Co nowego

Długi weekend po gdyńsku

Majówka w mieście może być ciekawa/fot. mat. pras. Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Nauki Experyment, Biblioteki Gdynia i Muzeum Emigracji ,

Majówka w mieście może być ciekawa/fot. mat. pras. Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Nauki Experyment, Biblioteki Gdynia i Muzeum Emigracji ,

W tym roku świętowanie rozpoczniemy już w kwietniu. Długi kwietniowo-majowy weekend zapowiada się interesująco. Będzie patriotycznie, rodzinnie i kulturalnie. Zachęcamy do wyjścia w miasto, ale w razie niepogody sporo atrakcji czeka też w gdyńskich instytucjach kultury.
 

Muzeum Miasta Gdyni wyjeżdża na majówkę

26 kwietnia o godz. 13.00 w Galerii Klif (al. Zwycięstwa 256) odbędzie się wernisaż wystawy „Jazda! Motoryzacja w międzywojennej Gdyni”.
Wernisażowi będzie towarzyszyć kuratorskie zwiedzanie ekspozycji. W 20-leciu międzywojennym Gdynię znała cała Polska, a echo budowy wielkiego portu i miasta niosło się po Europie i świecie. Powstająca infrastruktura portowa i miejska otwierała drogę rozwoju odrodzonego kraju. Co raz więcej osób osiedlało się nad morzem. W ciągu 20 lat liczba mieszkańców z niespełna tysiąca wzrosła do ponad 120 tys. Rozwijała się też motoryzacja. I właśnie o tym opowiada kolejna wystawa, pokazująca dzieje niezwykłego miasta i jego mieszkańców, przybyłych z różnych zakątków kraju, by tu tworzyć „polski Nowy Jork”.
Zwiedzanie jest bezpłatne. Wystawa powstała dzięki partnerskiej współpracy Galerii Klif z Muzeum Miasta Gdyni, które udostępniło i opracowało archiwalne zdjęcia ze swoich zbiorów.
1 maja muzeum będzie nieczynne, zaś 3 maja otwarte jak w święta, czyli w godz. 10.00-17.00.
5 maja o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port, ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.
Oprowadzanie w cenie biletów.
Więcej na www.muzeumgdynia.pl.
 

Przeżyj „Miłość” w muzeum

27 kwietnia w Dniu Wolnej Sztuki gdyńskie muzea zapraszają do zwiedzania w tempie znacznie wolniejszym. Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w godz. 12.00-13.00 na oprowadzania po wystawach: Gdynia – Dzieło Otwarte oraz Baltic Mini Textille, w czasie którego uczestnicy  skupią się na zaledwie… pięciu obiektach. Obiektach bardzo różnych i opowiadających bardzo różne historie. Łączy je miłość, która jest hasłem tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki.
Także pięć specjalnie wybranych obiektów będzie można zobaczyć w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1). W wymianie refleksji i nawiązywaniu dyskusji pomogą wolontariusze – [U]czynni  Kulturalnie. Razem ze zwiedzającymi odkryją sekrety zbiorów związanych z tematyką miłości oraz zbliżającej się wystawy czasowej Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego.
Wstęp wolny.
 

Gdynia tańczy

Dynamicznie, ze sportową adrenaliną, a przede wszystkim – mnóstwem pasji. Gdynia Breaks, czyli hip-hopowe taneczne zawody dla bboy’ów i bgirl’s z całej Polski odbędą się 27 kwietnia w godz. 12.00-20.00 w przestrzeni Teatru Gdynia Główna!
Zawody Gdynia Breaks odbędą się w sobotę, 27 kwietnia w Teatrze Gdynia Główna (poziom -1 Dworca Gdynia Główna PKP, plac Konstytucji 1) w godz. 12.00-14.30 oraz 15.00-20.00.
Tancerze staną w szranki o tytuł Wilka Morskiego oraz nagrodę pieniężną. W pierwszej części zawodów, w godz. 12.00-14.30 rywalizować będą tancerze w wieku 10-15 lat w kategorii „Młodzi Gniewni”, a następnie – w godz. 15.00-20.00 – swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy od 16. roku życia. Na uczestników będą czekać eliminacje oraz rozgrywki w systemie pucharowym. Do tańca zagrają dj-e UraGun (Solo Gas Recordz/Dope Shit Productionz) oraz Bart (Dope Shit Productionz), a umiejętności zawodników oceniać będą bboy’e: Vento (Sztewite Gang/Elade Crew), Sapa, ChuChu (Polskee Flavor/Catch The Flava).
Wstęp jest bezpłatny.
Organizatorem wydarzenia jest Wymiennikownia – Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu.
 

