Co nowego

Finałowy koncert Gdynia Open 2022

Koncert finałowy Gdynia Open 2022 odbył się w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim // fot. Paweł Kukla

Koncert finałowy Gdynia Open 2022 odbył się w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim // fot. Paweł Kukla

04.07.2022 r.

Przełom czerwca i lipca to dla Gdyni prawdziwe święto muzyki. Centrum miasta przejął festiwal Gdynia Open. To właśnie tam mogliśmy oglądać niezwykle utalentowaną młodzież. Poznaliśmy także zwycięzców tych muzycznych zmagań.


 
To już dziewiąta edycja międzynarodowego festiwalu piosenki Gdynia Open. Przez kilka upalnych letnich dni jury w składzie Jerzy Petersburski Jr., Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Dobek, Anna Domżalska oraz Joanna Rutkowska przesłuchiwało młodych muzyków w auli koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Festiwal zakończył koncert w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim. To właśnie tam mogliśmy podziwiać jednych z najlepszych.
 

- Wspaniała zabawa. Duże emocje, dużo radości, pewnie też dużo stresu, ale przede wszystkim także dużo przyjaźni. Za nami kolejna edycja Gdynia Open, w której gościliśmy bardzo dużą liczbę osób z całej Polski. Słyszeliśmy piosenki w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, ukraińskim czy języku francuskim. Za nami właśnie podsumowanie, czyli wręczenie nagród. Ale mam to przekonanie, że tak naprawdę każdy uczestnik czy uczestniczka tego festiwalu jest zwycięzcą. Dlatego, że brali w nim udział, odważyli się i myślę, że to jest w tym wszystkim najważniejsze – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.
 
Wydarzenie zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury w partnerstwie z gdyńską Szkołą Muzyczną oraz Laboratorium Inicjatyw Społecznych. Wszyscy podkreślali olbrzymie zaangażowanie pracowników, ale także wolontariuszy. Serca wszystkich skradł „Czerwony Kapturek” postać, która opiekowała się najmłodszymi uczestnikami festiwalu. Wcieliła się w nią Iwona Guć. Wielkie podziękowania dostała również Elżbieta Cupiał, dyrektor MDK.
 
- Festiwal Gdynia Open jest wyjątkowym wydarzeniem nie tylko na kulturalnej mapie Gdyni, ale na kulturalnej mapie Polski. To festiwal, który cieszy się ogromnym powodzeniem. Przyjeżdżają do nas wokaliści z całego kraju, przyjeżdżają wokaliści z zagranicy. To, co go wyróżnia to atmosfera. Obojętnie czy rozmawiamy z uczestnikami, ich opiekunami, rodzicami nauczycielami – wszyscy mówią, że takiej atmosfery, jak na festiwalu Gdynia Open, nie ma na żadnym innym festiwalu. Dlatego z roku na rok przybywa tu coraz więcej młodych wokalistów i dlatego dziś możemy cieszyć się wspaniale śpiewającymi dzieciakami i młodzieżą – dodaje Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.
 
Na finałowym koncercie młodzi zaśpiewali dwie piosenki przygotowane podczas warsztatów z Agnieszką Szydłowską, asystentką Kierownika Teatru Muzycznego w Gdyni. Do tego wszyscy zwycięzcy wykonali piosenki, które tak zachwyciły jurorów. Przypomnijmy, że przez ostatnie dwa lata wydarzenie odbywało się zdalnie - atmosfera panująca podczas festiwalu po 2 latach zmagań wirtualnych była więc niezwykle sympatyczna.
 
- Ci młodzi ludzie kochają tutaj przyjeżdżać. Przyjeżdżają wiele razy, bo tu jest fantastyczna atmosfera. Wyjątkowa. Tu się młodzi ludzie integrują, poznają swój warsztat wokalny. Porównują się, ale w ten taki pozytywny sposób. Powstają wielkie przyjaźnie na lata. To jest właśnie ten festiwal Gdynia Open – wielka integracja środowiska wokalnego – podkreśla Elżbieta Cupiał, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i dyrektor festiwalu Gdynia Open.
 
Konkurs podzielono na kilka kategorii i grup wiekowych. Specjalną nagrodą było Grand Prix wszystkich edycji festiwalu Gdynia Open. Nagrodzono nim Piotra Balickiego, prezentera telewizyjnego, który przez lata wspierał festiwal jako konferansjer. W tym roku przeszkodziła mu w tym ciężka choroba. W roli konferansjera zastąpił go Grzegorz Dobek, redaktor naczelny portalu plejada.pl oraz Jerzy Petersburski Jr. W koncercie finałowym wystąpiło 33 wykonawców. Młodzi śpiewali po polsku, angielsku, ukraińsku a nawet francusku. Wszyscy otrzymali nagrody bądź wyróżnienia. Warto wspomnieć, że za miejsca na podium były to nagrody finansowe. Po występach laureatów przyszedł czas na nagrody specjalne.
 
Nagrodę Dyrektora Festiwalu w wysokości 1000 zł otrzymał zespół Diamenty, podobnie jak nagrodę publiczności oraz Grand Prix. Nagrodę Grand Prix w wysokości 1000 euro wręczał Aleksander Nowicki, przedstawiciel Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-Słownych. Zespół Diamenty pochodzi z Elbląga. Podczas Gdynia Open zespół wykonał utwór Stand Up.
 
Koncert finałowy można obejrzeć on-line. Tam też są szczegółowe wyniki – wyróżniono naprawdę sporo uczestników zmagań. Poniżej załączamy również listę nagrodzonych.

 • Publiczność, a na scenie uczestnicy konkursu
 • Publiczność koncertu
 • Publiczność koncertu
 • Wspólnie wykonawano piosenki, których uczestnicy uczyli się podczas warsztatów
 • Grzegorz Dobek stojący na scenie
 • Na scenie stoi dwóch wiceprezydentów przemawia Bartosz Bartoszewicz.
 • Na scenie dyrektor MDKu otoczona wiceprezydentami podczas podziękowań
 • Trzy osoby na scenie, z brzegu sceny hulajnogi i nagłośnienie w tle niebieskie ścianki z logo festiwalu
 • Na pierwszym planie leżaki i publiczność, na scenie trwa wręczanie nagród
 • Publiczność koncertu
 • Uczestnicy z najmłodszej grupy wiekowej ze statuetkami, dyplomami i nagrodami - hulajnogami
 • Dziewczynka przybija piątkę wiceprezydentowi Bartoszewiczowi, stoi Michał Guć, pochyla się nad nią także Elżbieta Cupiał dyrektor MDK
 • Wręczenie nagród, na scenie stoja starsi uczestnicy festiwalu
 • Czwórka uczestnikow - trzy młode panie i jeden pan pozują do zdjęcia z dyplomami i statuetkami
 • Nagrodzone zespoły na scenie
 • Zespoły nagrodzone podczas konkursu na scenie, z przodu widać publiczność na leżakach