Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Dyplomy architektów od dziś w Urzędzie

Już po raz trzeci w urzędowej galerii można zobaczyć najlepsze prace absolwentów wydziału architektury Politechniki Gdańskiej poświęcone Gdyni. Na wystawie prezentowanych jest 7 prac, w tym 4, które otrzymały nagrody Prezydenta Gdyni (w wysokości 1250 zł brutto). Są to prace:

  • Centrum Rozrywki w Gdyni
    Autor: Agata Ligman
    Promotor: dr inż. arch. Jerzy Kaczorowski
    Recenzent: dr inż. arch. Waldemar Leszkiewicz
    Praca zostaje wyróżniona za atrakcyjną formę efektownie zamykającą oś ulicy Piłsudskiego nie przesłaniając jednak całkowicie tego, co jest wielką wartością dotychczasowego zamknięcia czyli tafli wód Zatoki Gdańskiej. Sposób rozwiązania funkcjonalnego poszczególnych kondygnacji może budzić wiele pytań i wątpliwości, ale widocznym atutem pracy jest konsekwentne dążenie do zachowania wrażenia ażurowości, czy wręcz totalnej przezierności bryły.
    Dyskusją jawi się zaproponowana forma klatki schodowej. Pogłębionych studiów wymagałoby powiązanie platformy, na której posadowiono Centrum Rozrywki z układem zewnętrznej komunikacji pieszej i kołowej. Pomimo tych zastrzeżeń nie sposób nie stwierdzić, iż obiekt będący realizacją koncepcji zawartej w wyróżnionej pracy stanowiłby interesującą dominantę w strefie brzegu morskiego pomiędzy Molem Południowym a Cyplem Redłowskim.

  • Centrum Wody w Gdyni
    Autor: Ewelina Ludwikowska
    Promotor: dr inż. arch. Agnieszka Błażko
    Recenzent: dr inż. arch. Jadwiga Kiernikiewicz-Wieczorkiewicz
    Wyróżniona praca zawiera interesującą propozycję zlokalizowania ośrodka kultury i sztuki związanego z morzem - 'Centrum Wody' w południowej części Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Zaproponowana funkcja podkreśla i rozwija idee genetycznych związków miasta i morza. Zwielokrotnienie propozycji działań kulturalnych i rekreacyjnych pozwoliłoby na lepsze wykorzystanie cennego, niepowtarzalnego krajobrazowo miejsca.
    Prezentowana koncepcja od strony formalnej stanowi rzeźbiarskie urozmaicenie południowej części Bulwaru Nadmorskiego. Osłonięta od kaprysów pogody przeszklona przestrzeń wystaw, imprez, wydarzeń kulturalnych otwiera się znaczeniowo i widokowo na morze i nadmorski front miasta. Wtopiona w przybrzeżny stok galeria rzeźby umożliwia ekspozycję dzieł zarówno pod dachem jak i na otwartej platformie widokowej. Linię brzegową wzbogaca i rozwija atrakcyjna forma dwupoziomowego mola spacerowego z małą mariną zakończonego kawiarnią podwodną. Niezbędny parking został ukryty w kubaturze obiektu.
    Nieuniknionym mankamentem takiej propozycji kubaturowej jest odcięcie sąsiadującego odcinka ulicy Prusa i zespołu Domu Marynarza od widokowego kontaktu z morzem.
    Na uwagę zasługuje wysoki poziom prezentacji projektu koncepcyjnego, przejrzyste opracowanie rysunkowe uzupełnione makietą i wizualizacjami.

