Co nowego

Falochron, czyli pakiet pomocowy Gdyni

Falochron - dla przedsiębiorców

Falochron - dla przedsiębiorców

Gdynia w obliczu trudnej sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa szuka dostępnych rozwiązań i wyciąga pomocną dłoń do tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Prezentujemy Falochron, czyli szeroki program pomocy mieszkańcom w czasie kryzysu. Składa się z kilku filarów – pierwszy z nich jest dedykowany przedsiębiorcom, kolejne będą dotyczyć organizacji pozarządowych, kultury, edukacji i sportu. Będziemy je przedstawiać w kolejnych dniach.

 Falochron to nazwa symboliczna. Każdy, kto mieszka nad morzem wie, że to mocna konstrukcja, która ma zdolność opierania się wielkiej sile fal i chroni przed nimi nabrzeże.  Gdynia pod tą nazwą prezentuje swój program pomocy, który jest adresowany do różnych grup społecznych. Dziś, na początek pierwszy filar Falochronu – dla przedsiębiorców. To oni potrzebują szczególnie szybkiego wsparcia, a przede wszystkim wiedzy, na jaką pomoc mogą liczyć i jak zatem planować swoje postępowanie.

- W aktualnej sytuacji wiadomo już, że bez wsparcia miasta wiele podmiotów, zarówno przedsiębiorców, jak i organizacji pozarządowych, klubów sportowych czy instytucji kultury może wpaść w tarapaty, którym mimo najlepszych chęci i ciężkiej pracy, nie podoła. To dla nich tworzymy dziś Falochron, szeroki program wsparcia, od tego wpływającego na płynność, przez narzędzia polityki społecznej,po wsparcie doradcze. Zaczynamy od przedsiębiorców, którzy z jednej strony są symbolem naszego miasta, z a drugiej – ich działalność w ogromnym stopniu wpływa na prywatne  życie wielu gdynian. Zależy nam, by jak najwięcej firm wyszło obronną ręką z impasu, w jakim się znalazły, Proponujemy też maksymalne uproszczenie procedur. Często będą wymagały uzupełnienia, bo tak nakazuje prawo, ale teraz nie pora na zawiłości – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Falochron dla przedsiębiorców obejmuje pomoc związaną m.in. z czynszami, podatkami i opłatami lokalnymi oraz wsparciem doradczym i eksperckim.

- Proponujemy szerokie menu różnego rodzaju rozwiązań. To przede wszystkim ulgi, odroczenia i zwolnienia, które mają jeden cel: poprawić płynność gdyńskich firm, pomóc im przetrwać ten pierwszy, najtrudniejszy czas i zapobiec podejmowaniu przedwczesnych decyzji o likwidowaniu firmy albo zwolnieniu pracowników. Mam nadzieję, że ten cel uda nam się osiągnąć. Proponujemy również doradztwo. To nie koniec pomocy. Oprócz tego, że będą kolejne filary Falochronu, będziemy też proponować kolejne formy pomocy gospodarczej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
CZYNSZE


- odstąpienie od pobierania należności czynszowych za lokale i nieruchomości gruntowe będące własnością gminy
dla podmiotów objętych zakazami oraz podmiotów ściśle funkcjonalnie powiązanych z objętymi zakazami za okres od marca do końca miesiąca, w którym ustanie zakaz. Zwolnienie następuje po złożeniu wniosku. Wniosek może mieć dowolną formę, w przypadku potrzeby uzupełnienia informacji można liczyć na wsparcie
- obniżka czynszu za lokale i nieruchomości gruntowe będące własnością gminy  dla pozostałych dotkniętych skutkami COVID-19 podmiotów o 50% za okres od marca do końca miesiąca, w którym ustanie zakaz. Warunkiem jest utrzymanie liczby miejsc pracy wg stanu z dnia 1 marca 2020 roku i niewypowiadania umowy najmu do końca roku 2020. Wystarczy oświadczenie w formie wniosku. Dotrzymanie warunków obniżki czynszu będzie weryfikowane później.- możliwość bezodsetkowego odroczenia należności czynszowych za lokale i nieruchomości gruntowe będące własnością gminy dla wszystkich przedsiębiorców. Odroczenie następuje na wniosek, możliwe do 3 miesięcy, licząc od pierwszego miesiąca po ustaniu zakazów.

- możliwość wnioskowania o obniżenie należności czynszowych za lokale i nieruchomości gruntowe będące własnością gminy o 30% do końca 2020 roku, po ustaniu okresu ulg i zwolnień wymienionych wyżej, dla wszystkich przedsiębiorców. Warunkiem jest utrzymanie liczby miejsc pracy według stanu z dnia 1 marca 2020 roku i niewypowiadania umowy najmu do końca roku 2020
- zwolnienie na wniosek z opłat czynszowych bądź opłat za zajęcie pasa drogowego
za ogródki gastronomiczne
- miasto ponadto wystosuje apel do właścicieli prywatnych oraz spółdzielni mieszkaniowych o udzielenie obniżek najemcom

Wszystkie ww. zwolnienia i ulgi będą dostępne także dla dłużników, pod warunkiem pisemnego uznania długu. Z rozwiązań można korzystać łącznie lub wybrać tylko jedno/ niektóre z nich. Te formy pomocy służą także dzierżawcom.
 
Wnioski można kierować na adres e-mailowy falochron.biznesu@gdynia.pl Przedsiębiorca powinien podać m.in. podstawowe dane dotyczące działalności, dane adresowe i kontaktowe, tak aby ułatwić zweryfikowanie informacji o danej firmie. Można to zrobić także za pomocą ePUAP lub w formie tradycyjnej, korzystając np. z tzw. wrzutni na dokumenty w budynku Urzędu Miasta dopisując hasło FALOCHRON BIZNESU.
PODATKI I OPŁATY LOKALNE***
Aktualizacja (07.07.2020 r.): 
Ustawowo płatności odroczone są do końca stycznia 2021 r. W kolejnych miesiącach będzie się można zwracać z wnioskami o dalsze odroczenia, a w uzasadnionych wypadkach także o częściowe lub całkowite umorzenia.
WSPARCIE DORADCZE I EKSPERCKIE


- dyżury ekspertów w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości: doradztwo prawne, podatkowe i gospodarcze oraz wsparcie w formułowaniu i wypełnianiu wniosków pomocowych wynikających z ustawy o tzw. Tarczy Antykryzysowej


 
- dedykowana, szybka obsługa w Powiatowym Urzędzie Pracy dla podmiotów, które będą korzystać ze wsparcia starosty przewidzianego w ustawie o Tarczy Antykryzysowej- prezydent powoła Radę Ekonomiczną złożoną  z wybitnych przedstawicieli biznesu i świata nauk ekonomicznych, która stanie się organem doradczym w kwestiach związanych z ograniczaniem gospodarczych skutków pandemii COVID-19

  • ikonaOpublikowano: 08.06.2020 08:40
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.07.2020 09:45
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze