Co nowego

Depesza literacka - TOP 10 na domowe zacisze

TOP 10 na domowe zacisze // mat. prasowe

TOP 10 na domowe zacisze // mat. prasowe

W czasie epidemii w poczuciu odpowiedzialności za siebie i za innych #zostanwdomu.
Jakie zaległości warto nadrobić? Na przykład sięgnąć po książkę albo audiobooka, obejrzeć film, na który do tej pory brakowało czasu lub spotkać się w instytucji kultury... online.
Biblioteka Gdynia przygotowała listę TOP 10 - tytuły, które warto poznać.
 

A kiedy dzieci się nudzą...

Plakat filmu Piękna i bestia

Film „Piękna i bestia” w reżyserii Billa Condona (z 2017 roku) 

Dorośli z pewnością pamiętają legendarną animację Disneya z roku 1991 o tym samym tytule. Ekranizacja Billa Condona z 2017 roku to propozycja seansu rodzinnego, który powinien przypaść do gustu i rodzicom, i dzieciom.
Młodzi widzowie z pewnością rozpoznają Emmę Watson, która wcieliła się w rolę Hermiony Granger w serii filmów o Harrym Potterze. W „Pięknej i bestii” aktorka gra Bellę - główną bohaterkę, która nie rusza się nigdzie bez książki i marzy o wielkiej przygodzie wykraczającej poza jej skromne życie w prowincjonalnym miasteczku. Niebawem aspiracje ambitnej dziewczyny mają się spełnić w nieoczekiwanych okolicznościach. Bella godzi się bowiem zamieszkać w zamku bestii, żeby ratować ojca.

Jak to w baśniach bywa, w „Pięknej i bestii” nie brakuje wątku miłosnego, a także cennego przekazu dydaktycznego, żeby „nie oceniać książki po okładce”.
Atutem filmu jest bez wątpienia ścieżka dźwiękowa. Piosenki Belli w polskiej wersji językowej wykonała Olga Kalicka.

Poza tym w filmie nie brakuje ról humorystycznych: dobrym przykładem jest arogancki Gaston (czyli Luke Evans) walczący o względy Belli. Film zachwyca także od strony wizualnej. Zarówno scenografki (Katie Spencer oraz Sarah Greenwood), jak i kostiumolożka (Jacqueline Durran) zostały nagrodzone za swoją pracę Oscarem.

Film dostępny na platformie Netflix.
 
Audiobook Mikołajek ma kłopoty

Audiobook „Mikołajek ma kłopoty”, René Goscinny, czyta Jerzy Stuhr


Seria książek o Mikołajku to przykład literatury dla dzieci, którą mogą czytać także dorośli i świetnie się przy tym bawić. Tytuł jest dostępny także w wersji audiobooka i to w wersji de luxe, bowiem w roli narratora występuje wybitny aktor Jerzy Stuhr.

Tak naprawdę sięgnąć można po dowolną część z tej serii. W każdym zbiorze opowiadań występują ci sami bohaterowie - najsłynniejsze łobuziaki w historii literatury dziecięcej. Oprócz tytułowego Mikołajka, który bardzo stara się być grzeczny, ale z różnych przyczyn nie zawsze mu to wychodzi, poznajemy jego szkolnych kolegów, w tym Alcesta - najlepszego przyjaciela głównego bohatera, który nieustannie coś je, czy Kleofasa - najgorszego ucznia w klasie, który regularnie przysypia na lekcjach. Jest też Rosół - szkolny opiekun pilnujący dyscypliny i często wyprowadzany z równowagi przez swoich podopiecznych.

Wszystkie postaci Goscinnego wzbudzają dużą dozę sympatii, a ich perypetie i przygody czyta się (lub słucha) z niegasnącym ani na chwilę uśmiechem. Pozycja obowiązkowa dla czytelników lubiących ironię.

Dostępny na stronie audioteka.com
 
Audiobook Hobbit. Czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien

Audiobook „Hobbit. Czyli tam i z powrotem”, J.R.R. Tolkien, czyta Marian Czarkowski 


Na długie zimowe wieczory polecamy audiobook mistrza fantasy, który stanowi preludium do zdecydowanie bardziej wymagającej serii „Władca Pierścieni”.

„Hobbit” przenosi czytelnika do Śródziemia - świata, w którym oprócz ludzi można spotkać także elfy, czarodziejów czy smoki. Główny bohater należy zaś do plemienia hobbitów - istot większych od liliputów, ale mniejszych od krasnoludów.
We wspomnianą w tytule utworu podróż wyrusza domator stroniący od niespodzianek i niewygód - Bilbo Baggins. Hobbit będzie próbował wykonać trudną misję z pomocą nowopoznanych towarzyszy. Po drodze nie tylko zyska przyjaciół, ale także przejdzie wewnętrzną przemianę.

„Hobbit” to historia, która zostaje z nami na całe życie. New York Times Book Review podsumował lekturę jednym zdaniem: „Oszałamiająca opowieść o wielkiej przygodzie, wypełniona napięciem i zaprawiona subtelnym humorem, któremu nie sposób się oprzeć”.

Dostępny na stronie audioteka.com

Pan Pikulik i nieporozumienie w ZOO

Książka „Pan Pikulik i nieporozumienie w ZOO”, Kevin Waldron

Książka o Panu Pikuliku zaczęła się od ilustracji. Irlandczyk Kevin Waldron najpierw szkicował obrazki zwierząt, a potem wpadł na pomysł napisania historii dla najmłodszych czytelników. I udało mu się znakomicie, ponieważ niedługa opowiastka o kierowniku zoo i jego mieszkańcach po pierwsze podoba się dzieciom, a po drugie zawiera przepiękny morał.