Biegają duzi i mali

Cykliczne biegi Parkrun Gdynia to część akcji społecznej Gdyńskie Poruszenie, zachęcającej do aktywnego wypoczynku. To bieg na dystansie 5 km z indywidualnym pomiarem czasu.
Dzięki systemowi on-line, wyniki rejestrowane są na stronie www.parkrun.pl. Udział w parkrun stanowić może dodatkowy element treningu, bądź też okazję do sprawdzenia i poprawienia swojej formy.
Zbiórka o godz. 8.45 na ścieżce prowadzącej na Bulwar vis a vis restauracji Del Mar (przy plaży miejskiej). Udział jest bezpłatny, ale wymagana rejestracja w systemie. biegamy 27 kwietnia i 4 maja o godz. 9.00.

Filmowa majówka „Nakręć się”


Centrum Nauki EXPERYMENT (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza w dniach 1-3 maja w godz. 11.00-17.00 na filmową majówkę NAKRĘĆ SIĘ.
Od 1 do 3 maja wystawa Experymentu zmieni się w studio filmowe, w którym goście będą mieli okazję przenieść się w czasie i przestrzeni wykorzystując technologię greenscreen. Przekonają się, jak powstawały filmy w stylu Gwiezdnych wojen czy King Konga oraz stworzą animacje, ożywiając fantastyczne stwory. A dzięki współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową, na wystawie powstanie plan zdjęciowy wyposażony w profesjonalny sprzęt.
Filmowe atrakcje dostępne będą w ramach biletu wstępu.

Na wystawie pojawią się filmowe strefy:

– Strefa Planu Zdjęciowego, gdzie będzie można wcielić się w rolę reżysera, operatora, dźwiękowca, oświetleniowca i oczywiście gwiazdy wielkiego ekranu. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak kręcone są współczesne filmy.
– Strefa Green Sceen, na której całe rodziny przeniosą się w czasie i przestrzeni bez opuszczania Experymentu. Każdy z gości będzie mógł zaprezentować swoje zdolności przed kamerą. To niezapomniana okazja, żeby zaskoczyć bliskich, przesyłając im pozdrowienia z Marsa, dżungli, czy stoku narciarskiego.
– Strefa Animacji 2D i Stop Motion, gdzie każdy będzie miał szansę stworzyć animację techniką, która była stosowana w takich filmach jak Gwiezdne Wojny, Terminator czy King Kong. Dodatkowo jedno z interaktywnych stanowisk zmieni się w warsztat animacji 2D.
– Strefa Analogowego Montażu, na której edukatorzy opowiedzą, na jakim sprzęcie powstawały filmy przed dobą cyfryzacji. Goście zobaczą w akcji bardzo rzadko widywane już przyrządy, potrzebne do tworzenia i montowania filmu na kliszy.
Dodatkową atrakcją będą rodzinne warsztaty  SMARTFILMOWANIE, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak kręcić filmy smartfonem niczym profesjonaliści. Cena:  12 zł od osoby.
W czasie długiego weekendu majowego (29.04 do 5.05) wystawa będzie czynna w  jak w weekend (w godz. 10.00-19.00).
Szczegóły na experyment.gdynia.pl.
 

XXII Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu

2 maja w Klubie Muzycznym „Ucho” (ul. Św. Piotra 2) odbędzie się XXII edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu. Podczas tegorocznego koncertu o nagrody powalczą zespoły Dawid Tokłowicz Quintet, Jan Kautner Quartet, MMMTRIO i Tercet Kamili Drabek.
Laureaci poprzednich edycji przeglądu należą dziś do ścisłej czołówki polskiego jazzu, m.in. koncertują i nagrywają na całym świecie, zwyciężają na wielu międzynarodowych konkursach oraz festiwalach. Wśród nich znaleźli się tacy artyści jak: Sławek Jaskułke, Piotr Mania, Dominik Bukowski, Jacek Namysłowski, Krzysztof Urbański, Tomasz Botur, Jerzy Małek, Paweł Kaczmarczyk, Joanna Knitter, Tomasz Dąbrowski, Wierba & Schmidt Quintet, Soundcheck, Biotone, Freeway, Mid West Quartet, Big Band Zielona Góra, Boogie Boys czy High Definition, Piotr Chęcki i Michał Ciesielski.
Imprezę poprowadzi Przemek Dyakowski.
Bilety w cenie 5 zł dostępne przed koncertem.
W konkursie do wygrania nagrody finansowe oraz sesja nagraniowa w Studio Radia Gdańsk i występ zespołu na Sopot Molo Jazz Festiwal.
Przegląd organizują Gdyńskie Centrum Kultury i Klub Muzyczny Ucho przy wsparciu miasta.
 

Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym”


Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1)zostanie również otwarta wystawa czasowa Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego. Wernisaż odbędzie się 2 maja o godz. 19.00.
Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach… Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski (1925–2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS „Stefan Batory”, pełniąc rolę pokładowego fotografa. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię.
Kuratorami wystawy są Adam Mazur i Nicolas Grospierre.
 
Wydarzenia towarzyszące:
2 maja
– w godz. 21.00-02.00 – LOVE BOAT DISCO DECK Oficyna Transatlantyk @ Muzeum Emigracji | DJ Zambon, DJ Pejzaż, DJ Jazxing.
 
3 maja
– w godz. 13.00-14.00 – oprowadzanie kuratorskie z Adamem Mazurem;
– w godz. 15.00-16.00 – spotkanie z Tomaszem Raczkiem, prowadzenie: Maciej Ulewicz;
– w godz. 16.30-18.30 – pokaz filmu Takie małe miasteczko Batory  (2017 r., 72 min, reż. Anna Dejczer-Galewicz).
Wstęp na wernisaż oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.
Więcej na www.polska1.pl.
 

Błyskawiczna Majówka

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz ORP „Błyskawica” (al. Jana Pawła II 1) zapraszają na imprezę otwarcia nowego sezonu wystawienniczego tradycyjną „Błyskawiczną Majówką” 1 maja o godz. 13.00 na nabrzeżu przed okrętem-muzeum ORP „Błyskawica”.
W programie: koncert otwarcia w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, przemarsz oddziału podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w strojach historycznych, występ Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera, pokazy grup rekonstrukcyjnych, grochówka z historycznej kuchni polowej.
1 maja bezpośrednio po występach oraz 3 maja można będzie bezpłatnie zwiedzić okręt.
 

Rozpocznij maj #wGdyni

3 maja w godz. 15.00-19.00 na terenie zielonym przy Źródle Marii (Wielki Kack) odbędzie się doroczny Festyn Majowy.
Majówka w mieście może być fajna. W programie, obok tradycyjnego nabożeństwa przy figurce, znajdą się: warsztaty ekologiczne, wesołe miasteczko, konkurs wiedzy o konstytucji, warsztaty dla urwisów, teatrzyk lalkowy, czy zajęcia nordic walking.
Każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkową atrakcją będzie dzień otwarty na Stacji Uzdatniania Wody Wielki Kack, gdzie będzie można spoznać walory słynnej „Gdynianki”, sprawdzić się z wiedzy na temat wody, czy też pobawić na terenie okalającym stację.
Miłośnicy starej motoryzacji też znajdą coś dla siebie dzięki obecności Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Hell on Wheels i ich zabytkowym samochodom.
Podczas festynu wystąpi formacja Johny Roger.
Festyn jest organizowany przez Radę Dzielnicy Wielki Kack.

