Co nowego

Dziewczynka z ul. Abrahama powróciła

Rzeźba gdyńskiego artysty Tewu - Dziewczynka z ul. Abrahama, która znajduje się za płotem obok sklepu

Dziewczynka z ul. Abrahama powróciła na swoje miejsce // fot. Magdalena Czernek

13.06.2022 r.

W lutym została zniszczona, ale udało się ją zrekonstruować i teraz ponownie cieszy oko gdynian oraz odwiedzających nasze miasto turystów. Artysta Tewu dał jednej ze swoich rzeźb drugie życie. Chodzi o Dziewczynkę z ul. Abrahama, która w miniony weekend powróciła na swoje miejsce. Można ją oglądać za płotem obok sklepu „Biedronka”.


Tewu to gdyński artysta, który od kilku lat instaluje swoje prace na ulicach, placach i nabrzeżach w naszym mieście. Często znikały one po kilku dniach. Demontowali je zarządcy terenu albo po prostu ktoś je zabierał. Dziewczynka z ul. Abrahama przez długi czas stanowiła wyjątek. Artysta umieścił rzeźbę za płotem obok sklepu „Biedronka” w 2017 roku. Stała tam aż do 7 lutego br. Tego dnia ktoś ją zniszczył. Na szczęście teraz powróciła na swoje miejsce.
 
– Zabrałem jedynie kilka fragmentów, które po niej pozostały. Główna część rzeźby zniknęła. Po 4 miesiącach niespodziewanie ktoś podrzucił ją z powrotem na podwórko przy ul. Abrahama. Na prośbę właścicielki posesji zdecydowałem się zrekonstruować rzeźbę z rozbitych fragmentów – napisał Tewu na swoim profilu na Instagramie.
 
Dzięki temu mieszkańcy Gdyni oraz turyści ponownie mogą podziwiać rzeźbę przedstawiająca smutną dziewczynkę siedzącą na ziemi.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tewu (@tewu.tw)


Kim jest Tewu?


O Tewu wiadomo niewiele. Na tym buduje swoją popularność. Oficjalnie wiemy, że mieszka w Gdyni i ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pozostaje anonimowy, dlatego jest też nazywany gdyńskim Banksym. Artysta udziela się także charytatywnie. Co jakiś czas wystawia swoje prace na aukcje czy licytacje, która są prowadzone w szczytnym celu.