Co nowego

Depesza literacka - czytamy, słuchamy, oglądamy

Inspiracje Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej do poczytania, posłuchania, pooglądania

Inspiracje Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej do poczytania, posłuchania, pooglądania

19.03.2020 r.

Kolejna garść inspiracji i rekomendacji literackich od Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej na czas kwarantanny. Do poczytania, posłuchania i pooglądania.


W ramach cyklu #domowabiblioteka Biblioteka Gdynia proponuje kilka aktywności literacko-kulturalnych dla spędzających dnie i wieczory w domach gdynian:

Wydawnictwo Dwie Siostry

Dwusiostrzany Program Wsparcia, czyli pakiet materiałów do nauki i zabawy z dziećmi, w tym karty pracy, kreatywne kolorowanki i czytanki:
Wydawnictwo Dwie Siostry

empik

Empik udostępnia 11 tys. audiobooków i ebooków za darmo przez 60 dni:
empik

arte concert

Do pooglądania i posłuchania Pippi Pończoszanka na scenie opery w Helsinkach na stronie europejskiej telewizji arte. Jest taniec, humor i piękna muzyka i scenografia. Uwaga: obędzie się bez znajomości szwedzkiego!
arte concert

Fundacja Pogranicze

Dla dzieci piękna baśń animowana od Fundacji Pogranicze pt.: "Słońce, Księżyc, Ziemia" na Youtube:
Słońce Księżyc Ziemia

Kutnowski Dom Kultury

Kutnowski Dom Kultury zaprasza dziś o godz. 18.05 na kanał Youtube na przedstawienie dla dzieci online pt.: "List Przechera" w wykonaniu Teatru Puszek:
List Przechera

Audiobooki w promocyjnych cenach


Dla tych, którzy chcieliby skorzystać z promocyjnych cen na audiobooki Biblioteka Gdynia poleca poniższe pozycje:

Jack London "Zew krwi"

Jack London „Zew krwi”
(audiobook)
Doskonała powieść przygodowa, z mądrym i głębokim przesłaniem. Mówi o wierności, wartości pracy, zaufaniu i przyjaźni w sposób bardzo jasny i prosty. Wartka akcja i momenty trzymające w napięciu sprawiają, że od tej historii wprost nie można się oderwać.
„Zew krwi” to jedna z najciekawszych powieści Jacka Londona, która nie bez powodu znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych. Głównym bohaterem jest Buck, pies, który zostaje zaprzężony do sań. Świat oglądany oczami ufnego, honorowego zwierzęcia zaskakuje i zmusza do głębokiej refleksji. Ta zmiana perspektywy pozwala spojrzeć na nas – ludzi – w zupełnie nowy sposób.
Jack London "Zew krwi"

Remigiusz Mróz "Wieża milczenia"

Remigiusz Mróz „Wieża milczenia”

Co łączy tajemnicze, pozornie niezwiązane ze sobą morderstwa, zamach na polityka, fanatycznych wyznawców zagadkowej religii śmierć w rodzinie wpływowego i bogatego przedsiębiorcy? Wyrzucony z pracy wykładowca uniwersytecki Scott Winton postanawia wyjaśnić zagadkowe morderstwo swojej ukochanej, która zginęła, wracając w nocy do domu.  Niedługo potem dochodzi do kolejnych zabójstw oraz zamachu na życie znanego polityka. Pozornie tych spraw nic nie łączy, jednak z czasem okazuje się, że istnieją między nimi powiązania, chociaż niezwykle trudne do udowodnienia. Drobiazgowe i skomplikowane śledztwo, w którym biorą udział policjanci, Scott  Winton i agenci FBI, nabiera zawrotnego tempa, gdy akcja przenosi się ze Stanów Zjednoczonych do Singapuru.
Remigiusz Mróz "Wieża milczenia"

Kinga Litkowiec "Miasto mafii"

Kinga Litkowiec „Miasto mafii”
To oni tutaj rządzą! Dwudziestotrzyletnia Emma Greene odnajduje swoje miejsce w małym mieście niedaleko Nowego Jorku. Wydaje się, że kobieta może w końcu zacząć szczęśliwy rozdział swojego życia, jednak nagle w miasteczku, które miało być jej ostoją, władzę przejmuje mafia.
Wielu mieszkańców postanawia się wyprowadzić, ponieważ nie wytrzymuje napięcia związanego z przybyciem niechcianych gości. Emma nie zamierza tego robić, wręcz przeciwnie. Nowi sąsiedzi niezwykle ją interesują, wręcz fascynują. I bacznie im się przygląda.
Myślała, że to ona obserwuje ich, ale bardzo się myliła. Oni od dawna mają ją na oku, szczególnie ich szef, Arthur Rossi. Kiedy Emma staje się świadkiem mafijnych gierek, Arthur w końcu będzie miał pretekst, aby się do niej zbliżyć. Mogła uciec. Miała wybór. On jej na to pozwolił. Ale tego nie zrobiła.
Kinga Litkowiec "Miasto mafii"

Leszek Konarski "Nowa Huta. Wyjście z raju"

Leszek Konarski „Nowa Huta. Wyjście z raju”
Ta książka to reporterska opowieść o siedemdziesięciu latach Nowej Huty – od 15 czerwca 1949 roku i wbicia łopaty w miejscu budowy pierwszego bloku mieszkalnego aż po wygaszenie 23 listopada 2019 roku ostatniego wielkiego pieca w kombinacie metalurgicznym.
 Leszek Konarski historii Nowej Huty nie dzieli na czas lepszy i gorszy. Pisze o mieszkańcach Nowej Huty i pracownikach kombinatu metalurgicznego; zarówno o tych, którzy we wczesnych powojennych latach uwierzyli w możliwość zbudowania idealnego miasta i miejsca pracy, i temu celowi poświęcili całe swoje życie, jak i o tych zwalczających później wypaczenia socjalizmu, którzy tych pierwszych potępili i skazali na zapomnienie. Jedni i drudzy mieli swoje ideologie, ale takie same pragnienia – wszyscy chcieli mieć własne mieszkania, dobrą pracę, rodzinę i cieszyć się życiem w najpiękniejszym z miast, które sami dla siebie zbudowali. Marzenie o szczęściu było ważniejsze niż polityka. Co z tego raju zostało?
Leszek Konarski "Nowa Huta. Wyjście z raju"

Arthur Conan Doyle „Sherlock Holmes i jego przygody”

Arthur Conan Doyle „Sherlock Holmes i jego przygody”
- Masz rację, Watsonie, - rzekł, - wielki to nierozsądek chcieć tego rodzaju sprawy załatwiać w ten dziki sposób. / - Kompletna głupota! - odrzekłem i zrozumiałem nagle, że towarzysz mój odpowiada wprost na moje myślowe wątpliwości. Zerwałem się z fotelu i w bezbrzeżnym zdumieniu stanąłem przed nim. / - Czyż to możliwe, Holmesie! - krzyknąłem niedowierzająco. To przechodzi wszelkie pojęcie!
Arthur Conan Doyle „Sherlock Holmes i jego przygody”

Filmy

Gdynia Kulturalna proponuje dwa filmy online absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Gdyńska Szkoła Filmowa

Abslowent Gdyńskiej Szkoły Filmowej Maciej Bartosz Kruk i jego praca dyplomowa - "W narożniku".
Pokaz w ramach inicjatywy "Kultura łączy siły"
20-tnia Iza jest obiecującą bokserką. Przygotowuje się do ważnej walki pod okiem ojca – niegdysiejszego zawodnika, z którym dzieli pasję do sportu. Na krótko przed zawodami mężczyzna proponuje córce, żeby rozmyślnie poddała się w trakcie walki; w zamian może zyskać wsparcie znaczącego promotora, a w przyszłości – zawalczyć o tytuł. Dziewczyna staje przed trudnym wyborem.
"W narożniku" reż. Maciej Bartosz Kruk

Film "Olena" Elżbiety Benkowskiej, absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej, zakwalifikowany do konkursu głównego filmów krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
Bohaterami "Oleny" są tytułowa Olena i Dima. Ukraińcy podróżują przez Polskę do Szwecji. W pociągu złodziej kradnie Dimie portfel, gdzie mężczyzna trzymał także swoje dokumenty. Paszport Dimy został porzucony przy torach. Para musi znaleźć dokument, zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży.
"Olena" reż. Elżbieta Benkowska

#zostańwdomu z propozycjami Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej nie można się nudzić!