Rybołowy kontra Pantery

4 maja o godz. 17.00 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni odbędzie się mecz futbolu amerykańskiego Seahawks Gdynia kontra Panthers Wrocław. W ciagu wydarzenia do dyspozycji kibiców będą foodtrucki, występy tancerek zepołu So So Jammin', sklepy z odzieżą i gadżetami klubowymi. Spotkamy też przedstawicieli schroniska Ciapkowo. Ponadto w trakcie wydarzenia fundacja DKMS będzie rejestrować nowych potencjalnych dawców szpiku.  

Majowe Dni Gwiezdnych Wojen w Bibliotece


Końcówka weekendu majowego to w Bibliotece z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98) początek Dni Gwiezdnych Wojen. Wszyscy fani od 13. roku życia będą mogli świętować przez 3 dni (4 maja (oraz 9 i 10 maja)) pod hasłem „May the 4th – and 9th, and 10th – be with you”.
Dzień Gwiezdnych Wojen to nieoficjalne święto fanów Star Wars na całym świecie i wypada właśnie 4 maja (m.in. dlatego, że w tym miesiącu odbywało się wiele premier filmów z serii).
W programie znajdą się prelekcje, różnego rodzaju warsztaty (malowania figurek, rysowania, cosplayowe, improwizacyjne, pisarskie) czy konkurs wiedzy o Star Wars.
Na wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen czekać będzie też przypinkownia, by mogli zrobić sobie starwarsową przypinkę. W planie również spotkanie z cosplayerami grupy Polish Garrison Pomeranian Squad (Polish Garrison 501st Legion), z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Mile widziane własne przebrania.
 
Program:
Sobota, 4 maja
Prelekcje:
– godz. 10.00 – Słówko o Yuuzhan Vongach (prowadzenie: Jeremiasz Krause)
– godz. 11.00 – „Star Wars Legendy”, czyli o komiksach z Gwiezdnych Wojen (prowadzenie: Michał Żołyński)
– godz. 12.30 – Echa przeszłości – koncepty nigdy nie giną w świecie Star Wars (prowadzenie: Borys „BoriaNadaje” Badtke)
– godz. 14.00 - Czy na pewno kanon legend jest lepszy, czyli kilka słów o jego plusach i minusach (prowadzenie Filip Hoang)
– godz. 15.00 – Prelekcja w języku angielskim Top coolest races in the Star Wars universe, plus a sneak peek of the lost movie (Najlepsze wyścigi w uniwersum Gwiezdnych Wojen, prowadzenie: Kristóf)
Warsztaty:
– godz. 10.00 – S.W.A.G. – Star Wars Art Gathering (dwujęzyczne warsztaty malowania figurek SW)
– godz. 12.00 – Teraz go ubierz (warsztaty rysowania)
– godz. 14.00 – Przebijamy wszechświat, czyli miecze i rękojeści (warsztaty cosplayowe)

Czwartek, 9 maja
Prelekcje:
– godz. 17.00 – Disney zapożyczony po uszy (Bartosz Marciniak)
Warsztaty:
– godz. 18.00 – Szybsi niż myśl v.2.0 (warsztaty improwizatorskie)

Piątek, 10 maja
Prelekcje:
– 17.00 – Warsztaty Archetypy w Star Wars (prowadzenie Dariusz Domagalski)
Warsztaty:
– 18.00 – Warsztaty literackie z gwiezdną sagą w tle.
Na warsztaty obowiązują zapisy (osobiście, telefonicznie lub przez e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl), liczba miejsc ograniczona.

  • ikonaOpublikowano: 25.04.2019 15:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2019 09:13
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze