Co nowego

„Filmy z Gdyni” na 47. FPFF

W tym roku w ramach festiwalowej sekcji „Filmy z Gdyni” będzie można zobaczyć pięć produkcji związanych z naszym miastem // materiały prasowe FPFF

W tym roku w ramach festiwalowej sekcji „Filmy z Gdyni” będzie można zobaczyć pięć produkcji związanych z naszym miastem // materiały prasowe FPFF

10.08.2022 r.

Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nie zabraknie lokalnych akcentów. To już tradycja, że produkcje związane z naszym miastem wzbogacają program święta polskiego kina. W tym roku w sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” znalazło się pięć tytułów.


„Gdynia kocha film, film kocha Gdynię” – tego hasła nikomu nie trzeba przypominać. Nasze miasto jest nierozerwalnie związane z polską kinematografią. Dlatego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nie zabraknie tytułów, które mają lokalny pierwiastek.

„Filmy z Gdyni” to pozakonkursowa sekcja, w której można zobaczyć produkcje dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców albo stworzone przez gdyńskich twórców.

– „Filmy z Gdyni”, które od wielu lat są pokazywane podczas festiwalu, wciąż znajdują widzów. Mam nadzieję, że i tym razem zainteresuje Państwa prezentowana w formie dokumentalnej galeria postaci i ciekawych historii – zachęca Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W tym roku w gdyńskiej sekcji znalazło się pięć filmów:

  • „Ania”, reżyseria i scenariusz: Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski,
  • „Homo Peregrinus”, reżyseria i scenariusz: Andrzej Święch,
  • „Jeszcze zdążę”, reżyseria i scenariusz: Aleksandra Kutz,
  • „Marian Kołodziej. Tajemnica artysty”, reżyseria i scenariusz: Anna Maria Mydlarska,
  • „Opowiedz mi o mnie”, reżyseria i scenariusz: Maciej Miller.

„Ania” opowiada historię aktorki Anny Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni, która umiała utrzymać równowagę między życiem zawodowym i rodzinnym.

„Jeszcze zdążę” to dokument, w którym bohaterowie uczą widzów, czym naprawdę jest dobre życie i jak mogłoby wyglądać, gdybyśmy się na chwilę zatrzymali.

„Marian Kołodziej. Tajemnica artysty” to produkcja poświęcona wielkiemu scenografowi, kostiumografowi i współtwórcy sukcesu polskiego kina lat 60. i 70.

„Homo Peregrinus” ukazuje fenomen pielgrzymowania oraz analizę tego, co skłania ludzi do podjęcia trudu wędrówki.

Natomiast „Opowiedz mi o mnie” to film, którego główną bohaterką jest Magda. Dziewczyna próbuje poskładać swoją skomplikowaną przeszłość i dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Aby to zrobić, musi poznać swoją biologiczną matkę. Odbywa długą i emocjonalną podróż, by odnaleźć siebie.

Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa od 12 do 17 września.