  • Hotel EOL w Gdyni
    Autor: Zbigniew Ligenza
    Promotor: mgr inż. arch. Marek Moczorat
    Recenzent: mgr inż. arch. Piotr Mazur
    Praca wyróżniona za generalnie udaną próbę rozwiązania przestrzennego, trafny wybór tematu opracowania w konkretnej lokalizacji i śmiałe podjęcie wyzwania, którego czytelnym zamierzeniem jest zmiana standardów obowiązujących gabarytów zabudowy miasta. Lokalizacja obiektu w rozwidleniu ulic Morskiej i Warszawskiej, w obszarze integralnie związanym ze Śródmieściem i stanowiącym jego obrzeże uzasadnia w wymiarze przestrzennym proponowaną skalę budynku, którego forma architektoniczna, z zachowaniem właściwych proporcji bryłowych części dolnej i głównego trzonu obiektu, podkreśla rangę i znaczenie miejsca. Dobra ekspozycja od strony wjazdu w kierunku centrum, potwierdzona starannie wykonaną wizualizacją (nie dotyczy wizualizacji od strony Skweru Kościuszki - brak staranności przy określeniu skrótu perspektywicznego spowodował deformację obrazu i dezinformację co do położenia i wielkości obiektu).
    Zastrzeżenia budzi brak studium obsługi komunikacyjnej hotelu i jego układ funkcjonalny, w szczególności poszczególnych kondygnacji zawierających funkcję podstawową.

  • Terminal promowy w Gdyni z centrum usługowym drive-in
    Autor: Agnieszka Prylińska
    Promotor: dr inż. arch. Jacek Krenz
    Recenzent: dr inż. arch. Krystyna Pokrzywnicka
    Praca 'Terminal promowy w Gdyni' podejmuje bardzo interesującą tematykę związaną z rozwojem miasta oraz realizowanych tu funkcji portowych. Autor proponuje zagospodarowanie należących do Zarządu Morskiego Portu Gdynia terenów nie tylko na rozwój infrastruktury portowej, ale również funkcji miejskich (centrum drive-in). Elementem projektu jest analiza urbanistyczna otaczających terminali terenów i propozycje ulokowania w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych. Niestety nastąpiło to z pominięciem planów rozwojowych Portu, co stanowi główny mankament tej pracy. Na uznanie zasługuje natomiast ciekawy pomysł połączenia funkcji portowych i miejskich, co daje szanse na wzajemne uzupełnianie się, mocniejsze związanie portu i miasta oraz ożywienie gospodarcze. Interesująca jest również idea wykorzystania na ten cel terenów pod Trasą Kwiatkowskiego. Niewątpliwym walorem pracy jest ciekawa forma architektoniczna, w udany sposób nawiązująca do otaczającego inwestycję krajobrazu placów terminalu kontenerowego.

    Na wystawie prezentowane są także prace:
  • 'Budynek mieszkalno-usługowy w zabudowie śródmiejskiej u zbiegu ulic Kilińskiego i Abrahama w Gdyni'
    Autor: Anna Pasierbiewicz
    Promotor: dr inż. arch. Krystyna Pokrzywnicka,
  • 'Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Centrum transferu technologii w Gdyni'.
    Autor: Justyna Kowalska
    Promotor: dr inż. arch. Krystyna Pokrzywnicka
  • 'Gdyński Park Morski'
    Autor: Katarzyna Ziemniak
    Promotor: dr inż. arch. Ewa Brach

    Wystawie towarzyszy prezentacja zdjęć z warsztatów studenckich 'Miasta bez barier', zorganizowanych w maju przez Urząd Miasta Gdyni, Wydział Architektury PG oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja.

    Wystawę można oglądać w mieszczącej się na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni galerii RATUSZ do 19 października.

    Architektura gości często w urzędowej galerii. Poza pracami dyplomowymi, prezentowane były także prace konkursowe, m.in.:
  • prace konkursowe studentów Wydziału Architektury PG na temat koncepcji zagospodarowania rejonu Dworca Głównego w Gdyni
  • prace konkursowe architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Hryniewickiego, Waszyngtona, Skwerem Kościuszki i Basenem Prezydenta w Gdyni
  • konkurs na najlepszą koncepcję budowy 'Bałtyckiej Sceny Letniej w Orłowie (nowa wizja teatru plenerowego'
    • ikonaOpublikowano: 30.09.2004 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze