Co nowego

Depesza literacko-kulturalna

Depesza literacko-kulturalna od Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej

Depesza literacko-kulturalna od Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej

17.03.2020 r.

Biblioteka Gdynia przygotowała kolejną garść rekomendacji literackich. Gdynia Kulturalna uruchomiła streaming filmowy. Wszystko to dla uziemionych w domach małych i dużych gdynian.

Jak informuje Biblioteka Gdynia, w odpowiedzi na apel Fundacji Powszechnego Czytania serwis Legimi udostępnił nieodpłatnie 20 tytułów.
Aby sięgnąć po wybraną pozycję, wystarczy wpisać na stronie Legimi kod "czytamy", a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca.

Spośród znajdujących się tam tytułów pracownicy Biblioteki Gdynia polecają dla dzieci takie pozycje jak:

"Pod taflą" Louise O'Neill
„Pod taflą” Louise O'Neill
Głęboko pod taflą zimnego, wzburzonego morza żyje Gaia, syrena, która marzy o świecie bez dworskich zasad i ojcowskich nakazów. Gdy buntuje się po raz pierwszy i wypływa na powierzchnię, spotyka chłopaka, który sprawia, że dziewczyna pragnie dołączyć do jego beztroskiego świata. Ile będzie musiała poświęcić, by spełnić marzenie o wolności i stąpaniu po lądzie? Co się stanie, gdy zabraknie jej odwagi?
Baśń o małej syrence jeszcze nigdy nie była tak aktualna i silna w przekazie. Pamiętaj, nigdy nie pozwól zamknąć się w klatce kłamstw i cudzych przekonań! [opis wydawcy]

"Chatka Puchatka" A. A. Milne
„Chatka Puchatka” A. A. Milne
Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół - pluszowych zabawek - w Stumilowym Lesie. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej - filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książeczki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i dorosłych. [opis wydawcy]

„Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny” Joanne K. Rowling
„Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny” Joanne K. Rowling
"Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" to drugi z serii pięciu scenariuszy autorstwa J.K. Rowling, autorki uwielbianej i popularnej na całym świecie serii o Harrym Potterze. Okładka i projekt wnętrza scenariusza ponownie są autorstwa MinaLima, niezrównanego duetu projektantów, którzy pracują przy wszystkich produkcjach z serii o Harrym Potterze i fantastycznych zwierzętach. [opis wydawcy]

"Najwyższa góra świata" Anna Onichimowska
„Najwyższa góra świata” Anna Onichimowska
Ta książka jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak jak trzeba. A jeśli nawet są tacy szczęśliwcy, to na pewno znają innych, którzy miewają kłopoty. Bo  bez kłopotów obyć się nie można. Ale trzeba się nauczyć z nimi żyć. I przezwyciężać - zarówno wielkie jak i malutkie. [opis wydawcy]

„Czarownice są wśród nas” Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Paweł Wakuła
„Czarownice są wśród nas” Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Paweł Wakuła
Czy podejrzewalibyście, że pani woźna, ciotka albo niepozorny sąsiad czarują lepiej niż cały sztab nauczycielski z Hogwartu?
Uprawiają magię widoczną wyłącznie dla dzieci - a to ze szkolnego słabeusza robią pewnego siebie chłopaka, a to zmieniają grupę szkolnych rozrabiaków w gromadę pomocnych zuchów, to znów pokazują, że z pozoru niewinna wizyta u ciotki może zamienić się w mrożącą krew w żyłach przygodę...
Czarownice są wśród nas to zbiór trzynastu opowiadań dla dzieci, które lubią tajemnicze zjawiska i nietuzinkowych bohaterów. [opis wydawcy]

Domowa Biblioteka 

W ramach akcji Domowa Biblioteka pracownicy Biblioteki Gdynia polecają dziś książki i wydarzenia około literackie:

Wydawnictwo Krytyki Politycznej każdego dnia do zamówienia powyżej 20zł dodaje jeden darmowy ebook. Dziś 17 marca jest to książka Jasia Kapeli „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Dodatkowo od 14 do 25 marca wszystkie ebooki i audiobooki są 40% tańsze.: Krytyka Polityczna

„Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać” Jaś Kapela

Agencja autorska „Opowieści” zaprasza na wirtualne „Spotkania w czasach zarazy” o godz. 19:00. Wczoraj gościem był Filip Springer, dzisiaj wystąpi Wojciech Szot, krytyk literacki, wydawca, autor książki "Panna Doktór Sadowska", która ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie:
Opowieści w czasach zarazy

Na podobną akcję zaprasza Unia Literacka. Wczoraj podczas „UL z książkami” o godz. 18:00 można było spotkać się z Zygmuntem Miłoszewskim. Dziś spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, pisarką i reporterką, która tak zaprasza na dzisiejszy wieczór:
"Uwaga! Dziś o godzinie 18.00, na fejsbuku, Magda Grzebałkowska zrobi mostek do kostek!
A tak naprawdę to przeczytam Państwu swoje reportaże, które napisałam setki lat temu i o których świat już nie pamięta. Wybrałam takie teksty, z którymi jestem związana emocjonalnie - opowiem Wam dlaczego."
Unia Literacka

Agata Romaniuk zaprasza najmłodszych na wieczorynki każdego dnia o godz. 19:00:
Wieczorynka

Miłośnicy Wojciecha Chmielarza powinni zajrzeć na profil pisarza, na którym pojawiają się fragmenty jego książki:
Wojciech Chmielarz 

Gdynia Kulturalna online

W ramach akcji „Kultura łączy siły” od wczoraj można oglądać na Facebookowym profilu Gdyni Kulturalnej filmy i programy online.

Pierwszym udostępnionym programem jest warsztat z tworzenia ekologicznych, sojowych świec zapachowych do masażu Izabeli Ryskiej:
Warsztat Izabeli Ryskiej

Drugą propozycją jest film dyplomowy absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej Łukasza Ostalskiego „Matka”, nagrodzony na wielu festiwalach filmowych.

"Matka"

"Matka" reż. Łukasz Ostalski

Kolejne propozycje do oglądania online można śledzić na profilu Facebookowym:
Gdynia Kulturalna
Dziś o 18.00 TEATR DLA DZIECI "Wielkie ciasto" - wystawia Teatr Gdynia Główna,
a o 20.00 WYKŁAD "Ostatnia wieczerza Leonardo Da Vinci w interpretacji dra Jacka Friedricha"