiczlino z nowym oświetleniem LED // fot. pixabay

30.09.2019 r.

Gdynia konsekwentnie prowadzi działania w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, czego przykładem jest m.in. wprowadzanie oświetlenia ulic w technologii LED. W mieście funkcjonuje już 2500 lamp LED, a tym razem do sporej modernizacji doszło w Chwarznie-Wiczlinie.

Dzięki pani Monice Koćwin, pomysłodawczyni projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018, Chwarzno-Wiczlino zyskało 177 nowoczesnych, opraw LED. Zastąpiły one wysłużone sodowe oprawy starej generacji. W inwestycji udało się wykorzystać istniejącą infrastrukturę, czyli słupy oraz kable. Teraz wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, czyli ulic: Chwarznieńskiej, Staniszewskiego, Kamrowskiego, Okrężnej, Prostokątnej będzie jaśniej, bezpieczniej i oszczędniej.

- W Gdyni stawiamy na energooszczędne rozwiązania. Edukujemy młodzież, termomodernizujemy szkoły i przedszkola, a ta inwestycja pokazuje, że nasi mieszkańcy chcą wdrażać ekologiczne i oszczędne rozwiązania właśnie na poziomie swoich dzielnic. Szacujemy, że oświetlenie w technologii LED pozwoli zaoszczędzić ok. 30% energii elektrycznej. To bardzo cenny, energooszczędny projekt, który wpisuje Gdynię w ideę smart city - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Warto dodać, że źródła światła LED są obecnie najdoskonalszym dostępnym sztucznym źródłem światła, ponieważ emitują światło najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Ponadto strumień światła LED jest wolny od uciążliwego efektu migotania. A co najistotniejsze pobiera ono znacznie mniej energii niż tradycyjne oświetlenie.

- W Chwarznie-Wiczlinie przez ostatnie lata następowało wiele nowych inwestycji w oświetlenie m.in. dzięki działaniom Rady Dzielnicy, która już teraz zrealizowała 4 zadania inwestycyjne, a kolejne są na etapie finalizowania projektów. Dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego już ponad połowa dzielnicy może się cieszyć nowoczesnym oświetleniem LED, a co najważniejsze większość popularnych ścieżek spacerowych czy dróg rowerowych jest teraz bardzo dobrze doświetlona – mówi Jakub Ubych, pełnomocnik Prezydenta ds. dzielnic i radny miasta.

Do wspomnianych wcześniej działań związanych z oświetleniem można dołączyć kończoną budowę oświetlenia ul. Perkoza, a także ogłoszony przetarg na wykonanie oświetlenia ul. Kormorana. W kolejce czekają projekty m.in. ul. Jana Kazimierza i części ul. Śliskiej.
- Po wymianie opraw będziemy monitorować, jakiego rzędu oszczędności przyniesie ta inwestycja. Zgodnie z umową, wykonawca robót, czyli Energa Oświetlenie Sp. z o.o., musi przeprowadzić dokładne pomiary sprawdzające nowe lampy. Założyliśmy, że energooszczędne oprawy LED mają spełniać normy z zakresu oświetlenia ulic i optymalnie je doświetlać - tłumaczy Sylwin Pawelczyk, nadzorujący tę inwestycję z ramienia gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Koszt realizacji tej inwestycji to 190 000 złotych.