Co nowego

Do molo w Orłowie dojedziemy meleksem

Meleksy pojadą od molo w Orłowie ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską do molo. // fot. Marcin Mielewski (zdjęcie archiwalne)

Meleksy pojadą od molo w Orłowie ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską do molo. // fot. Marcin Mielewski (zdjęcie archiwalne)

28.05.2021 r.

Transport miejski pod samo molo w Orłowie? Już wkrótce będzie to możliwe za sprawą meleksów obsługiwanych przez ZKM Gdynia. To wygodne i praktyczne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy w sezonie chętnie odwiedzają ten rejon Gdyni.


Od 1 lipca w Orłowie zacznie funkcjonować strefa płatnego parkowania. Wprowadzenie opłat za pozostawienie auta w tej dzielnicy ma przełożyć się m.in. na zmniejszenie liczby osób przyjeżdżających samochodami osobowymi w miejsca sąsiadujące z molo w Orłowie, szczególnie w celach turystycznych. Alternatywą będzie wygodny transport zbiorowy.

Jednak na urokliwej i kameralnej ulicy Orłowskiej nie zmieszczą się standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, takie jak autobusy czy trolejbusy, które miałyby problem z bezpiecznym nawróceniem w okolicy orłowskiego molo. W to miejsce mogą dojechać jedynie pojazdy o najmniejszych gabarytach i dużej zwrotności. Należą do nich wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli tzw. meleksy.

– Molo w Orłowie to jedna z największych atrakcji turystycznych Gdyni oraz ukochane miejsce wielu mieszkańców. Każdego dnia przyciąga ono wielu spacerowiczów, zwłaszcza w sezonie letnim. Wprowadzając strefę płatnego parkowania w tej części Orłowa, proponujemy równocześnie wygodną i przyjazną dla środowiska alternatywę. Meleksy zapewnią dojazd do samego molo z okolic al. Zwycięstwa, gdzie z kolei zlokalizowane są przystanki trolejbusowe i autobusowe. To dobre rozwiązanie, które zapewne szczególnie docenią seniorzy i osoby mające trudność z poruszaniem się, dla których pokonanie ulicy Orłowskiej może stanowić wyzwanie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Pomysł na linię obsługiwaną przez meleksy w Orłowie zakłada pojawienie się na ulicach dwóch pojazdów tego typu, które mogą zabrać po 12 osób. Założona trasa ma długość 2,7 km, a czas przejazdu mieści się w przedziale od 8 do 14 minut. Meleksy pojadą od molo w Orłowie ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską do molo. Zatrzymają się w pięciu punktach. Trasa będzie się zaczynać i kończyć przy molo w Orłowie. Pasażerowie będą mogli wsiąść lub wysiąść przy al. Zwycięstwa, a także na ul. Świerkowej, w okolicy obu wejść na peron stacji SKM Gdynia Orłowo.

– Należy założyć, że maksymalna częstotliwość dla jednego meleksa z obsługą przystanków to 20 minut. Dlatego, aby oferta była atrakcyjna, należy zakładać obsługę przez minimum 2 pojazdy kursujące co 10 minut. Z uwagi na warunki ruchu i dużą wymianę pasażerów, trzeba się liczyć z możliwością obsługi co 12-15 minut. Kursy planowane są we wszystkie dni tygodnia w okresie wakacji, w godz. 10.00-20.00 – wyjaśnia Marcin Gromadzki z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Domek Żeromskiego w Orłowie. // fot. Marcin Mielewski (zdjęcie archiwalne)
Domek Żeromskiego w Orłowie. // fot. Marcin Mielewski (zdjęcie archiwalne)

Aby móc uruchomić meleksową linię w Orłowie, potrzebne były zmiany w statucie ZKM Gdynia. Możliwość jego zmiany dała uchwała przyjęta przez Radę Miasta Gdyni podczas sesji, która odbyła się 26 maja.

– Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa przewozy wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi nie mogą być organizowane w formie regularnego przewozu osób, a jedynie w formie przewozów nieregularnych, pozarozkładowych. Dotychczas statut Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni nie przewidywał organizacji przewozu osób w takiej formie. Celem przyjętej uchwały była zatem zmiana statutu ZKM Gdynia i umożliwienie tej jednostce prowadzenia przejazdów właśnie w formule pozarozkładowej i nieregularnej – tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Nie była to jednak jedyna uchwała związana z uruchomieniem transportu zbiorowego do molo w Orłowie. Radni zadecydowali, że prezydent miasta będzie mógł określać ceny za przewóz osób wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi, czyli meleksami. 

Przyjęte uchwały już wkrótce pozwolą uruchomić linię obsługiwaną przez meleksy, która zapewni bezpośredni dojazd do molo w Orłowie.

O szczegółach i dalszych krokach związanych z tym projektem, będziemy informować na stronie gdynia.pl.