Co nowego

Co zrobić z choinką po świętach?

Świąteczne drzewka podlegają selektywnej zbiórce odpadów // fot. pixabay.com

Świąteczne drzewka podlegają selektywnej zbiórce odpadów // fot. pixabay.com

02.01.2023 r.

W święta choinki zdobią domy i mieszkania. Co jednak zrobić z nimi potem? Drzewek nie można po prostu wrzucić do pojemników na odpady. Podlegają one selektywnej zbiórce. To odpady zielone, które są odbierane w konkretnych terminach. Podpowiadamy, gdzie i kiedy można je wystawić, żeby zostały uprzątnięte.


Przypominamy, że świąteczne drzewka muszą być odpowiednio zutylizowane. Ze względu na swój rozmiar oraz na to, że są biodegradowalne, podlegają selektywnej zbiórce odpadów.

W blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przed pergolami śmietnikowymi – tak, żeby nie blokować dostępu do nich. Natomiast mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni wystawić drzewko przed posesją – w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. W obu przypadkach należy to zrobić najpóźniej do godz. 6.00 w dniu planowanego wywozu.

Oczywiście przed wystawieniem drzewka należy zdjąć z niego bombki, łańcuchy, lampki oraz inne ozdoby oraz pozostałości po nich. Ponadto jeśli dom zdobiła choinka w doniczce, należy wystawić ją bez donicy. Można również dać drzewku drugie życie i przesadzić je np. do ogrodu.

Choinki będą zabierane w styczniu i lutym – w konkretnych terminach, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych w poszczególnych dzielnicach. I tak:

  •  w dzielnicach: Mały Kack, Chwarzno-Wiczlino, Witomino, Obłuże, Oksywie, Babie Doły, Pogórze, Cisowa, Chylonia oraz Pustki Cisowskie-Demptowo – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej – drzewka będą odbierane: 4 i 18 stycznia oraz 1 i 15 lutego,
  • w dzielnicach: Kamienna Góra, Śródmieście, Wzgórze św. Maksymiliana, Działki Leśne, Grabówek, Leszczynki, Orłowo, Redłowo, Dąbrowa, Karwiny i Wielki Kack – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej – choinki będą odbierane: 11 i 25 stycznia oraz 8 i 22 lutego.

Szczegółowe informacje można znaleźć również na stronie wyrzucam.to w zakładce „Kiedy to?”.

Wszystkie zabrane drzewka trafiają do EkoDoliny. Tam rozdrabnia się je i miesza z innymi odpadami zielonymi. Całość trafia następnie na pryzmę kompostową. Właściciele domków jednorodzinnych posiadający kompostowniki mogą we własnym zakresie rozdrobnić drzewko i dodać do swojego kompostu.