Co nowego

Depesza kulturalna

Wybrane wydarzenia kulturalne, źródło: materiały organizatorów

Wybrane wydarzenia kulturalne, źródło: materiały organizatorów

07.02.2023 r.

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kulturalnych – bezpłatnych i dostępnych dla każdego – dzieci, dorosłych i seniorów.


Rytmika na Oksywiu

Rytmika na Oksywiu


Biblioteka Oksywie zaprasza na zajęcia integracyjne rytmiczno-muzyczne dzieci od 3 do 6 lat wraz z opiekunami. Zajęcia rytmiczne, ruchowe i wokalne mające na celu rozwijanie koordynacji najmłodszych. Wpływają bezpośrednio na takie sfery rozwoju jak motoryka, wzrok, słuch, aparat mowy, koncentracja i uwaga.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.

Wydarzenie finansowane w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego.

Harmonogram zajęć:

  • Wtorek, 7 lutego, godz. 16:30
  • Wtorek, 14 lutego, godz. 16:30

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


Warsztaty muzyczne dla dzieci | музыкальные занятия для детей

Warsztaty muzyczne dla dzieci | музыкальные занятия для детей


Na warsztatach poznamy różne instrumenty (w tym skrzypce, erchu, flet, gitarę, didjiridu). W czasie zabawy będziemy rozwijać umiejętności uważnego słuchania muzyki, a także poczucie rytmu. Troszkę pośpiewamy, potańczymy i wyciszymy się na koniec zajęć. W sposób nieoczywisty przygotujemy się do wstępnych egzaminów szkoły muzycznej. Zajęcia integracyjne, w języku polskim i rosyjskim.

Warsztaty prowadzone w dwóch grupach wiekowych 5-7 lat i 8-10 lat. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Развивающие музыкальные занятия для детей. Познакомимся с разными инструментами (скрипка, эрху, флейта, гитара, диджириду). Во время игры научимся внимательно слушать музыку, познакомимся с ритмом, немного попоём, потанцуем и успокоимся в конце занятий. Незаметно подготовимся к вступительным экзаменам в музыкальную школу.
Педагог говорит на польском и русском языках.
Заняття проводяться для двох вікових груп обов'язковий запис: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 7 lutego, godz. 16:30-17:30

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15


Warsztaty plastyczne: kartka walentynkowa

Warsztaty plastyczne: kartka walentynkowa


Biblioteka Pustki Cisowskie zaprasza na warsztaty - zdobienie kartek walentynkowych różnymi technikami.

Zajęcia dla dzieci 3-12 lat. Dzieci do lat 7 pod opieką dorosłych.

Obowiązują zapisy: filianr8@bibliotekagdynia.pl lub tel.: 58 621 17 69.

Wtorek, 7 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Pustki Cisowskie, ul. Chabrowa 43


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych


Biblioteka Chylonia zaprasza na lutowe spotkanie DKK, na którym będziemy omawiać książkę pt. „Królestwo" Szczepana Twardocha.

Ryfka ma jeden cel — przetrwać. W swojej kryjówce pielęgnuje na wpół przytomnego Jakuba Szapirę, który niczym nie przypomina niegdysiejszego postrachu stolicy. Kobieta nocami wychodzi na gruzowisko, którym po polskim powstaniu stała się Warszawa. Zdobywa pożywienie, obmyśla plan dalszej ucieczki, pieniądze wymienia na coś znacznie cenniejszego — na broń. Jej oczy widzą upadek dawnego „królestwa” Szapiry, jej nozdrza rozpoznają zapach porzuconych resztek jedzenia, jak i trupi odór, a do jej uszu dochodzą coraz to nowe pogłoski. Podobno pod ruinami byłego getta żyje nieomal mityczny Ares, krwią podpisujący swoje nazistowskie ofiary.

Dawid, syn Szapiry, przeżył wywózkę z Umschlagplatz. O losie ojca niewiele wie, bo też mało go on obchodzi. W ukryciu wspomina dawne czasy i przedwojenną potęgę Jakuba. Spotkał w życiu wielu złych ludzi, ale nikt nie jawi mu się gorszym niż Jakub Szapiro

Opowieść Ryfki i historia układają się w zaskakującą kontynuację Króla, jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Chwytająca za gardło opowieść o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie… pozostać człowiekiem. (lubimyczytac.pl)

Wtorek, 7 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Art Adventure Club

Art Adventure Club


Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza na spotkanie z wolontariuszką Canan Maraba, która zabierze nas na przygodę ze sztuką. Za pomocą nożyczek i kleju wspólnie będziemy przemieniać zwykłe odpadki w piękne przedmioty.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat. 

