Co nowego

Dołącz do strażaków-ochotników

Ochotnicza Straż Pożarna przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni /fot. Paweł Kukla

Ochotnicza Straż Pożarna przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni /fot. Paweł Kukla

11.02.2019 r.

Od ponad pół wieku przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna. Przez lata zajmowała się m.in. edukowaniem najmłodszych czy aktywizacją i wspieraniem gdynian. Teraz – zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi.
 
Ochotnicza Straż Pożarna przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni powstała w 1964 roku. Ojcami założycielami byli Józef Kowalski, Stefan Jankowski i Leon Ziegert.
 
- Pojawiła się konieczność utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Gdańsk-Gdynia. Spowodowane to było obecnością paliw, smarów i tego typu łatwopalnych substancji na terenie zakładu – opowiada Jerzy Kulczyk, wiceprezes-naczelnik OSP PKM w Gdyni.
 
W sierpniu 2011 przy gdyńskiej jednostce utworzono Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, przeznaczoną dla młodych gdynian, w wieku od 12 do 18 lat. W strukturach obu organizacji działa łącznie 75 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, z czego 20 w samej „młodzieżówce”. Strażacy szukają nowych zainteresowanych niesieniem pomocy innym i prowadzeniem działań edukacyjnych. Na 11 lutego zaplanowali akcję rekrutacyjną, do której zapraszają mieszkańców Gdyni w każdym wieku.
 
- Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyjmujemy od 12 roku życia, natomiast do Ochotniczej Straży Pożarnej od ukończenia pełnoletniości. Trzeba wypełnić pewne formalności oraz spełnić wymagania w zakresie zdrowia i niekaralności. Wtedy można przystąpić do jednostki – tłumaczy Adam Labuhn, zastępca naczelnika OSP PKM w Gdyni - Raz w roku organizujemy szerszą akcję rekrutacyjną, natomiast do naszej jednostki można dołączyć w dowolnym momencie.
 


Siedzibą zakładowej OSP jest baza autobusowa na Kaczych Bukach. Jednostka wchodzi w skład struktury organizacyjnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, w związku z czym część jej działań dotyczy bezpośrednio zakładu. Strażacy dbają m.in. o szkolenia dla obecnych i nowozatrudnionych pracowników oraz przeglądy, naprawę i wymianę gaśnic w taborze PKM. Ich działalność wykracza jednak daleko poza to.
 
- Nasze działania nie poprzestają na zakładzie pracy. Działamy również na terenie miasta Gdyni. Są to głównie działania o charakterze prewencyjnym, czyli szkolenia i edukacja z zakresu pierwszej pomocy. Wspomagamy także inne służby gdyńskie w zakresie dbania o bezpieczeństwa przy okazji różnego rodzaju wydarzeń odbywających się w Gdyni – wyjaśnia Adam Labuhn.
 
Strażaków z gdyńskiego OSP można spotkać m.in. podczas akcji „ZNICZ”, festiwalu Open’er czy imprezy Runmageddon. Zabezpieczają również maratony, pielgrzymki, ważne uroczystości patriotyczne.
 
Działania OSP wspierane są przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która funkcjonuje od 2011 roku. W jej ramach członkowie doskonalą swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwie.
 
- Wielu młodych chłopców zazwyczaj chce zostać w przyszłości strażakiem. Pasje związane z pożarnictwem można rozwijać z MDP. Promujemy wszelkie wartości związane z tym fachem. Przede wszystkim są to patriotyzm, altruizm, działanie na rzecz drugiego człowieka – mówi Kacper Sędor, zastępca opiekuna MDP przy OSP PKM w Gdyni - Obecnie szykujemy się do czerwcowych dorocznych zawodów pożarniczych – dodaje.
 
Aby dołączyć do Ochotniczej Straży Pożarnej przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni należy skontaktować się z jednostką poprzez adresy e-mail mdpospgdynia@wp.pl oraz osppkmgdynia@wp.pl lub przez strony internetowe OSP i MDP.