Co nowego

Film stworzony przez gdynian – zobacz „Gdynia. Moje miasto”

Kadry z filmu

Kadry z filmu "Gdynia. Moje miasto" // fot. materiały prasowe

23.09.2018 r.

Powstał z archiwalnych, amatorskich taśm i opowiada o naszym mieście i jego mieszkańcach. Film „Gdynia. Moje miasto” swoją premierę miał w lutym 2018 roku. Można go też było zobaczyć podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Teraz wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i rozpocząć seans. Od dziś film jest dostępny na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do oglądania!

„Gdynia. Moje miasto” to dokument, który powstał dzięki gdynianom i jest szczególnie bliski naszemu miastu. Ten film to rezultat wyjątkowego filmowego przedsięwzięcia. Zrealizowała je Gdyńska Szkoła Filmowa.

To film bardzo gdyński. Opowiada o mieście i jego mieszkańcach. Został zrealizowany z amatorskich taśm, które gdynianie przynosili do mnie przez dwa lata. Udało się zabrać 140 godzin materiału. Utkaliśmy z niego bardzo prywatną, intymną opowiadająca o mieszkańcach Gdyni historię – mówi Jerzy Rados, reżyser i scenarzysta filmu „Gdynia. Moje Miasto”.

Zbiórkę amatorskich materiałów filmowych Gdyńska Szkoła Filmowa ogłosiła w 2016 roku. Wszystko z okazji 90. urodzin naszego miasta. Odzew mieszkańców był spory. Przynosili głównie nieme filmy czarno-białe i kolorowe, zarejestrowane na taśmach, kasetach VHS i innych nośnikach. Najstarsze ujęcia pochodzą z lat 50. ubiegłego stulecia. Najnowsze dotyczą wydarzeń 1989 roku. Dominują sceny z życia codziennego gdynian – spotkania rodzinne, spacery, przejażdżki samochodem. Wszystko z miastem w tle. Obraz opatrzono komentarzem lektorskim i zilustrowano muzyką Antonio Vivaldiego z cyklu koncertowego „Cztery pory roku”. Honorowy patronat nad projektem sprawował prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

Zobacz film „Gdynia. Moje miasto”: