Co nowego

Po raz czwarty podniosą „Kurtynę”

IV edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2019 // fot. Janusz Kacprzycki

IV edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2019 // fot. Janusz Kacprzycki

07.11.2019 r.

Pod koniec listopada Mały Kack na kilka dni zamieni się w centrum sztuki teatralnej. Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gdyni. Jego czwarta edycja z kilku powodów będzie miała wyjątkowy charakter. Do przeglądu zgłosiło się 28 grup teatralnych z całej Polski. 18 z nich zaprezentuje się przed publicznością i jury. Przeglądowi zostanie nadane imię Marka Hermanna – współtwórcy Katolickiego Amatorskiego Centrum Kultury i pomysłodawcy festiwalu. Tegoroczną edycję przeglądu na cześć 100. rocznicy przyłączenia Kaszub do Polski urozmaicą kaszubskie akcenty.
 
Organizatorom wydarzenia przyświeca prosty i jasny cel, aby stworzyć amatorskim teatrom przestrzeń do zaprezentowania swojego dorobku. Kurtyna łączy pasjonatów teatru w rodzinne grono. Grupy teatralne, biorące udział w festiwalu, w swoich sztukach poruszają tematy ważne, ponadczasowe, często dotykające sfery duchowej i udowadniają, że współczesna sztuka nie musi być wulgarna, by była atrakcyjna.
 
To prawdopodobnie jedyny przegląd w Polsce, podczas którego ma miejsce prawdziwa integracja bez barier. Kurtyna daje wszystkim równe szanse. Na tych samych prawach i zasadach rywalizują teatry, które tworzą aktorzy z niepełnosprawnościami, jak i grupy składające się z osób w pełni sprawnych. Po raz kolejny jury stanie zatem przed trudnym zadaniem, ponieważ niełatwo zestawić ze sobą monodram z mini musicalem, teatr osób z niepełnosprawnościami z grupą taneczną czy wychowanków domu opieki społecznej z licealistami. Trudność oceny wynika z poszukiwania tego obszaru, którym spektakl się wyróżnia. Jury konkursu corocznie przyznaje nagrody, zwracając uwagę na mocne strony prezentowanych spektakli. Publiczność dodatkowo nagradza zgodnie z własnym odczuciem.
 
Miejscem spotkań i główną sceną teatralną jest budynek kościoła Chrystusa Króla na Małym Kacku. To tam wystąpią grupy z Wejherowa, Bolszewa, Rumi, Gdyni, Sopotu, Gdańska. Do tegorocznego przeglądu zakwalifikowały się również teatry z Pniewitego, Biskupca, Kłodzka, Piły, Kalisk i Warszawy. 
 
Festiwal 24 listopada o godzinie 18.00 rozpocznie Msza święta i spektakl otwarcia.
Prezentację finalistów zaplanowano wieczorami o godzinie 18.45 w dniach od 25 do 29 listopada. Wręczenie nagród nastąpi 30 listopada o godzinie 15.00. Kurtynę zamknie koncert zespołu Arka Noego. Wstęp na przegląd jest wolny.
 

– Kurtyna nie odbyłaby się bez zaangażowania 50 wolontariuszy, którzy na czas festiwalu już po raz czwarty specjalnie biorą urlop – mówi Jarosław Szydłak Prezes Zarządu Stowarzyszenia Katolickie Amatorskie Centrum Kultury. – Jesteśmy też wdzięczni wszystkim osobom, które w sposób materialny wsparły przegląd oraz miastu Gdynia za to, że dofinansowało naszą inicjatywę. Dzięki temu możemy przygotować przegląd bardzo profesjonalnie: ze sceną, kulisami czy reflektorami i potrzebnym sprzętem – dodaje Jarosław Szydłak.

Prezydent Miast Gdyni ufundował Złotą Kurtynę, czyli pierwszą nagrodę o wartości 3000 zł oraz dwie nagrody specjalne, każda o wartości 1000 zł.
 
- Gdynia jako miasto bez barier po raz kolejny udowadnia jak ważna jest dla nas integracja. Ogromnie się cieszymy, że możemy wesprzeć inicjatywę, która w wyjątkowy sposób promuje działalność osób z niepełnospranościami. Tym bardziej, że spektakle prezentowane podczas Kurtyny zmuszają do refleksji i nierzadko wywołują łzy wzruszenia. Przegląd jest dowodem na to, że amatorzy nie muszą ustępować profesjonalistom – mówi wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
W trakcie przeglądu do dyspozycji gości będzie Cafe Wieża, a w niej kawa, herbata i słodkości. To miejsce, w którym odbywają się twórcze dyskusje, a także konsultacje przed i po spektaklach.
 
- Dbamy o to, żeby każda edycja Kurtyny była inna. W tym roku pojawią się elementy kaszubskie, ponieważ chcemy przypomnieć o 100. rocznicy przyłączenia Kaszub do Polski. Kaszubski wystrój zyska Cafe Wieża, w menu pojawią się kaszubskie przysmaki, prezentację finalistów poprzedzą kaszubskie gadki, piosenki i kabaret – podkreśla Monika Baran z biura prasowego festiwalu.


IV edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2019 // fot. Piotr Kwiatkowski
 
Organizatorzy wydarzenia zachęcają do wsparcia finansowego dzieła, które pozwoli na to, by godnie ugościć wszystkich aktorów amatorów i ich opiekunów.
 
Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku
ul. Ks. Bpa J. B. Szlagi 3, 81-506 Gdynia
32 1140 2004 0000 3802 7744 1317
z dopiskiem KURTYNA 2019

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

  • IV edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna 2019 // mat. prasowe