Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Co nowego

„Druga Fala” w Trójce

mat. prasowe

mat. prasowe

05.08.2019 r.

W muzeum nie tylko oglądamy, ale i słuchamy. I nie tylko to, co stare, ale też to, co relatywnie nowe – ważne, by zostało ocalone od zapomnienia. W piątkowy wieczór 16 sierpnia Muzeum Miasta Gdyni wychodzi ze swoich murów i pokaże się, a właściwie da się posłuchać całej Polsce - na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia (99.9 FM) koncert „Gdynia 1988-2018: Fala II”.

GSA to skrót oznaczający Gdyńską oraz Gdańską Scenę Alternatywna. Na początku lat 80-tych XX w. na wybrzeżu powstało aktywne środowisko muzyczne, zrzeszające również poetów oraz malarzy. Współpraca lokalnego muzycznego środowiska, MCK Gdynia i animatora Waldemara Rudzieckiego doprowadziła do wydania przez Tonpress płyty „Gdynia”, co było wyjątkowym wydarzeniem w skali krajowej – żadna lokalna scena nie doczekała się tak obszernego podsumowania.

W 1987 roku, podczas nagrania albumu „Gdynia”, powstało kilkadziesiąt utworów. Te, które nie zostały wydane na kultowej płycie stały się zawartością kasety kompilacyjnej „Fala II”. W styczniu 2019 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało nową edycję tego albumu pt. „Gdynia 1988-2018”, z interpretacjami utworów z płyty „Gdynia” wykonanymi i zaaranżowanymi przez młodych gdyńskich muzyków.W piątek, 16 sierpnia o godz. 19:05 w muzycznym studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej gdyńscy muzycy uczestniczący w nagraniu albumu „Gdynia 1988-2018" zinterpretują na nowo muzyczną zawartość wydawnictwa „Fala II” (utwory m.in grup Bóm Wakacje w Rzymie, Konwent A, Po Prostu, Unrra, Pancerne Rowery) podczas koncertu „Druga fala".

- Nowe interpretacje dawnych gdyńskich, nowofalowych utworów to dialog teraźniejszości z przeszłością i jednoczesne zachowanie od zapomnienia tych ponadczasowych, łączących wiele muzycznych stylistyk kompozycji i tekstów – mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni i zespołu Kiev Office. - W koncercie wystąpią również dzieci muzyków związanych z trójmiejską sceną alternatywną, m.in Jakub Kozak, Filip Baranow, Ksenia Kodymowska wraz z Jędrzejem Kodymowskim - wymienia.

Koncertu „Druga Fala” będzie można wysłuchać 16 sierpnia na antenie Trójki – Program 3 Polskiego Radia pod częstotliwością 99,9 FM. Początek koncertu o godzinie 19:05. Retransmisja koncertu w audycji „Lista osobista Piotra Metza” 24 sierpnia o godzinie 19:00 na antenie Trójki – Program 3 Polskiego Radia o 19:00.

Wystąpią:

 • Michał Miegoń (Kiev Office) - śpiew, gitara basowa
 • Maciej Werk (WERK) - śpiew
 • Weno Winter (Sautrus) - śpiew, harmonijka
 • Emilia Pollock (Leśne Zwierzęta) - śpiew, syntezator
 • Michał Andrys (Leśne Zwierzęta) - śpiew, gitara elektryczna, mandolina
 • Filip Baranow - Gitara elektryczna, samplepad
 • Jakub Kozak (Castlings, Pelvis) - gitara elektryczna
 • Ksenia Kodymowska - śpiew
 • Aleksandra Kobiela - śpiew
 • Michał Tarkowski (State Urge) – instrumenty klawiszowe
 • Paweł Rucki (Królestwo, Dule tree, Hadal) - perkusja
 • Michał Jeziorski (Miastofonia) - syntezator

Gościnnie:

 • Jędrzej Kodymowski (Apteka) - śpiew, gitara elektryczna


Organizator koncertu: Trójka – Program 3 Polskiego Radia

Patroni medialni: Nowe idzie od morza, Dziennik Bałtycki, rock3miasto, Hałasy i melodie, Soundrive, Klif Gdynia, Lizard Magazyn, Magazyn Together – rodzinna strona Trójmiasta, LupusUnleashed, Trójmiasto.pl, Roadhog Bloking, Trójmiejska Encyklopedia Muzyczna.