Co nowego

Dystrybucja jodku potasu. Wyznaczono punkty #wGdyni

Opakowanie jodku potasu TZF // źródło: www.samorzad.gov.pl

Opakowanie jodku potasu TZF // źródło: www.samorzad.gov.pl

Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do samorządów w całej Polsce przekazane zostały tabletki z jodkiem potasu. Według rządu podejmowane działania to standardowa procedura stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Gdynia otrzymała 358 800 takich tabletek.

 
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, procedura wydawania tabletek z jodkiem potasu zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie (np. wskutek awarii elektrowni podczas działań wojennych na Ukrainie). Jednak aby jak najlepiej przygotować się na taką sytuację, samorządy opracowały procedurę dystrybucji, z którą powinien zapoznać się każdy mieszkaniec. Gdynia otrzymała 358 800 tabletek.
 
Jodek potasu będzie wydawany każdej osobie dorosłej bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu. Preparat będzie dostępny w lokalach, które znajdują się na liście dystybucji.Poniżej znajduje się wykaz punktów wydawania preparatu jodku potasu w Gdyni. Dokument można także pobrać z załącznika pod tekstem.
 
Wykaz punktów wydawania preparatu jodku potasu w Gdyni

Przyjmowanie tabletki z jodkiem potasu


Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu dwóch godzin). Podanie leku do ośmiu godzin po wystąpieniu skażenia wciąż jest wskazane i potrzebne.

Tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, bo można sobie zaszkodzić.

Nieuzasadnione przyjmowanie jodku potasu może skutkować niedoczynnością tarczycy, nadczynnością tarczycy, podrażnieniem układu pokarmowego czy reakcjami alergicznymi. Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60. roku życia

Dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach wiekowych:
 
  • noworodki i niemowlęta do 1 miesiąca życia – 12,5 mg – ¼ tabletki;
  • dzieci od 1 miesiąca do 3 lat – 25 mg – ½ tabletki;
  • dzieci od 3 lat do 12 lat – 50 mg – 1 tabletka;
  • dorośli (do 60 lat) i dzieci powyżej 12 lat –100 mg – 2 tabletki;
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 100 mg – 2 tabletki.

Przeciwwskazania:

  • uczulenie na jodek potasu;
  • nadczynność tarczycy;
  • zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią);
  • opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa.
 
Rząd przygotował również ulotkę informacyjną. Zawarte w niej zostały m.in. zasady dawkowania, czasu podania leku oraz przeciwwskazania medyczne. Ulotkę można także pobrać z załącznika pod tekstem.

Ulotka MSWiA

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili nie ma zagrożenia, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

ikona

Najnowsze