Co nowego

Dary serca dla hospicjum. Listopadowa kwesta na cmentarzach

W tegorocznej listopadowej kweście na rzecz hospicjum udział bierze aż 670 wolontariuszy // fot. Michał Puszczewicz

W tegorocznej listopadowej kweście na rzecz hospicjum udział bierze aż 670 wolontariuszy // fot. Michał Puszczewicz

Trwa kwesta na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca na największych gdyńskich cmentarzach, a także nekropoliach w Kosakowie i Rumi. W inicjatywę zaangażowanych jest rekordowa liczba – 670 wolontariuszy. Wśród kwestujących tradycyjnie spotkać można znanych i lubianych gdynian, na czele prezydentem Wojciechem Szczurkiem.


Po pandemicznej przerwie listopadowa kwesta przy okazji Dnia Wszystkich Świętych powróciła w swojej tradycyjnej formie. W tym roku akcję rozszerzono na kilka dni – od minionego piątku, 29 października aż do wtorku – 2 listopada.

Kwestujący obecni są na największych gdyńskich cmentarzach: Witomińskim, przy ul. Spokojnej, w Kosakowie, na Oksywiu. Wolontariuszy spotkać można także na cmentarzu w Rumi. Tradycyjnie w akcję zaangażowali się znani i lubiani gdynianie, na czele z prezydentem miasta – Wojciechem Szczurkiem.

- To gdyńska tradycja, że 1 listopada spotykamy się na cmentarzu Witomińskim i wspólnie wspieramy Hospicjum św. Wawrzyńca. Są wśród nas samorządowcy, ludzie sztuki, sportowcy, politycy. Gdynianie mają otwarte i hojne serca, za co chciałbym serdecznie podziękować. I warto podkreślić, że tegoroczna kwesta jest wyjątkowa, odbywa się po pandemicznej przerwie i zgromadziła rekordową liczbę 670 wolontariuszy, których można spotkać, nie tylko dziś, ale również jutro, na cmentarzach w Gdyni, Kosakowie i Rumi - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Na cmentarzu Witomińskim kwestował prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek // fot. Michał Puszczewicz
Na cmentarzu Witomińskim kwestował prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek // fot. Michał Puszczewicz

Gdynianie chętnie angażują się w akcję zarówno jako darczyńcy, jak i kwestujący. W tym roku do wsparcia Hospicjum zachęcają m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Michał Guć z żoną Iwoną, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, senator Sławomir Rybicki, poseł Artur Dziambor, radna Gdyni Ewa Krym, Olga Barbara Długońska, Rafał Kowal, Magda i Piotr Jaconiowie, Mariusz Żarnecki i Beata Buczek-Żarnecka, Sławomir Kitowski, Jola Słoma i Mirek Trymbulak, Joanna Grajter, Małgorzata Sokołowska, Joanna i Jacek Kotarbińscy, Jakub Lewandowski, Dorota Sobieniecka, Anna Fibak, Marek Kański, a także Krzysztof i Wojciech Jankowscy oraz zawodnicy Rugby Club Arka Gdynia.

- Gdynianie jak co roku pokazali, że mają serca otwarte dla potrzebujących. Jestem dumna z hojnego wsparcia, jakiego udzielili prowadzonym na gdyńskich cmentarzach, a szczególnie na cmentarzu Witomińskim, zbiórkom na nasze hospicjum. Dziękuję kwestującym, którzy jak zwykle nie zawiedli. Umiemy być razem, umiemy się wspierać, umiemy się dzielić. Gdynianie są jak zawsze wspaniali. Dziękuję – powiedziała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Wśród kwestujących była również Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni // fot. Michał Puszczewicz
Wśród kwestujących była również Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni // fot. Michał Puszczewicz

Dochód z tegorocznej kwesty zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby podopiecznych hospicjum dla dorosłych oraz dla Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.
 
Datki przekazywać można tradycyjnie lub w formie płatności bezdotykowej. Na puszkach znajdą się bowiem naklejki ze specjalnym kodem. Pozwoli to szybko i w bezpieczny wesprzeć inicjatywę za pomocą smartfona.
 
W zbiórce pieniędzy pomaga Vuyap – mobilna platforma płatności bezgotówkowych rodem z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Właśnie w to narzędzie wyposażone są puszki kwestujących. Aby dokonać donacji z jego pomocą, należy zbliżyć smartfon do naklejki i zeskanować kod QR. Nastąpi automatyczne przekierowanie do strony płatności. Wtedy trzeba wybrać jedną z proponowanych kwot datku lub wpisać ją samodzielnie. Następny krok to wybranie metody płatności: Google Pay, Apple Pay albo dane karty płatniczej. Po zatwierdzeniu datek zostanie przekazany hospicjum.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.11.2021 15:15
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.11.2021 15:16
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze