Co nowego

Gdynia na srebrnym ekranie podczas 44. FPFF

mat. prasowe Pomorska Fundacja Filmowa

mat. prasowe Pomorska Fundacja Filmowa

11.09.2019 r.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jak co roku specjalne miejsce w programie przeznacza dla Gdyni –gospodarza imprezy. Nie inaczej będzie w tym roku. W pozakonkursowej sekcji „Filmy z Gdyni” zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne oraz jeden fabularny krótki metraż.
 
Gdyński festiwal rusza już w najbliższy poniedziałek – 16 września. W programie pośród wielu wspaniałych polskich produkcji znalazły się także filmy z Gdyni, które zaprezentowane zostaną w osobnej, pozakonkursowej sekcji. Projekcje odbywać się będą w Gdyńskim Centrum Filmowym, a towarzyszyć im będą spotkania z twórcami.
 
- Chętnie korzystamy z prawa gospodarza, by podczas Festiwalu, odwiedzanego przez rzesze miłośników polskiego kina oraz osoby, które decydują o jego kształcie, pokazać tej wyjątkowej publiczności filmy, w których istotny jest wątek gdyński. Często ma on znaczenie dla samej fabuły, kiedy indziej za „film z Gdyni” uznajemy produkcję twórcy, który stąd pochodzi bądź tutaj zdobywał profesjonalne filmowe szlify. Rokrocznie mamy w tej sekcji również produkcje zrealizowane przez trójmiejskich producentów, często przy wsparciu Gdyńskiego Funduszu Filmowego – mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF w Gdyni.
 
W sekcji „Filmy z Gdyni” zobaczymy łącznie trzy filmy: dwa dokumentalne oraz jeden krótkometrażowy film fabularny.

Bohaterem dokumentu „Kapitan” w reżyserii Kryspina Pluty jest blisko osiemdziesięcioletni żeglarz, Krzysztof Baranowski. Legendarny kapitan wcale nie wybiera się na emeryturę. Chce zbudować nowy żaglowiec szkoleniowy. Producentem filmu jest Darek Dikti – Biuro Pomysłów z Gdyni. Produkcję zobaczyć będzie można zobaczyć w czwartek, 19 września o godzinie 19:30.
 
Z kolei film dokumentalny „Cienie imperium” Karola Starnawskiego, opowiada o losach mieszkańców postsowieckich krajów: Górskiego Karabachu, Ukrainy, Gruzji. To pełnometrażowy debiut reżysera, absolwenta Pomorskich Warsztatów Filmowych oraz wydziału reżyserii w PWSFTiT w Łodzi. Projekcję filmu zaplanowano na wtorek, 17 września na godzinę 16:00.

Krótkometrażowy film fabularny „Na strajk!” jest filmem dyplomowym Stanisława Horodeckiego, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W dramacie rodzinnym, nawiązującym do stoczniowych strajków w grudniu 1970 roku, zagrali znakomici aktorzy: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Witold Dębicki, Jan Peszek. Na Festiwalu film będzie można obejrzeć w czwartek, 19 września, o godzinie 18:00.
 
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni. Szczegółowe informacje na temat projekcji filmów oraz biletów można znaleźć na stronie www.festiwalgdynia.pl.

Żródło: Pomorska Fundacja Filmowa