Co nowego

Drony będą czuwały nad portem

Drony umożliwią efektywne dbanie o bezpieczeństwo na portowych terenach, fot. Tadeusz Urbaniak / Port Gdynia

Drony umożliwią efektywne dbanie o bezpieczeństwo na portowych terenach, fot. Tadeusz Urbaniak / Port Gdynia

20.12.2019 r.

Zadbają o bezpieczeństwo, będą monitorować stan środowiska, a nawet wspomogą strażaków podczas akcji. Specjalistyczne drony będą pomagać w codziennej pracy Portu Gdynia. Urządzenia skrojone pod portowe potrzeby skonstruuje Pelixar – firma działająca na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

„Nowa era bezpieczeństwa” - tak władze Portu Gdynia określają list intencyjny z gdyńską firmą Pelixar, który dotyczy wykorzystania dronów przy monitorowaniu portowych terenów.

- Podpisaliśmy list intencyjny, którego efektem ma być szeroko zakrojona współpraca z zakresu dronów służących szczególnie zapewnieniu bezpieczeństwa w porcie. Będziemy korzystać z ich wiedzy, aby powstał w Porcie Gdynia bardzo skuteczny i efektywny system monitoringu lotniczego. Ma to na celu zabezpieczyć naszych klientów i ładunki - mówi Adam Meller, prezes Portu Gdynia.

Projekt zakłada pilotażowe wdrożenie tzw. Lotniczego Systemu Monitoringu, który zostanie opracowany specjalnie pod potrzeby Portu Gdynia. Portowe drony będą gotowe do monitoringu środowiska i kontroli bezpieczeństwa, a nawet wsparcia Portowej Straży Pożarnej podczas akcji gaśniczo-ratowniczych.

Dron, którego skonstruowaniem zajmie się pracująca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia firma Pelixar zostanie konstrukcyjnie dostosowany do warunków panujących na terenach portu. To nie pierwszy z innowacyjnych projektów gdyńskiej spółki – warto wspomnieć chociażby o automatycznym systemie dronowym do operacji Search and Rescue (SAR), który specjaliści z Pelixara opracują dla Agencji Rozwoju Pomorza.

- Taki program pilotażowy postawi Port Gdynia wysoko w hierarchii portów morskich świata. W portach morskich, podobnie jak w portach lotniczych, podstawowa kwestia to bezpieczeństwo transportu, infrastruktury, załóg i oczywiście pasażerów – komentuje Sebastian Nowicki, dyrektor operacyjny Pelixar S.A.

Przypomnijmy, że już w kwietniu tego roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia ogłosił plan wdrożenia kompletnego systemu dronowego. który będzie oparty na:

  • systemie DTM (Drone Traffic Managment) do zarządzania lotami dronów nad terenem Portu Gdynia
  • kontroli dedykowanej przestrzeni powietrznej przez system „AntyDron” do detekcji, identyfikacji i neutralizacji nieautoryzowanych dronów
  • będącym przedmiotem ww. listu intencyjnego Lotniczym Systemie Monitoringu wykorzystującym bezzałogowe statki powietrzne do rozpoznania oraz weryfikacji zdarzeń bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych

Aktualnie trwają już testy systemu DTM i zaawansowane prace nad kontrolą dedykowanej przestrzeni powietrznej. Warto dodać, że Polska jest szczególnym miejscem na mapie dronów – z przyjazną użytkownikom legislacją oraz trzecią największą na świecie liczbą operatorów z uprawnieniami UAVO (za USA oraz Japonią).