Co nowego

Czysta, klimatyczna i przyjazna środowisku Gdynia

fot. Gdynia.pl

fot. Gdynia.pl

18.06.2021 r.

Tu się oddycha, odpoczywa i po prostu dobrze mieszka, bo Gdynia to dobry adres. Ostatnie dwa i pół roku przyniosło zmiany, które mają wpływ na jeszcze wyższą jakość życia – czyste powietrze, dogodne przestrzenie dla pieszych i rowerzystów. To jednak nie koniec zmian. Przed nami kolejne działania – by klimatyczne miasto było jeszcze bardziej przyjazne.


KLIMATyczne Centrum
to szereg inwestycji, które zmieniają przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Ponadto w Gdyni powstaje 9 parków kieszonkowych w różnych dzielnicach naszego miasta. To ciekawe i różnorodne przestrzenie, które z pewnością staną się miejscami integracji oraz spotkań sąsiedzkich.

Jednym z najważniejszych działań dla dobra środowiska jest likwidacja w mieście starych pieców węglowych, tzw. „kopciuchów". W 2020 roku z mapy Gdyni zniknęły 132 piece w mieszkaniach komunalnych i 101 w lokalach i domach prywatnych. Do 2023 roku Gdynia będzie wolna od pieców węglowych w zasobie komunalnym!

Dbamy o małą i dużą retencję. Przy wsparciu środków unijnych realizowane są takie duże projekty jak odtworzenie Potoku Wiczlińskiego i budowa 3 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 111 tysięcy m3. Do mieszkańców natomiast skierowane jest know-how – czyli jak założyć i dbać o ogród deszczowy. Inicjatywa ta została doceniona na forum ogólnopolskim z nagrodą Innowacyjny Samorząd.

Czyste i przyjazne środowisku miasto to również takie, które mądrze gospodaruje produkowanymi odpadami. Gdynia m.in. dzięki działaniom edukacyjnym prowadzonym przez samorząd jest liderem w recyklingu – tylko 4% odpadów biodegradowalnych trafia do składowania.

Dbałość o środowisko, szczególnie w obszarach miejskich, jest jednym z największych wyzwań, które stoją przed nowoczesnym samorządem. Prowadzenie działań i inwestycji oraz projektowanie nowych przestrzeni musi odbywać się z myślą o lokalnym środowisku. Mając tego świadomość Gdynia, jako pierwsza w Polsce, dołączyła do Green City Accord – europejskiej inicjatywy zobowiązującej miasta do poprawy stanu środowiska.