Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Razem przy popcornie - Broken Flowers w Bibliotece Gdynia; wystawa MORZE \ MIASTO \ PORT w Muzeum Miasta Gdyni;

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Razem przy popcornie - Broken Flowers w Bibliotece Gdynia; wystawa MORZE \ MIASTO \ PORT w Muzeum Miasta Gdyni; "Przejrzysta aura poranków świata" - słuchowisko performatywne w Halo Kultura; Teatrzyk Bezwstydny w Konsulacie Kultury. Źródło: materiały promocyjne organizatorów, wikipedia.org

Rozmowy o starożytności po angielsku, film, tworzenie muralu, dyskusje o książkach i filozofii, warsztaty malarskie, zwiedzanie muzeum, wystawa sztuki, teatrzyk bezwstydny, słuchowisko performatywne – zapraszamy na przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.

Language Café: Mythology Talks

Language Café: Mythology Talks

Biblioteka z Pasją zaprasza do językowej kawiarni na rozmowy po angielsku o starożytności i mitologii.

Rozwijaj swoje umiejętności korzystania z języka angielskiego podczas wspólnego odkrywania fascynujących historii z przeszłości. Ile wiemy o starożytnej Grecji? Co łączy Achillesa i Kirke? I dlaczego trzymamy się tych starych historii? Nasze poszukiwania będą odbywać się w każdy drugi poniedziałek.

Prosimy o wcześniejsze zapisy na adres e-mail / Pre-registration applys via e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl

Poniedziałek, 7 lutego, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Sztuka na widoku – tworzenie muralu

Sztuka na widoku – tworzenie muralu

Przystań Śmidowicza 49 zaprasza warsztaty online z tworzenia murali.

Interesuje Cię tematyka murali? Może chcesz postawić pierwsze kroki w świecie street artu? Na spotkaniu online organizowanym przez Sieć Przystani Gdynia dowiesz się, jak powstawały malunki ścienne w Przystani Chylońska 237 oraz Przystani Śmidowicza 49. W części praktycznej zajęć nauczysz się jak tanim kosztem wykonać solidny szablon.

Zajęcia poprowadzi Marzena Pawłowska, na co dzień prowadząca Otwartą Pracownie Artystyczną w Przystani Śmidowicza 49. Jeśli macie jakieś pytania dot. zajęć artystycznych online śmiało piszcie na mail: m.pawlowska@lis.gdynia.pl

Potrzebne materiały: kartka biała A4, taśma klejąca szeroka przeźroczysta i szara, lub tylko przeźroczysta, pomysł na prosty rysunek, ołówek lub flamaster (pisak), nożyczki, nożyk introligatorski lub skalpel. Farba w sprayu jeden kolor, farba akrylowa 1 kolor, pędzel do malowania a także podkład na którym wykonamy nasz malunek (brystol, płyta drewniana, szkło, dowolna powierzchnia płaska i w miarę gładka).

Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z gotowego szablonu zamiast wymyślać własny rysunek, to może zgłosić się po niego mailowo.

Link do warsztatów wkrótce w wydarzeniu na Facebooku 

Wtorek, 8 lutego, godz. 17.00 – 18.00


Razem przy popcornie - Broken Flowers, źródło plakatu: wikipedia.org

Razem przy popcornie - Broken Flowers

Biblioteka z Pasją zaprasza w co drugi wtorek wszystkich pasjonatów kina, dobrej zabawy i szukających wzruszeń na włączające seanse filmowe.

W najbliższy wtorek: „Broken Flowers”, dramat / komedia, Franacja / USA 2005, reż. Jim Jarmusch

Dona Johnstona (Bill Murray), mężczyznę stroniącego od wszelkich trwałych związków, rzuca jego ostatnia narzeczona. W tym samym czasie Don otrzymuje tajemniczy różowy list, w którym anonimowy donosiciel informuje go, że ma syna, który chciałby się z nim spotkać. Don postanawia odwiedzić swoje byłe kochanki i sprawdzić, która z nich pomoże mu rozwiązać zagadkę tajemniczego listu. (opis portalu filmweb.pl)

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”

Wtorek, 8 lutego, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


A to historia! – czytanie książek dla dzieci

A to historia! – czytanie książek dla dzieci

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza dzieci na wspólne czytanie książek.

Ilustracje pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie konkretną historię. Pomagają również dokładniej określić charakter postaci czy przedmiotów, o których autor wspomina w tekście. Jednak ilustracja nie jest jedynym portalem do bajkowego świata. Najlepszym bowiem, jest nasza wyobraźnia. W ten niesamowity świat wyobraźni będziemy przenosić się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 11:00.

Zapisy oraz wszelkie pytania dot. dostępności terminów można kierować do koordynatorki Patrycji Wójcik, mailowo: p.wojcik@muzeumgdynia.pl

Na wydarzenie zapraszamy grupy w wieku przedszkolnym oraz I-III klas szkół podstawowych.

