Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdynia pamięta o kaszubskich korzeniach

Ulica Świętojańska udekorowana kaszubskimi flagami i banerami // fot. Marcin Mielewski

Ulica Świętojańska udekorowana kaszubskimi flagami i banerami // fot. Marcin Mielewski

Choć na wiosenną aurę musimy jeszcze poczekać, wczoraj ulica Świętojańska rozkwitła kaszubskimi tulipanami i słonecznikami. Zawisły tam również żółto-czarne flagi. Świętujemy Dzień Jedności Kaszubów, czyli Dzéń Jednotë Kaszëbów.


Kiedy 100 lat temu Pomorze wróciło do macierzy, Gdynia była kaszubską wioską wtuloną między lasy a morski brzeg. Jednak znacznie wcześniej, bo ponad 7 stuleci temu, w bulli papieskiej Grzegorza IX znalazła się wzmianka o Kaszubach. Na wspomnienie tego wydarzenia ulica Świętojańska została udekorowana kaszubskimi flagami i banerami, bo od lat świętujemy tę rocznicę jako Dzień Jedności Kaszubów.


Gdynia dołącza w ten sposób do wielu miast Kaszub akcentujących rocznicę pierwszej wzmianki pisanej o Kaszubach w bulli papieskiej Grzegorza IX – 19 marca 1238 roku. W tym roku przypada 783. rocznica tego wydarzenia. Wspominamy ją w wielu miejscowościach Pomorza. Gdańszczanom przypomina dziś o tym flaga trzepocząca na Górze Gradowej.
 
Ze względu na pandemię nie zaplanowano oficjalnych uroczystości i wydarzeń. A szkoda, bo poprzednie, przedpandemiczne lata obfitowały w szereg atrakcji skierowanych nie tylko do mieszkańców zainteresowanych historią regionu, ale też do turystów odwiedzających nasze miasto. Staraniem środowisk skupionych na pielęgnowaniu lokalnej tradycji otwarto pod koniec 2016 roku Kaszubskie Forum Kultury przy al. Marsz. Piłsudskiego 18. To miejsce spotkań otwarte na wszystkich zainteresowanych tematyką regionalną. Dotychczas zorganizowano tam wiele spotkań z twórcami, pokazów filmowych i wystaw o tematyce lokalnej. Dla chcących zgłębić potencjał kaszubszczyzny zaplanowano kurs języka kaszubskiego oraz cieszące się dużym powodzeniem warsztaty haftu kaszubskiego złotogłowia, tzw. złotnicy, prowadzone przez mistrzynię Danutę Niechwiadowicz. W sezonie z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Kaszubskiego Forum Kultury organizowano spacery historyczne z Kaszubami w tle.
 
Kaszubskie echa dotarły aż do stolicy. Wieczorem Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony na żółto i czarno.

Dziś świętujemy w sercach i czekamy na lepsze czasy.

Trzimta sã Drëchnë i Drëszë!

  • ikonaOpublikowano: 19.03.2021 13:34
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.03.2023 13:27
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze