Co nowego

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości!

Fot. Karol Stańczak

Fot. Karol Stańczak

Dumę i radość z rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obwieszczą w 22 portach 18 krajów świata! Rejs Niepodległości, wydarzenie absolutnie wyjątkowe, właśnie się rozpoczęło. Dar Młodzieży w południe wyruszył z gdyńskiego portu w rejs dookoła świata.

Wypłynięcie żaglowca poprzedziła msza święta. W pożegnaniu udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych oraz krajowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier prof. Piotr Gliński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Niech „Dar Młodzieży” zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach – mówił podczas żegnania młodzieży premier Mateusz Morawiecki.


"Powiedźcie światu, jaka Polska jest piękna"

Na morzu spędzą ponad 10 miesięcy, przepłyną w tym czasie 33 tysiące mil morskich. Dar Młodzieży zawita do 22 portów w 18 krajach świata.

- Jak tylko przyjechałem do Gdyni na inaugurację, to ciarki mnie przeszły, szczególnie jak wszedłem na pokład. Niesamowite przeżycie, zwłaszcza dla mnie, bo nie jestem zawodowo związany z morzem. Płynę, bo udało mi się wygrać konkurs Rejsu Niepodległości, więc tym bardziej się cieszę i już nie mogę się doczekać tej fantastycznej przygody - cieszy się Przemek Puzio, członek załogi.

W czasie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 500 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy gdyńskim nabrzeżu żegnały ich dzisiaj setki osób.

- Bardzo wzruszający moment, nie tylko dla nas gdynian, ale dla wszystkich Polaków. To rejs symboliczny, historyczny, ale myślę, że przede wszystkim piękna żeglarska przygoda dla tych wszystkich, którzy w tym rejsie biorą udział – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


22 porty, 18 krajów

Trasa rejsu jest imponująca. Żaglowiec zawinie m.in. do Lizbony, Dakaru, Kapsztadu, na Mauritius, do Singapuru, Osaki, Los Angeles, Kalifornii, Acapulco w Meksyku, Panamy a po Światowych Dniach Młodzieży przepłynie przez Kanał Panamski i pojawi się m.in. w Majami. W każdym z portów zaplanowano wydarzenia promujące Polskę i jej niepodległość.

- Trasa jest naprawdę genialna, mam to szczęście, że dostałem się na jeden z lepszych odcinków, lepszych, bo najdłuższych, będę płynąć, aż dwa miesiące – cieszy się Angelo Korzekwa, członek załogi. - Będę płynąć z Kapsztadu do Singapuru, odwiedzę cztery porty, każdy jest inny, każdy jest piękny. To będzie po prostu niesamowita przygoda – dodaje.

Podczas ceremonii pożegnania żaglowca odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy:

„Rejs Niepodległości „Daru Młodzieży” jest niezwykle trafnym sposobem uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Niechaj zawsze sprzyjają Państwu pomyślne wiatry".

Życzenia prezydenta skierowane do uczestników rejsu odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Wrócą za rok

Pierwszym celem "Daru Młodzieży" będzie Tallin. W marcu przyszłego roku Dar Młodzieży zawinie  z powrotem do Gdyni. Załogę statku w Rejsie Niepodległości stanowi 1000 młodych osób, podzielonych na 6 zmian. Przygotowania do rejsu zajęły ponad rok i kosztowały 23 miliony złotych. Rejs zorganizowały wspólnie Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Palotyńska Fundacja Misyjna "Salvatti".

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.05.2018 16:50
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.05.2018 16:51
  • ikonaZmodyfikował: Arleta Bolda-Górna
ikona

Najnowsze