Środa, 9 lutego, godz. 11.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia


Ptasia kaligrafia – Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Ptasia kaligrafia – Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Biblioteka Wzgórze zaprasza dzieci na Dyskusyjny Klub Książki poświęcony ptakom, a w szczególności ich piórom.

Dzięki piórom ptaki unoszą się w przestworzach. My, ludzie, zaczęliśmy ich używać do innych uniesień - tych w wyobraźni, które powstawały dzięki pismu. Cięte gęsie pióra jako pierwsi zaczęli stosować mnisi przepisujący księgi w VI wieku n.e., były one popularne aż do XVIII wieku.

Na warsztacie będziemy mogli zobaczyć różne rodzaje piór ptasich, od tych najmniejszych, mysikróliczych, aż do pióra bielika. Poznamy budowę ptasiego pióra i spróbujemy pisać jednym z nich. Następnie nauczymy się, jak posługiwać się redisówkami, czyli specjalnymi stalówkami do kaligrafii. Spróbujemy też napisać własny krótki utwór o ptakach wybranym krojem pisma.

Warsztaty poprowadzi Gosia Zamorska, poetka haiku, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku. Publikowała głównie w japońskich i amerykańskich czasopismach internetowych („Tinywords”, „Asahi”, „Mainichi”). Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Zredagowała i wydała dwa tomiki zbiorowe, dokumentujące utwory z warsztatów („Haiku" i „Gdańska Szkoła haiku - wybór wierszy”) oraz tomik własnych wierszy haiku „Dziurka od klucza" (2020).

Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – Zakon Rycerzy Zaginionego Woluminu.

Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat.

Obowiązują zapisy: b.jasek@bibliotekagdynia.pl 

Środa, 9 lutego, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Klub dyskusyjny filozoficzno-literacki

Klub dyskusyjny filozoficzno-literacki

Przystań Opata Hackiego 33 zaprasza na spotkanie online Klubu dyskusyjnego filozoficzno-literackiego.

Klub zgłębiający zagadnienia filozoficzne poprzez analizę literatury i dyskusje po angielsku spotyka się co dwa tygodnie na platformie Zoom.

Dotychczas w Przystani Opata Hackiego 33 odbyły się spotkania na temat dzieł Platona, Schopenhauera, Nietzschego, Sophoclesa i Junga. Lektura jest punktem wyjścia dla refleksji na tematy filozoficzne, psychologiczne, kulturowe i etyczne.

Prowadzącym zajęcia jest Paul de Fatta – autor książki „Serious Play: Stabbings around the Campfire” i licznych esejów filozoficzno-psychologicznych. Paul pochodzi z Teksasu, a obecnie mieszka w Gdyni.

Zajęcia odbywają się w ramach inicjatywy #SąsiedziSąsiadom, która zakłada że zajęcia oznaczone tym hasztagiem organizowane są przez Mieszkańców i Mieszkanki Gdyni dla innych Mieszkańców i Mieszkanek.

Jesteś zainteresowany zajęciami? Napisz mail na adres: pdefatta57@gmail.com i dodaj się do grupy Tri-City Philosophy Discussion Group, która zrzesza społeczność uczęszczającą na zajęcia.

Link do wydarzenia 9.02 wkrótce w wydarzeniu na Facebooku 

Środa, 9 lutego, godz. 18.00 – 20.00


Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej

Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej

10 lutego przypadają urodziny Gdyni. Z okazji urodzin naszego miasta Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza tego dnia mieszkańców Gdyni i turystów do odwiedzenia Muzeum bezpłatnie.

Czwartek, 10 lutego, godz. 10.00 – 16.00

Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1b, Gdynia


MORZE \ MIASTO \ PORT - otwarcie wystawy

MORZE \ MIASTO \ PORT - otwarcie wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę pt. „MORZE \ MIASTO \ PORT”, ukazującą wizerunek gdyńskiego portu w sztuce.

W 1922 r. Sejm przyjął ustawę o budowie portu morskiego w Gdyni. Zaowocowało to powstaniem jednego z najnowocześniejszych portów w Europie i szeregiem innych fenomenów kulturowo-społecznych jak narodziny polskiej polityki morskiej. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji – narodziła się polska marynistyka.

W stulecie tego wydarzenia MMG zorganizowało nową wystawę. Artyści, zafascynowani żywiołem i rozmachem wielkiej budowy, utrwalali zwłaszcza pierwsze dekady gdyńskiej inwestycji, ale na ekspozycji znajdą się również współczesne przedstawienia. Wystawa ponad 100 dzieł - między innymi: Michaliny Krzyżanowskiej, Janusza Marii Brzeskiego, Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka, Henryka Baranowskiego, Kazimierza Ostrowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Stanisława Katzera i Stefana Szmaja - zostanie udostępniona szerszej publiczności od 11 lutego 2022 roku.

Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

Kuratorki: Gabriela Zbirohowska-Kościa, Anna Orchowska-Smolińska

Partner strategiczny: Port Gdynia

Partnerzy: Muzeum Marynarki Wojennej, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Morze, Polska Morska, TVP Kultura, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Namiary na Morze i Handel

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdyni

Otwarcie wystawy: Czwartek, 10 lutego 2022, godz. 15.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Biblioteka Pustki Cisowskie zaprasza na pierwsze spotkanie pasjonatów czytania. Porozmawiamy o ulubionych autorach przy filiżance kawy lub herbaty.

Z powodu pandemii liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy:
tel. 58 621 17 69, email: filianr8@bibliotekagdynia.pl lub osobiście.

Czwartek, 10 lutego, godz. 17.00

Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43, Gdynia


Teatrzyk Bezwstydny

Teatrzyk Bezwstydny

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na 90. Teatrzyk Bezwstydny.

Czas na kolejny jubileusz! Przed nam 90. Teatrzyk Bezwstydny i 96. urodziny Gdyni!

Teatrzyk Bezwstydny to wydarzenie, podczas którego każdy może wyjść na scenę i pokazać wszystko! Albo cokolwiek. Jeśli śpiewasz, recytujesz, robisz gwiazdy, świetnie obierasz ziemniaki i chcesz się tym podzielić – to miejsce dla Ciebie! Masz piosenkę, którą chcesz sprawdzić przed obcą publicznością? Pracujesz nad nowym numerem? Grasz na gitarze? Śpiewasz? Tańczysz? Robisz beat-box? Jesteś DJ-em? Chcesz się pokazać? Chcesz zagrać „Ostanie dni lata" na ukulele? – to miejsce dla Ciebie! Przyjdź i wejdź na scenę! Nawet 15 sekundowy numer jest warty pokazania!

Jeśli lubisz, gdy coś się dzieje ale wolisz nie być w centrum uwagi – przyjdź i usiądź na widowni! A może kolejnym razem znajdziesz się na scenie?


Chcesz wystąpić? - zgłaszasz to organizatorom najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem. Są dwie zasady – masz maks. 15 minut na scenie i nie wolno Ci zrobić nikomu krzywdy, więc jedyne, co Cię ogranicza to Ty!

Organizatorzy zapewniają scenę i nie ponoszą odpowiedzialności za efekt artystyczny i estetyczny prezentowanych działań scenicznych.

Koordynatorka projektu i prowadząca spotkanie: Magdalena Bochan-Jachimek.

Idea Teatrzyku Bezwstydnego została zapożyczona ze Stanów Zjednoczonych. U jej podstaw leży przekonanie, że wielu z nas z chęcią spróbowałoby swoich sił na scenie, ale najczęściej nie ma ku temu ani okazji, ani miejsca. Teatrzyk Bezwstydny właśnie jest tym miejscem.

Czwartek, 10 lutego, godz. 19.00

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową filianr12@bibliotekagdynia.pl

Piątek, 11 lutego, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Przejrzysta aura poranków świata – słuchowisko w formie performatywnej

Przejrzysta aura poranków świata – słuchowisko w formie performatywnej

Halo Kultura zaprasza na słuchowisko w formie performatywnej pt. „Przejrzysta aura poranków świata".

Sztuka autorstwa Christophe Fremaux opowiada o rybaku, ojcu dwóch młodych chłopców, który załamuje się po śmierci żony - miłości swojego życia. Odtąd łowi ryby tylko podczas sztormów. Synowie obserwują, jak gubi się w alkoholu i burzach. Los czeka na nich wszystkich i los gotów jest płatać im figle w innym świecie do ostatniej chwili, do przejrzystej aury poranków świata.

  • Autor: Christophe Fremaux
  • Tłumaczenie: Anna Julia Lewandowska i Christophe Fremaux
  • Obsada: Julia Okoń, Kasia Marzec-Okoń, Mateusz Dymnicki, Leszek Trudnowski, Hubert Wiśniewski.
  • Montaż i udźwiękowienie: Jean-Baptiste Saunier
  • Muzyka oryginalna: Gilles Quentel.
  • Nagranie dźwiękowe: Marcin Szulc / Coastline Northern Cuts
  • Grafika: Lila Błażejowska / Igor Khomenko

Wydarzenie dla osób od 15 roku życia.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Obowiązują zapisy:
Piątek, 11 lutego, godz. 19.30 – 20.45: www.app.evenea.pl/event/sluchowisko1102
Sobota, 12 lutego, godz. 19.30 – 20.45: www.app.evenea.pl/event/sluchowisko1202

Halo Kultura, Miejskie Hale Targowe, BOX 506, ul. Wójta Radtkego 36/38/40, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 07.02.2022 11:46
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2022 12:17
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze