Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Fotodzień Weekendu Architektury

I nagroda w konkursie „Gdyński Modernizm w Obiektywie 2021”, fot. Dominika Dudzik

I nagroda w konkursie „Gdyński Modernizm w Obiektywie 2021”, fot. Dominika Dudzik

Rozpoczął się czterodniowy Weekend Architektury w Gdyni. Jego program jest wypełniony prelekcjami, debatami, spacerami i wystawami. Pierwszy dzień festiwalu tradycyjnie był poświęcony fotografii architektury.


Najważniejszym momentem dnia fotograficznego jest gala wręczenia nagród w konkursie „Gdyński Modernizm w Obiektywie” oraz wernisaż wystawy pokonkursowej, który odbył się w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Pierwszą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu otrzymała Dominika Dudzik z Łodzi za zdjęcie w kategorii „Modernizm w Podróży”. Fotografia przedstawia basen w ośrodku wypoczynkowym „Kormoran” w Mierkach.

Dominika Dudzik i jej praca. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni
Dominika Dudzik i jej praca. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni
Obecni na gali jurorzy: Małgorzata Korzewska, Maurycy Śmierzchalski, Bartek Ponikiewski i Jacek Debis uzasadniali swój wybór, mówiąc, że fotografia jest bardzo klimatyczna i filmowa, a w zdjęciu naprawdę można się zanurzyć. I chodzi nie tylko o wodę w basenie, ale i tło z pięknym krajobrazem oraz światło, które jednolicie wypełnia kadr. Charakteru zdjęciu dodaje fakt, że widać, iż nie jest ono katalogowe, gdyż pokazane zostały pewne niedoskonałości portretowanej architektury, jak plamy na suficie. Autorka zdjęcia pozostawiła także drobne niedoskonałości kadrowe, jak np. przechylona kolumna, której nie wyprostowała w postprodukcji komputerowej. To także docenili jurorzy, choć w fotografii architektury takie niedoskonałości często dyskwalifikują zdjęcie. Tu jednak artystka skupiła się nie na perfekcji kadru, a oddaniu klimatu, zostawiając odbiorcom wiele do interpretacji oraz dyskusji.

II nagroda, fot Elwira Kruszelnicka
II nagroda, fot Elwira Kruszelnicka
Drugą nagrodę otrzymała Elwira Kruszelnicka z Gdyni za fotografię w kategorii „Architektura i Życie Miasta”. Przedstawia ona dwójkę ludzi na nabrzeżu przed budynkiem Sea Towers.

III nagroda, fot. Małgorzata Szczurowska
III nagroda, fot. Małgorzata Szczurowska
Trzecia nagroda trafiła ex aequo do: Małgorzaty Szczurowskiej z Gdyni za „Detal Modernizmu” na Dworcu PKP Gdynia Główna oraz Krzysztofa Baczyńskiego z Gdyni za zdjęcie klatki schodowej w kategorii „Forma i Światło Modernizmu”.

III nagroda, fot. Krzysztof Baczyński
III nagroda, fot. Krzysztof Baczyński
Nagrodę specjalną w kategorii „Detal Drewniany Modernizmu”, którą ufundował Mirosław Studniak, otrzymali ex aequo: Karolina Kaczmarek i Tomasz Lelito, zaś wyróżnienia w poszczególnych kategoriach trafiły do: Justyny Bem („Detal Modernizmu”), Kamila Sokołowskiego („Forma i Światło Modernizmu”), Małgorzaty Szury-Piwnik („Modernizm w Podróży”), Mariusza Majewskiego („Portret Kamienicy Modernistycznej” i „Architektura i Życie Miasta”) oraz Dominiki Dondzik („Modernizm 2 poł. XX w.”).

Wyróżnienie w kategorii Forma i Światło Modernizmu, fot. Kamil Sokołowski
Wyróżnienie w kategorii Forma i Światło Modernizmu, fot. Kamil Sokołowski
Innymi atrakcjami fotodnia Weekendu Architektury były m.in. trzy spacery architektoniczno-fotograficzne prowadzone przez Małgorzatę Szurę-Piwnik, Arkadiusza Brzęczka i Przemysława Kozłowskiego oraz wernisaże fotografii: Tomasza Lelito – „Archi Pokora – Archi Pamięć” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, Mariusza Twardowskiego – „Architektura Brasilii” w galerii „Fyrtel”, Joanny Jesionowskiej – „ARCHI Liverpool” w restauracji „Trafik – Jedzenie i Przyjaciele” oraz „ARCHI Wrocław” Sebastiana Szostka w „Kofeinie”.

Przed nami kolejne, wypełnione atrakcjami trzy dni Weekendu Architektury w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.08.2021 15:07
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.09.2021 13:10
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze