Co nowego

Depesza literacka - coś komiksowego dla każdego

fot. materiały promocyjne

fot. materiały promocyjne

26.03.2020 r.

W czasach kwarantanny przenosimy swoją aktywność kulturalną do internetu. Dzisiaj prezentujemy pięć propozycji darmowych i płatnych komiksów dla osób o różnych upodobaniach. Opisy i okładki pochodzą od wydawców lub twórców.


fot. materiały promocyjne

Albert Uderzo, René Goscinny „Asterix i Obelix” (seria)
Najsłynniejsza w Europie seria humorystycznych komiksów o dwóch dzielnych Galach – Asteriksie i Obeliksie, którzy dzięki magicznemu napojowi bronią swej wioski przed Rzymianami.

W sprzedaży wydawnictwa Egmont znajduje się 38 tomów serii, dwa albumy dodatkowe: "Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały" i "Dwanaście prac Asteriksa" oraz gra planszowa "Asteriks – Wielka wyprawa".

Komiksy dostępne na: stronie Wydawnictwa Egmont


fot. materiały promocyjne

Paweł Kicman, Maciej Czapiewski „Cholerna planeta”
Załoga statku “Incognita” rozbija się na tajemniczej planecie. Oprócz pięknej flory, trójka przyjaciół napotka również przerażającą faunę. Kapitan ekspedycji - Odys, zostaje sam z misją odnalezienie porwanych towarzyszy. Będzie musiał zmagać się nie tylko z tym co spotka na swojej drodze, ale też ze swoimi słabościami.

Artysta Maciej Czapiewski (Czarny Pan, Kwiatuszku, Xandalf Zglurf) i scenarzysta Paweł Kicman przedstawiają stylizowaną na kicz połowy ubiegłego wieku historię science fiction. Nie dajcie się jednak zwieść. Pod wystrzałami laserowych pistoletów i kształtem latającego spodka kryje się historia o strachu przed nieznanym.

Komiks dostępny darmowo na platformie: Gumroad


fot. materiały promocyjne

Łukasz Kowalczuk „Molly na planecie Sów”
„Molly na Planecie Sów” to przygodowa historyjka dla czytelników w każdym wieku, nawiązująca do tradycji literatury popularnej.

Stowarzyszenie Moli podróżuje po kosmosie w poszukiwaniu książek. Ich zbiory, zgromadzone w Stacji Kultura, są największe we wszechświecie. Załogę Stacji stanowi troje Moli: Hawking, Molly i pancernikruk Edgar. Trafiają na orbitę Planety Sów, na której, rzekomo, znajduje się ogromna biblioteka. Sowy są przyjaźnie nastawione. Zbyt przyjaźnie? Jaką tajemnicę skrywa ich Planeta?
Premiera komiksu odbyła się w Stacji Kultura, w ramach festiwalu komiksowego Rumia Comic Con.

Komiks dostępny darmowo na platformie: Issuu


fot. materiały promocyjne

Frank Miller „Sin City. Trudne pożegnanie”
Pierwszy tom mistrzowskiej serii sensacyjnej Franka Millera, która bardzo szybko stała się pozycją kultową w Ameryce. Piękne kobiety, twardzi faceci w prochowcach, obskurne speluny, a wszystko to w znakomitych historiach pełnych seksu i przemocy. Akcja toczy się w Basin City, którym od czasów rewolwerowców rządzi bogata rodzina Roarków, niemal lokalna rodzina królewska. Stary Roark, aby uchronić miasto przed upadkiem, sprowadził do niego najlepsze prostytutki z całego świata, dzięki czemu zyskało ono przydomek Sin City, czyli Miasto Grzechu...

Projekt okładki i opracowanie graficzne albumu wykonał Chip Kidd.

Komiksy dostępne na stronie: Wydawnictwa Egmont 


fot. materiały promocyjne

Frank Miller „300”
Sławny album Franka Millera, za który autor został uhonorowany najważniejszymi amerykańskimi wyróżnieniami komiksowymi: Nagrodą Eisnera i Nagrodą Harveya. Na podstawie 300 w 2007 roku powstał film o tym samym tytule w reżyserii Zacka Snydera i Franka Millera.

Rok 480 przed naszą erą. Wielka armia perska wkracza na ziemie greckie. Skłócone państewka Hellenów nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia jednolitej obrony. W tej sytuacji król Sparty, wbrew decyzji sędziów swojego ludu, wyrusza wraz z nieliczną gwardią przyboczną, by stawić czoło najeźdźcom. Na miejsce bitwy wybiera wąski przesmyk Termopile, gdzie jego trzystu żołnierzy będzie miało szansę przez kilka dni zatrzymać kilkudziesięciotysięczne wojska perskie. Tak rozpoczyna się najbardziej heroiczna i najsławniejsza bitwa w starożytnej Grecji, której efektem było zjednoczenie się państw helleńskich przeciwko wrogowi ze wschodu.

Komiksy dostępne na stronie: Wydawnictwa Egmont