Co nowego

Depesza kulturalna

Na co warto się wybrać w tym tygodniu? // fot. (od lewej u góry): Akwarium Gdyńskie, plakat Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Miejski, Biblioteka Gdynia i Gdyńskie Centrum Filmowe

Na co warto się wybrać w tym tygodniu? // fot. (od lewej u góry): Akwarium Gdyńskie, plakat Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Miejski, Biblioteka Gdynia i Gdyńskie Centrum Filmowe

23.01.2023 r.

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury dostępnych dla każdego – dzieci, dorosłych oraz seniorów.

Ferie na półmetku


W drugim tygodniu ferii na dzieci i młodzież czeka kolejna porcja atrakcji. W swoje progi zaprasza m.in. Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Akwarium Gdyńskie.

CN Experyment do 26 lutego zaprasza codziennie w godz. 09.00-17.00 na warsztaty rodzinne. Zajęcia organizowane są w dwóch odsłonach – dla dzieci w wieku 3+ oraz 6+.

Codziennie można też wziąć udział w zwiedzaniu z edukatorem, a w piątki po godz. 15.00 skorzystać z oferty Happy Hours z biletami za 10 zł.

W ramach cyklu „Ferie bez dramy” w Bibliotece Gdynia odbywają się spektakle teatralne lub warsztaty.

Spektakle teatralne:

 • „Niedźwiedź strażnik lasu” – 24 stycznia o godz. 17.00 w Bibliotece Obłuże,
 • „Renifer Niko ratuje zimę” – 26 stycznia o godz. 13.00 w Bibliotece Mały Kack,
 • „O rycerzu co księżniczkę ratował” – 26 stycznia o godz. 17.00 w Bibliotece Grabówek.
 • warsztaty z kodowania dla dzieci od 6 roku życia – 25 stycznia o godz. 10.00 w Bibliotece Cisowa,
 • Warsztaty z kodowania dla dzieci w wieku 5-12 lat – 26 stycznia 16.00 o godz. 16:00 w Bibliotece Śródmieście.

W dniach od 23 do 29 stycznia osoby odwiedzające Akwarium Gdyńskie mogą wziąć udział w bezpłatnej prelekcji na temat mieszkańców tamtejszego ogrodu zoologicznego oraz obejrzeć przez binokulary preparaty z nimi związane.

Prelekcje odbywają się dwa razy dziennie o godz. 11.00 oraz 12.30. Po każdej z nich przewidziane jest samodzielne oglądanie preparatów pod binokularem. Na najmłodszych czeka kącik do tatuaży wodnych.

W ramach ferii w Muzeum Miasta Gdyni, w tym tygodniu możemy skorzystać z następujących zajęć:

 • 24 stycznia o godz. 11.30 – Ferie w muzeum: Karaluchy pod poduchy – warsztaty z tworzenia poduszek,
 • 25 stycznia o godz. 11.30 – Ferie w muzeum: Pasuje Ci? – warsztaty z tworzenia nietypowego patchworku,
 • 26 stycznia o godz. 11.30 – Ferie w muzeum: Sznurowanie – warsztaty z tworzenia sznurkowych ilustracji,
 • 27 stycznia o godz. 11:30 – Ferie w muzeum: Świat na dłoni – warsztaty z tworzenia żywych dekoracji.

Z kolei ferie w Muzeum Marynarki Wojennej trwają do 27 stycznia. W tym czasie odbywają się tam warsztaty, zajęcia edukacyjne i oprowadzania po muzeum.

Chodźmy do teatru


Teatr Muzyczny zaprasza na w tym tygodniu na spektakle:

 • 24 stycznia o godz. 19.00 – „Szalone nożyczki” w reż. Macieja Korwina,
 • 26 i 27 stycznia o godz. 19.00 – „Something rotten, czyli coś się psuje” w reż. Tomasza Dutkiewicza,

Natomiast na scenie Teatru Miejskiego zobaczymy:

 • 25 i 26 stycznia o godz. 19.00 – „Mistery” w reż. Krzysztofa Babickiego,
 • 27 stycznia o godz. 19.00 – „Sen nocy letniej” w reż. Rafała Szumskiego.

O relacjach w Konsulacie Kultury


Dobre relacje są kluczowe dla poczucia dobrostanu psychicznego, a ten z kolei wpływa na nasze zdrowie fizyczne. Wykłady w Konsulacie Kultury w ramach cyklu „Poznaj samego siebie!” są okazją do poszerzenia grona osób, które świadomie przeżywając życie, będą ambasadorami dobrych relacji w swoich środowiskach.

Najbliższe spotkanie pt. „Szczęściarze i pechowcy” odbędzie się w czwartek, 26 stycznia o godz. 18.00.

Wykład poprowadzi Ewa Kuczkowska. Doradca psychologiczny, autorka i prelegentka Akademii Dobrych Relacji, w 2016 roku nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Kuczkowska specjalizuje się również w problemie niechcianej samotności.

Na srebrnym ekranie


W tym tygodniu w repertuarze Gdyńskiego Centrum Filmowego znajdziemy m.in. filmy: „Niebezpieczni dżentelmeni” w reż. Macieja Kawalskiego, „W trójkącie” Rubena Östlunda, „Lunana. Szkoła na końcu świata” Pawo Choyninga Dorjia czy „Duchy Inisherin” Martina McDonagha.

Z kolei dzieci i młodzież mogą wybrać się np. na „Świat Bustera” albo którąś z animacji: „Yuku i magiczny kwiat” lub „Zadziwiającego kota Maurycego”.

Repertuar i godziny seansów można sprawdzić na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Cykliczny Bieg Śledzia


Cykliczny Bieg Śledzia to koleżeński i darmowy bieg, który odbywa się w każdą środę o 19.30 na bulwarze Nadmorskim. Rozgrywany jest na dystansie 10 km i ma na celu integrację środowiska sportowego, mieszkańców Gdyni i Trójmiasta.

Cotygodniowy start zlokalizowany jest przy wiacie rowerowej obok restauracji Cafe Del Mar, blisko Klubu Marynarki Wojennej Riwiera i przy wejściu na plażę Śródmieście.