Co nowego

Poznaj bliżej projektanta Ferrari w Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa

Wystawa "Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci" czynna jest do 28 lutego 2021 r. // fot. Weronika Rozbicka

Przed nami kolejna, siódma już odsłona, wystawy w Muzeum Miasta Gdyni z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Bohaterem nowej wystawy jest Janusz Kaniewski – projektant samochodów, wizjoner, wrażliwy na estetykę przestrzeni publicznej. Ekspozycję można oglądać do końca lutego 2021 roku.
 
Nowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) to nie lada gratka dla fanów motoryzacji. Bohaterem wystawy jest Janusz Kaniewski, polski projektant przedmiotów użytkowych i samochodów. Był współprojektantem m.in. Ferrari California, Ferrari 458 Italia oraz wnętrza Ferrari 488 GTB (następcy Ferrari 458 Italia).
 
W piątek odbyło się oprowadzanie kuratorskie, któremu towarzyszyły prawdziwe emocje. Po raz pierwszy rodzina oraz bliscy przyjaciele mogli zobaczyć wystawę w całości. Na oprowadzaniu obecni byli także przedstawiciele miasta - wiceprezydent Michał Guć oraz przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.
 
- Powiedzieć, że Janusz był wybitnym projektantem, to nic nie powiedzieć. Gdy Jasiu przyjeżdżał do Gdyni, współpracował z nami, choćby jako kurator Gdynia Design Days, organizował wystawy, doradzał prezydentowi, zawsze wykorzystywaliśmy każdą okazję, żeby się spotkać, porozmawiać i były to zawsze spotkania bardzo inspirujące. Potrafił patrzeć szeroko, na przestrzeń, na relację obiektów w przestrzeni. Potrafił wyhaczyć drobiazgi, których nikt inny nie dostrzegał. Janusz zwracał uwagę nie tylko na piękno przedmiotów, ale również na ich praktyczność. Za każdym razem, gdy widzę jakiś nowy przedmiot użytkowy, próbuję spojrzeć na niego oczyma Jasia i zadaję sobie pytania czy jest zaprojektowany funkcjonalnie i jak można by to zrobić - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Janusz sercem i głową był gdynianinem, osobą zakochaną w tym mieście. Cieszę się, że dzięki tej wystawie, Jasiu zamieszkał w Gdyni - dodał.

Wystawa "Polskie Projekty Polscy Projektanci. Janusz Kaniewski" będzie czynna do 28 lutego 2021 roku. // fot. Weronika Rozbicka
                                                                                     
Na wystawie zaprezentowano spectrum działalności Janusza Kaniewskiego, przybliżając sylwetkę artysty, błyskotliwego, pełnego humoru, kochającego podróże i samochody. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.

- Od 5 lat nie ma z nami Janusza Kaniewskiego. Chciałabym, aby uczestnicy poczuli dzięki tej wystawie, jak bardzo jest on obecny w swoich rysunkach, projektach, jak bardzo można wyczuć jego energię. To o czym mówił, co przewidywał, spełnia się na naszych oczach. Głównym tematem wystawy jest projektowanie przyszłości, sprawczość designu. Każdy z nas, a projektant w szczególności, ma wpływ na naszą przyszłość, na nasze dzieci. To bardzo odpowiedzialne zadanie. Chciałabym, aby zwiedzając wystawę, uczestnicy odkryli drugie oblicze projektanta, bardziej osobiste, prezentujące jakim był człowiekiem, jak bardzo kochał naturę, świat, życie - powiedziała Anna Śliwa, kuratorka wystawy.
 
Inspiracją, która pojawiła się w procesie pracy nad wystawą, były słowa samego Janusza Kaniewskiego: „Najskuteczniejszy sposób przewidywania przyszłości to jej tworzenie”. Kaniewski nawiązywał tu do myśli amerykańskiego informatyka Alana Kaya i jego rozumienia przyszłości, jako czegoś, co należy nie tyle przewidzieć, co stworzyć i kształtować własnym działaniem. Idąc za tą myślą, zdecydowaliśmy się główny nacisk położyć na problem siły oddziaływania dizajnu, jego wpływu na nadchodzącą przyszłość.
 
Janusz Kaniewski definiując sens i cel projektowania napisał, że „design powinien być funkcjonalny i estetyczny, a jak się przy tym jeszcze ktoś uśmiechnie – to znaczy, że to dobry design”. Projektant stawiał bowiem znak równości między dizajnem a funkcjonalnością, użytecznością i przyjemnością.
 
Otaczają nas zaprojektowane rzeczy: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Co to jednak dla nas oznacza w praktyce? Jaką moc sprawczą ma projektowanie? Ku jakiej przyszłości nas prowadzi? W jaki sposób zmienia nasz świat? Wystawa jest próbą znalezienia odpowiedzi na te pytania, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i współtworzy lepszą przyszłość.
 
Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 18 września o godz. 18.00. W związku z występującym w Polsce ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także mając na względzie bezpieczeństwo uczestników, liczba osób została ściśle ograniczona do dwóch grup (godz. 18.00 i 19.00) po 30.
 
Ekspozycja czynna jest do końca lutego 2021 roku.
Bilety dostępne w kasach biletowych Muzeum.
Regulamin dla odwiedzających dostępny jest na stronie https://www.muzeumgdynia.pl/zaplanuj-wizyte/
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.09.2020 16:45
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.09.2020 09:54
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona

Najnowsze