Co nowego

Do pracy jeżdżą rowerem: 2000 osób, 400 tys. km i 290 firm!

Uczestnicy tegorocznej edycji odbierają śniadania rowerowe, fot. ZDiZ

Uczestnicy tegorocznej edycji odbierają śniadania rowerowe, fot. ZDiZ

01.06.2018 r.

Dojeżdżają na rowerach, jedzą zdrowe śniadania i… kręcą kilometry na konta swoich firm! Trwa już dziewiąty tydzień gdyńskiej kampanii „Do pracy jadę rowerem”, a pracownicy już teraz przejechali na dwóch kołach ponad 400 tysięcy kilometrów! Padły już inne rekordy, w tym ilości zgłoszonych firm – jest ich aż 290.

Rekordowa kampania

To wyjątkowa edycja kampanii, naznaczona kolejnymi rekordami, chociaż do jej zakończenia jeszcze daleko. „Do pracy jadę rowerem”, która w Gdyni mobilizuje do przesiadki na jednoślady trwa już po raz siódmy i notuje w tym roku kolejny progres. Do zdrowych dojazdów do pracy daje się przekonać coraz więcej gdynian i coraz więcej firm prowadzących swoją działalność na terenie miasta.
 
822 – dokładnie tyle „rowerowych śniadań” jest przygotowywanych podczas dziewiątego tygodnia trwania kampanii „Do pracy jadę rowerem”. Co w dużym uproszczeniu oznacza, że właśnie tylu pracowników gdyńskich firm tydzień wcześniej odbyło co najmniej sześć podróży na linii dom-praca na rowerze! Liczba od samego początku tegorocznej akcji stale rośnie – w pierwszym tygodniu śniadanie dostało 271 osób - i nic nie wskazuje na to, żeby wynik się jeszcze nie poprawił.
 
- Z puli na całą kampanię, czyli łącznie 8550 śniadań przekazaliśmy już ponad połowę, dokładnie 52 procent – mówi Agata Lewandowska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, która koordynuje kampanię „Do pracy jadę rowerem”.

Na razie wśród firm prowadzi stocznia Crist, fot. S. Arciszewski
 
Tegoroczna odsłona rowerowej akcji w Gdyni bije też inne rekordy. Pierwszy z nich padł już w pierwszym dniu i dotyczy liczby zarejestrowanych firm – w maju jest ich już łącznie 290 i może być jeszcze więcej! Dla porównania warto wspomnieć, że rok wcześniej było ich dokładnie 179. Aktualnie z dojazdów do pracy na rowerze skorzystało już 1967 osób, a jak pokazują bieżące statystyki - najwięcej z nich pracuje w dużych firmach. Na razie na czele jest stocznia Crist, której pracownicy zaliczyli już ponad 2000 przejazdów. Dogonić stoczniowców będzie też próbował gdyński oddział Thomson Reuters oraz Trefl.
 
Cały czas można jeszcze dołączyć do kampanii i zgłaszać kolejne firmy – wystarczy zarejestrować się na stronie www.dopracyjaderowerem.mobilnagdynia.pl. Same zasady zliczania rowerowych dojazdów są proste i przejrzyste.
 
- Każdy zarejestrowany w kampanii pracownik wpisuje swoje podróże do pracy i z pracy rowerem na stronie internetowej konkursu. Rowerzyści, którzy odbędą w tygodniu minimum 6 podróży otrzymają w kolejnym tygodniu roboczym „śniadanie rowerowe" Każdy, kto w czasie trwania akcji odbędzie minimum 35 podróży lub przejedzie minimum 280 km rowerem oraz weźmie udział w oficjalnym zakończeniu konkursu będzie mieć możliwość wylosowania jednej z 30 nagród pieniężnych – wyjaśnia zasady kampanii Agata Lewandowska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.


 
Dodatkowo co kilka tygodni ogłaszane są konkursy, w których można wygrać na przykład gadżety Mobilnej Gdyni i vouchery. Kampania „Do pracy jadę rowerem” potrwa aż do 16 września. W zeszłym roku liczniki akcji stanęły na ponad 732 tysiącach przejechanych kilometrów i 1529 pracownikach!