Akcja książki rozgrywa się w trakcie jednego dnia. Pan Pikulik wyrusza na codzienny obchód po zoo i nagle zauważa, że nie mieści się w swoją kurtkę. Fakt ten psuje mu dobry humor i wywołuje serię negatywnych komentarzy, które słyszą także zwierzęta. Historyjka w prosty sposób pokazuje to, jak głośne narzekanie wpływa na całe nasze otoczenie. Autor w subtelny sposób podpowiada też, jak odwrócić całą sytuację i wprowadzić zadowolenie do codziennego życia.
Do polecenia także dorosłym!

Książka Design, Ewa Solarz 

Książka D.E.S.I.G.N. , Ewa Solarz

Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry

Pozycja zachwyca wizualnie, dostarcza rzetelnej wiedzy na temat 150 ostatnich lat historii dizajnu, a przy tym jest świetną rozrywką.
Książkę można polecić dzieciom, młodzieży i dorosłym, a powodzenie pierwszej części cyklu pt.: „D.O.M.E.K.” jest najlepszym dowodem na to, że czytelnicy uwielbiają literaturę popularnonaukową w ciekawym wydaniu.

D.E.S.I.G.N. to historia najciekawszych domowych przedmiotów, zarówno tych klasycznych, jak i zaprojektowanych w nieszablonowy sposób. Kto wymyślił łóżko w kształcie ringu bokserskiego? Jak powstał kultowy otwieracz do wina w kształcie kobiecej sylwetki? Jak wygląda nabazgrany żyrandol? Dowiecie się, sięgając po tę arcyciekawą pozycję. Uwaga: lektura książki wyczula na piękno przedmiotów i może wyzwolić chęć kupienia sobie czegoś dizajnerskiego.
 

Propozycje dla dorosłych

Plakat filmu Jeszcze dzień życia 

Film „Jeszcze dzień życia” 

To animacja stworzona przez Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente we współpracy ze studiem Platige Image.

Autorzy przenoszą nas do ogarniętej wojną Angoli z połowy lat siedemdziesiątych. Malują portrety ludzi, których życie pogrążyło się w chaosie i niepewności - ludzi, którzy próbują wydrzeć losowi „jeszcze dzień życia”.

Stworzony w nowatorskiej technologii motion capture film jest adaptacją reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule. Kapuściński nazwał tę pozycję swoją „pierwszą prawdziwą książką”.
Wstrząsająca, dająca do myślenia, wnikliwa fuzja filmowo-literacka. W sam raz na trudne czasy.

Animacja dostępna w serwisach HBO GO i VOD. 
 
27 śmierci Toby'ego Obeda, fot. naczytniku.com

Audiobook „27 śmierci Toby'ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko


Kanada kojarzy się nam z czerwonymi swetrami, hokejem na lodzie i syropem klonowym. Reportaż Joanny Gierak-Onoszko w wersji audio lub tradycyjnej, odkrywa przed nami zupełnie inną twarz tego „państwa od morza do morza”. Twarz brutalną, pooraną bruzdami, zaciętą. Twarz głęboko ukrytą pod woalem barwnej, kulturowej mozaiki.
Mocna, prawdziwa pozycja burząca mity i przekłamania.
 
Audiobook Filip, Leopolda Tyrmanda

Audiobook „Filip”, Leopolda Tyrmanda 


Superprodukcja Audioteki, adaptacja jednej z najpopularniejszych książek kolorowego ptaka PRL - Leopolda Tyrmanda.

Tytułowy „Filip” jest 23-letnim kelnerem pracującym w 1943 roku hotelu we Frankfurcie nad Menem, który wynalazł osobliwy sposób walki z Niemcami…

W głównej roli Antoni Królikowski, narratorem zaś jest zmarły niedawno Paweł Królikowski. Wysłuchanie „Filipa” to okazja do zapoznania się z kunsztem obu aktorów, ale i uczczenia trwającego roku tyrmandowskiego.

Audiobook dostępny w serwisie audioteka.com
 
Kim jest Remigiusz Mróz i czego nie pisze w swoich książkach?

Podcast „Kim jest Remigiusz Mróz i czego nie pisze w swoich książkach?" / Imponderabilia #90


Zdobywający coraz większą popularność podcast Karola Paciorka (widowni YouTube’owej znanego przede wszystkim z programu Lekko Stronniczy) w wydaniu literackim, czyli godzinna rozmowa z jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy - Remigiuszem Mrozem.

Autor opowiada o tym, czego nie lubi opisywać w swojej twórczości, jak wygląda jego dzienna rutyna pisarska i czym jego zdaniem różnią się książki od filmu.

Video jest dostępne na kanale YouTube.
 
Podcast Sweet 90s. Anna Gacek o muzyce lat 90.

Podcast Sweet 90s. Anna Gacek o muzyce lat 90.


Buntownicza, nieprzewidywalna, a przede wszystkim sentymentalna podróż do lat dziewięćdziesiątych z jedną z najpopularniejszych redaktorek muzycznych w Polsce - Anną Gacek. Oto, jak opisać można podcast muzyczny dostępny w serwisie Audioteka.
Wieloletnia dziennikarka Trójki nie boi się zaskakujących połączeń - w jej audycji grunge miesza się z twórczością Spice Girls, a Britney Spears otrzymuje równie wiele „czasu antenowego”, co Gwen Stefani. Pozycja obowiązkowa dla tych, którym nieobcy jest Scooter, Maanam i soundtrack z Titanica.

Podcast dostępny dla abonentów Audioteki Plus.

  • ikonaOpublikowano: 14.03.2020 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.03.2020 10:23
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także

Najnowsze