Co nowego

E(x)plory: dziś poznamy najlepszych naukowców

Plansza graficzna promująca Gdynia E(x)plory Week 2020. U góry tabliczka z napisem

Gdynia E(x)plory Week 2020 dobiega końca - dziś gala z nagrodami, mat. prasowe

27.11.2020 r.

Dobiega końca tegoroczna edycja Gdynia E(x)plory Week – edycja wyjątkowa, bo prowadzona w formie online. Piątkowego popołudnia poznamy najlepszych młodych naukowców, czyli laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory. Kończą się też serie inspirujących wykładów wokół nauki i edukacji.


Święto innowacji i młodych naukowców w tym roku było szczególne – ze względu na pandemiczne obostrzenia, Gdynia E(x)plory Week przeniosło się do sieci i aktywności związane z kongresem oraz finałem konkursu można było śledzić dzięki transmisjom.

Już dziś, w piątek od godziny 19:00 najważniejsze wydarzenie tej edycji – transmisja gali, podczas której ogłoszeni zostaną laureaci Konkursu Naukowego E(x)plory. To autorzy najlepszych z całego kraju innowacyjnych projektów naukowych. Konkurs został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Uczestnicy walczą o stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez mecenasa programu E(x)plory - Grupę LOTOS, wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu.

- Organizacja wirtualnych wydarzeń była ogromnym i bardzo ciekawym wyzwaniem, zarówno dla zespołu E(x)plory, jak i uczestników naszych wydarzeń. Prezentacja projektów konkursowych online to nowość zarówno dla młodych naukowców, jak i dla jurorów. Nowa formuła Festiwalu oraz Kongresu pozwoliła nam zaprosić ciekawych gości i spotkała się z entuzjastycznym odbiorem pasjonatów nauki i edukacji. Program E(x)plory w internecie to ponad 200 nowych materiałów video na YouTube E(x)plory, co oznacza, że wyszliśmy poza ramy wydarzeń i dajemy możliwość odbioru treści w dowolnym czasie i miejscu – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora wydarzenia.

Gdyńskie projekty walczą o tytuł


Warto przypomnieć, że do ścisłego ogólnopolskiego finału zakwalifikowało się 35 projektów młodych naukowców, które od środy były prezentowane jurorom – wśród nich m.in. opracowania badawcze, przełomowe urządzenia, aplikacje czy analizy.

W tym elitarnym gronie znalazły się też projekty dwóch uczennic z Gdyni! Jaśmina Nowak zaprezentowała jurorom swoje opracowanie tematu „Czy porosty występujące na terenie Gdyni mogą być źródłem witaminy C”, przyglądając się roślinom z Kępy Redłowskiej, a Zuzanna Zawrotny stworzyła E-Konewkę, czyli „niezależny energetycznie, ekologiczny, elektroniczny system wspomagania wegetacji roślin”. Obie finalistki Konkursu Naukowego E(x)plory są uczennicami III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

O tym, czy ich pomysły podbiły serca i umysły jurorów dowiemy się podczas popołudniowej transmisji. Oprócz laureatów trzech pierwszych miejsc poznamy też zdobywcę nagrody specjalnej „Innowacja Społeczna”.

Festiwal i Kongres


Gdynia E(x)plory Week 2020 to nie tylko rozstrzygnięcie konkursu na szczeblu centralnym, ale również Festiwal Naukowy E(x)plory. Młodzież szkolna wzięła dzięki temu udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych najlepszych uczelni w kraju oraz znanych popularyzatorów nauki. To inspirujące spotkania online ze znanymi motywatorami (Marek Kamiński, Hubert Hurkacz) czy naukowymi YouTuberami (Crazy Nauka i Astrofaza).

Nie tylko młodzi naukowcy mogli zaangażować się w kilkudniowe święto nauki – odbył się także XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Nauczyciele, edukatorzy i pedagodzy przysłuchiwali się debatom i webinarom poruszającym najbardziej aktualne wyzwania szkół – kwestie ich funkcjonowania w czasie pandemii, utrzymywania odpowiednich relacji czy kreatywnego podejścia do cyfrowych zajęć.

Mecenasem programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Więcej informacji o programie E(x)plory, program tegorocznej edycji oraz transmisja z piątkowej gali dostępne na stronie www.explory.pl