Co nowego

„Dar Młodzieży” wraca do Gdyni z ostatniego rejsu w tym roku

„Dar Młodzieży” podczas rejsu // fot. Piotr Lewandowski / Uniwersytet Morski w Gdyni

„Dar Młodzieży” podczas rejsu // fot. Piotr Lewandowski / Uniwersytet Morski w Gdyni

29.09.2022 r.

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego jest w drodze do Gdyni. „Dar Młodzieży” kończy sezon praktyk morskich i wraca do macierzystego portu. W piątek, 30 września o godz. 9.45 zacumuje na swoim stałym miejscu przy nabrzeżu Pomorskim.

                                     
„Dar Młodzieży” co roku zabiera na swój pokład młodych praktykantów, uczniów szkół morskich oraz studentów Uniwersytetu Morskiego i uczelni partnerskich, m.in. Hogere Zeevaartschool z Antwerpii.
 
Tegoroczny sezon praktyk morskich rozpoczął się w marcu, a zakończy się w piątek, 30 września. Żaglowiec wraca właśnie z ostatniego rejsu w tym roku. Przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni zacumuje o godz. 9.45. Na jego pokładzie przypłynie 130 studentów Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego.
 
„Dar Młodzieży” kończy szóstą w tym roku podróż szkoleniową. Rozpoczęła się ona 30 sierpnia. Po wypłynięciu z Gdyni statek zawinął do portów w Hamburgu oraz Gdańsku. Ostatnim przystankiem „Daru Młodzieży” przed powrotem do domu było Świnoujście.
 
Praktyki na statku odbyło w tym roku 549 studentów i uczniów. Poza studentami Uniwersytetu Morskiego na pokładzie żaglowca szkolili się studenci belgijskiej Hogere Zeevaartschool, uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Technikum Żeglugi Śródlądowej oraz młodzież z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.
 
W trakcie sezonu szkoleniowego „Dar Młodzieży” przepłynął ponad 8 tysięcy mil morskich. Zawinął do: Antwerpii, La Coruny, Kopenhagi, Gdańska, Rouen, Kilonii, Esbjergu, Harlingen, Vlissingen, Aalborga, Rostocku, Bremerhaven, Szczecina czy Hamburga.
 
Za tydzień, w sobotę, 8 października żaglowiec ponownie znajdzie się w centrum uwagi. Na jego pokładzie odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.