Co nowego

Ferie w zgodzie z ekologią

na zdjęciu rodzina bawiąca się w śniegu

Zimowa odzież i sprzęt nie muszą kosztować fortuny i rujnować środowiska//fot. Yan Krukau, pexels.com

16.01.2023 r.

Choć za oknem aura raczej wiosenna, młodzież z Gdyni rozpoczęła ferie zimowe. Zapewne wiele z nich wyjedzie w góry, by uprawiać narciarstwo i snowboarding lub oddać się śnieżnemu szaleństwu na sztucznych stokach. Ale jak uprawiać sport w zgodzie z ekologią tak, by nie niszczyć środowiska naturalnego? Podpowiadamy!

Zrób research

Przeczytaj o negatywnych skutkach narciarstwa i snowboardingu dla środowiska i wyrób sobie własną opinię. Często przygotowanie stoków przed sezonem wiąże się z wycinką lasu, a ich sztuczne naśnieżanie przyczynia się do marnowania wody i wysuszania lokalnych źródeł. Nie wspominając o wyciągach, które zużywają ogromne ilości energii. Czytaj, sprawdzaj i wyciągaj wnioski.

Wybierz ekoświadome zakwaterowanie

Decydując się na dany hotel czy pensjonat, dowiedz się, czy redukuje swój negatywny wpływ na środowisko, wykorzystując energię odnawialną, stosując recykling i ekologiczne budownictwo i serwując jedzenie od lokalnych sprzedawców i hodowców. To naprawdę ma znaczenie.

Nie kupuj co roku nowego sprzętu

Firmy produkujące sezonowy sprzęt, chcąc zarobić, wciąż kreują nowe trendy i próbują zaszczepić w nas potrzebę kupowania co roku nowych gadżetów czy sprzętu. Nie warto temu ulegać – stary sprzęt często potrzebuje jedynie odświeżenia czy naprawy luib konserwacji. A jeśli już chcemy kupić sobie nowy, oddajmy ten stary lub sprzedajmy go (o ile jest w dobrym stanie), by szerzyć ideę cyrkularności, obiegu zamkniętego i ograniczać konsumpcjonizm. Warto szukać także sprzętu używanego lub z opcją wypożyczenia.

Wypożycz odzież lub kup w drugim obiegu

Jeśli jedziesz w góry pierwszy raz i nie wiesz, czy sporty zimowe przypadną ci do gustu, nie warto kupować od razu całego stroju i dodatków – to ogromny wydatek, nie tylko pieniędzy, ale też surowców, z których został wykonany. Warto wypożyczyć strój narciarski (a także narty czy deskę) i oddać go po wyprawie w góry. Można także kupić odzież w sklepach z używaną odzieżą – wybór jest tam ogromny. Inwestuj w takie elementy, które przydadzą się nie tylko na śnieżnym stoku. Termiczna bieliznę z powodzeniem możesz ubierać na wycieczki i piesze wędrówki, ciesząc się jej ciepłem, a solidna kurtka z powodzeniem ogrzeje cię w jesienne i zimowe wieczory. Co więcej, tak modna na stoku narciarska odzież w żywych kolorach uczyni cię też widocznym nawet w jesienno-zimowym mroku.
Jeśli jednak chcesz kupić nowy sprzęt lub odzież, wybieraj firmy, które stosują ekologiczne rozwiązania – ich produkty wykonane są choć częściowo z recyklingu oraz stosują zasady mody zrównoważonej. Sprawdzaj też lokalne fora, gdzie możesz wymienić się odzieżą lub otrzymać używane, ale wciąż w dobrym stanie zabawki i akcesoria, takie jak: sanki, jabłuszka, biegówki. Dzieci szybko z nich wyrastają, a wciąż mogą komuś posłużyć.

Oddaj niepotrzebną odzież

Każdą niepotrzebną odzież, zarówno zimową jak i letnią, warto oddawać firmom i instytucjom, które tchną w nie nowe życie. Kto wie, może Twoja kurtka narciarska sprzed kilku sezonów, posłuży komuś jeszcze, pomoże mu oszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko? Zrób przegląd szafy, a ubrania, których już nie nosisz, wyślij do Ubrania Do Oddania, zamawiając bezpłatnego kuriera lub odnosząc rzeczy do Przystani biorących udział w akcji lub do Experymentu.

Wejdź na www.ubraniadooddania.pl/Gdynia i dowiedz się więcej! Kampania wspierająca w ten sposób OTOZ Animals Ciapkowo została przedłużona do końca stycznia. 1 kg odzieży to 1 zł dla zwierząt.

A po tym wszystkim pozostaje już tylko wyglądać białych płatków za oknem lub postawić na aktywny wypoczynek bez względu na aurę.

Oprac. Agata Lewandowska