Wtorek, 7 lutego, godz. 17:00-18:00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B


Warsztaty plastyczne dla dzieci w Bibliotece Obłuże

Warsztaty plastyczne dla dzieci w Bibliotece Obłuże


Biblioteka Obłuże zaprasza dzieci od 4 do 7 lat na warsztaty plastyczne. Dzieci poniżej 7 roku życia zapraszamy pod opieką rodziców.

Prosimy o wcześniejsze zapisy: e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl, tel.: 58 625 08 16.

Harmonogram zajęć:

  • Wtorek, 7 lutego, godz. 17:00 – Walentynkowe serce: warsztaty, na których wykonamy walentynkę dla najbliższej osoby.
  • Poniedziałek, 27 lutego, godz. 17:00 – Egzotyczna papuga: zajęcia plastyczne, na których stworzymy kolorowe papugi.

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6


Jam Session w Blues Club Gdynia

Jam Session w Blues Club Gdynia


Blues Club Gdynia zaprasza na cotygodniowe dżemowanie.

Blues Jam Session - najstarsze Jam Session w Trójmieście, grane od 2002 roku. Grasz? Śpiewasz? Zapraszamy na scenę.

Wtorek, 7 lutego, godz. 20:00


Żywe Środy 2023 - Jam Session #051

Skład Główny: bębny: Michał Lasota, bas: Piotr Lemon Kowalski, gitara1: Paweł Sołtysiak, gitara2: OPEN/FREE, klaw: Piotr Jędrzejewski, vox1: glennSKii, vox2: OPEN/FREE plus friends, guests, and residents...

Środa, 8 lutego, godz. 20:00

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Zajęcia kreatywne dla dzieci

Zajęcia kreatywne dla dzieci


Przystań Chabrowa 43 zaprasza na zajęcia kreatywno-plastyczne dla dzieci w wieku 7-13 lat, które poprowadzi magister sztuki z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym - Inessa Lerner z Centrum Rozwoju Osobowości Artystycznej „Modern”. Warsztaty mają na celu rozbudzić wyobraźnię, rozwinąć zdolności manualne dziecka a także wprowadzić je w świat szeroko pojętej sztuki. Zajęcia kończy wystawa prac uczestników.

Wydarzenie zostało sfinansowane przy wsparciu UNICEF.

Щиро запрошуємо на творчо-мистецькі заняття для дітей 7-13 років, які вестиме магістр мистецтв з багаторічним досвідом викладання – пані Інесса Лернер із Центру художнього розвитку особистості «Модерн». Майстер-класи покликані пробудити уяву, розвинути ручні здібності дитини та познайомити її зі світом широкого розуміння мистецтва. Завершуються заняття виставкою робіт учасників.

Środa, 8 lutego, godz. 16:30-18:30

Przystań Chabrowa 43, ul. Chabrowa 43


Hip - hop dla młodzieży

Hip - hop dla młodzieży


Chcesz nauczyć się jak poruszać swoje ciało? Wyzwól swoją energię podczas zajęć hip - hop dla młodzieży w środy o 17:00. Nie zabraknie freestylu, poznawania techniki tańca i pozytywnej energii.

Warsztaty poprowadzi Justyna Tocka. Na scenie tanecznej działa od 2010 roku, czynnie biorąc udział w warsztatach i lokalnych zajęciach pod okiem trenerów takich jak Łukasz Brojakowski, Aleksandra Magnus czy też Karina Kącka. Jest członkiem gdańskiej ekipy SÓL, która w przeciągu 2 lat zaznaczyła swoją obecność na scenie tanecznej licznymi osiągnięciami, kreowaniem projektów i organizacją wydarzeń wspierających rozwój tancerzy. Na co dzień jest instruktorem tańca hip-hop w studiu tańca w Gdańsku, a już od lutego działać będzie także w Przystani Opata Hackiego 33.

Zabierz ze sobą wygodny strój i obuwie sportowe na zmianę.

Osoby w wieku do lat 18 muszą posiadać zgodę rodzica (do podpisania w Domu Sąsiedzkim).

Wydarzenie przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Środa, 8 lutego, godz. 17:00-18:00

Przystań Opata Hackiego 33, ul. Opata Hackiego 33


Międzynarodowy dzień pizzy w bibliotece

Międzynarodowy dzień pizzy w bibliotece


Serdecznie zapraszamy dzieci do Biblioteki Chylonia na wspólne świętowanie Dnia Pizzy. Podczas wydarzenia dzieci wykonają barwne pizze ze starych czasopism, gazetek reklamowych, kolorowych wycinanek oraz kredek, nożyczek i kleju. Po skończonej pracy wykonamy wspólne zdjęcie. A na zakończenie na wszystkich uczestników będzie czekać pyszna niespodzianka.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 9 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Spotkanie hafciarskie

Spotkanie hafciarskie


Poznaj haft od innej strony. Jeśli do tej pory haftowanie kojarzyło ci się tylko jako zajęcie przestarzałe i dla babć, nic bardziej mylnego. Moda na wyszywanie wraca, a długie zimowe wieczory sprzyjają spotkaniom przy gorącej herbacie i wyszywaniu.

Haftując, możemy tworzyć obrazki na ścianę, ozdabiać ubrania czy mini tamborki, które mogą służyć jako wisiorki lub breloczki do kluczy. Oprócz przyjemności z uczenia się czegoś stworzysz coś dla siebie lub podarunki dla bliskich.

Podczas zajęć poznasz:

  • przyrządy, jakie potrzebne są do haftu płaskiego,
  • jak przygotować tamborek,
  • jak przenieść projekt na materiał,
  • jakie są rodzaje ściegów,
  • spędzisz popołudnie w świetnej atmosferze.

Na zajęcia zapraszamy również osoby, które już umieją wyszywać. Wspólnie możemy się inspirować, uczyć od siebie i spędzać czas przy haftowaniu i rozmowach. Warsztaty przemyślane są jako cykliczne spotkania, podczas których pracować będziemy nad kolejnymi projektami, ale można do nich dołączyć w dowolnym momencie. A po warsztatach zabierzesz wszystko do domu.

Masz pytania? Napisz przez Messenger do @Renata Dębska Przystań Gdynia lub mailowo opata33@lis.gdynia.pl.

Czwartek, 9 lutego, godz. 17:30-19:30

Dom Sąsiedzki (I piętro Przystani Opata Hackiego 33)


Archi Prelekcja pt. „Stanisław Ziołowski w Gdyni - architekt wyjątkowy”

Archi Prelekcja pt. „Stanisław Ziołowski w Gdyni - architekt wyjątkowy”


Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na Archi Prelekcję w ramach cyklu „Spotkania z modernizmem”. Tytuł prelekcji: „Stanisław Ziołowski w Gdyni - architekt wyjątkowy”.

Po jesiennym spacerze architektonicznym szlakiem realizacji inż. arch. Stanisława Ziołowskiego (1892-1940) zapraszamy na prelekcję dotyczącą życia i twórczości tej wybitnej twórczej osobowości - architekta uhonorowanego w 2022 roku własną ulicą w Śródmieściu Gdyni.

Wydarzenie przygotowane zostało z myślą o obchodach świętowania 97. urodzin miasta Gdyni. Prelekcja przybliży postać Stanisława Ziołowskiego jako projektanta licznych modernistycznych budynków w Gdyni - kamienic, domów czynszowych i bliźniaczych, kościoła, plebanii oraz słynnego „Bankowca” - największego gdyńskiego budynku mieszkalnego powstałego w okresie międzywojennym.

W czasie spotkania opowiemy o jego pracy i życiu prywatnym na tle gdyńskiej codzienności lat 30. XX w.

Prelegentka: Weronika Szerle - historyczka sztuki, muzealniczka, kuratorka wystaw, badaczka architektury
Partnerzy wykładu: Mini Muzeum Bankowiec oraz Gdyńskie Centrum Filmowe
Organizacja wydarzenia: Agencja Rozwoju Gdyni | Gdyński Szlak Modernizmu w imieniu Miasta Gdyni

Czwartek, 9 lutego, godz. 18:00-19:30

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Parter


Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej

Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej


Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na bezpłatne zwiedzanie instytucji z podwójnej okazji: urodzin Gdyni oraz 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Piątek, 10 lutego, godz. 10:00-16:00 (ostatnie wejście o 15:15)

Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B


Świętujemy urodziny Gdyni w Bibliotece Obłuże

Świętujemy urodziny Gdyni w Bibliotece Obłuże


Z okazji 97. urodzin Gdyni zapraszamy wszystkie chętne dzieci i rodziców z dziećmi do wspólnego świętowania w Bibliotece Obłuże.

Tego dnia odbywać się będą zajęcia plastyczne oraz głośne czytanie książki „Bajki i Baśnie Gdyńskie". Na wszystkich odwiedzających bibliotekę będzie czekało „coś małego i słodkiego".

Piątek, 10 lutego, godz. 11:00-15:30

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem


Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 10 lutego, godz. 12:00-14:00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33