Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Co nowego

Dom bez barier na Oksywiu – czekamy na oferty wykonawców

Tak będzie wyglądał dom bez barier na Oksywiu

Tak będzie wyglądał dom bez barier na Oksywiu

16.04.2019 r.

Do 20 maja do godziny 13.00 wpływać mogą oferty na wybudowanie domu bez barier na Oksywiu, w ogłoszonym właśnie przetargu pod nazwą „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Dickmana w Gdyni”. Laboratorium Innowacji Społecznych odpowiedzialne za tą inwestycję szacuje, że budowa nowoczesnego komunalnego budynku mieszkalnego zajmie 14 miesięcy od dnia przekazania terenu wyłonionemu wykonawcy. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do nowych mieszkań pod koniec 2020 roku.
 
Uzasadnieniem wydłużenia terminu zgłoszeń z 8 do 20 maja do godziny 13.00 są liczne pytania od zainteresowanych postępowaniem wykonawców. W ramach rewitalizacji części Oksywia, z krajobrazu ulicy Dickmana zniknęły dotychczas dwa substandardowe budynki mieszkalne o numerach 28 i 30. Ich mieszkańcy wyprowadzili się do zamiennych mieszkań zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta. W tym procesie zadbano o możliwie najkorzystniejsze rozwiązania uwzględniające potrzeby przeprowadzanych rodzin.

- Na uporządkowanym terenie, po zburzonych budynkach, jeszcze przed wakacjami powinna zacząć się budowa nowoczesnego bloku komunalnego – informuje Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Właśnie ogłosiliśmy przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tej inwestycji. Projekt został przygotowany starannie, z myślą o mieszkańcach wymagających przestrzeni pozbawionych barier architektonicznych.

Nowoczesny blok komunalny będzie posiadał cztery kondygnacje i pomieści 30 lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych. Na parterze będzie także ogólnodostępna świetlica. Bezprogowe wejście do budynku, przestronna klatka schodowa oraz winda, a także aranżacja każdego z mieszkań, będą ułatwiać dostęp osobom starszym i z ograniczoną sprawnością. Teren wokół budynku będzie estetycznie zagospodarowany, zachęcając do wypoczynku na świeżym powietrzu czy uprawy sąsiedzkiego ogrodu. W przyjętym harmonogramie prac, budowa powinna zostać ukończona, w trzecim kwartale 2020 roku.

Do czasu zakończenia budowy planuje się przeprowadzenie mieszkańców sąsiedniego budynku przy ulicy Dickmana 26 do zamiennych mieszkań. Laboratorium Innowacji Społecznych przy wsparciu miejskich instytucji i wydziałów, prowadzi ten proces, w porozumieniu z każdą z rodzin. W dalszej kolejności nastąpi rozbiórka tego budynku, a teren zostanie uporządkowany i udostępniony lokatorom domu bez barier.

Szczegóły dotyczące przetargu znajdują się pod adresem: https://www.gdynia.pl/bip/zamowienia-publiczne-powyzej-30-tys-euro-3,8055/budowa-budynku-mieszkalnego-wielorodzinnego-wraz-z-infrastruktura-techniczna-i-zagospodarowaniem-terenu-przy-ul-dickmana-w-gdyni,536173

W czwartki w godzinach 14.00 - 18.00 w Centrum Sąsiedzkim Przystań Śmidowicza 49 działa rewitalizacyjny punkt konsultacyjny.  W trakcie dyżurów można zapoznać się z zakresem planowanych i realizowanych zmian na terenie Oksywia.

Projekt „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
  • Budynek komunalny bez barier
  • Rozbiórka dwóch budynków mieszkalnych
  • Rozbiórka dwóch budynków mieszkalnych