Co nowego

Gdynia przyznała granty na kulturę

Granty na kulturę wspierają różne inicjatywy // materiały prasowe

Granty na kulturę wspierają różne inicjatywy // materiały prasowe

16.01.2020 r.

To będzie bardzo kulturalny rok w Gdyni. Mieszkańcy naszego miasta mogą liczyć na wiele interesujących wydarzeń, takich jak m.in.: warsztaty filmowe i teatralne, wieczory muzyczne czy spotkania dla miłośników architektury. Właśnie poznaliśmy organizacje, którym przyznano miejskie dotacje w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych z dziedziny kultury. Grant otrzymało w sumie 10 fundacji i stowarzyszeń. Za ich sprawą w Gdyni odbędzie się kilkanaście różnego rodzaju przedsięwzięć. Do wybranych organizacji trafi w sumie blisko pół miliona złotych.
 
Gdynia co roku czeka na kreatywne pomysły wydarzeń kulturalnych, które pomogą integrować i aktywizować mieszkańców. Na takie działania miasto przeznacza część środków z budżetu. Są one rozdzielane w ramach otwartego konkursu ofert. Mogą brać w nim udział organizacje pozarządowe lub podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, które chcą współtworzyć życie kulturalne miasta i działać na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku nadesłano 47 projektów wydarzeń, z których komisja konkursowa wybrała najciekawsze. Preferowane były zadania realizowane poza ścisłym centrum miasta – w różnych dzielnicach Gdyni tak, aby można było włączyć mieszkańców w proces ich tworzenia.
 
Właśnie ogłoszono listę projektów, które otrzymały dotacje. 465 tysięcy złotych z gdyńskiego budżetu pomoże przy organizacji 12 imprez kulturalnych. Przyznane kwoty grantów, w zależności od potrzeb i rozmiarów wydarzeń, sięgają od 5 do 125 tysięcy złotych.
 
Wśród dofinansowanych projektów znalazły się zarówno takie, które odbywają się w Gdyni cyklicznie, jak i zupełnie nowe propozycje.  

Mieszkańcy po raz kolejny mogą liczyć na plenerowe seanse filmowe w ramach Kina na skwerze. Na liście projekcji nie zabraknie filmów z całego świata. Kino pod chmurką jak zawsze zorganizuje Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa. Organizacja zadba też o to filmową edukację podczas trzeciej edycji Dni Krytyki Filmowej. To przegląd połączony z warsztatami. Prezentowane są tam wybitne współczesne produkcje - w formule omówień i dyskusji prowadzonych przez najważniejszych krytyków i dziennikarzy filmowych.

fot. facebook.com/HamulecBezpieczenstwa

To nie jedyne atrakcje dla fanów kinematografii. Ponownie odbędzie się również wydarzenie organizowane przez Fundację Inicjatyw Twórczych Fordewind. Mowa o projekcie „Pokaż dokument! na bis. Cykl warsztatów i pokazów filmów dokumentalnych”. W jego ramach młodzi gdynianie zostają reżyserami, operatorami czy dźwiękowcami i tworzą własne produkcje. Podczas ostatniej edycji młodzież opowiedziała w swoich filmach o ich zainteresowaniach, marzeniach oraz trudnościach. Z kolei dzięki Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni będzie też można zapoznać się z Mistrzami kina w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wydarzenie to okazja do zdobycia informacji o najwybitniejszych twórcach filmowych ostatnich dziesięcioleci.

fot. materiały prasowe
 
Coś dla siebie znajdą także miłośnicy teatru. Po raz kolejny można liczyć na Akcję/Edukację 2020, gdzie Teatr Gdynia Główna z Fundacją Klinika Kultury zadbają o rozwinięcie aktorskich talentów i wychowanie kolejnego pokolenia widzów. Ta sama organizacja zaprezentuje w tym roku również swój nowy projekt pod hasłem Ballady osiedlowe. Natomiast Towarzystwo Miłośników Gdyni będzie chciało zintegrować mieszkańców Gdyni w różnym wieku. A wszystko w ramach przedsięwzięcia „Teatr łączy pokolenia. Seniorzy i dzieci – spotkania teatralne”.
 
Nie zabraknie również muzycznych wrażeń. Spotkania z melodiami z całego świata to już gdyńska tradycja. Zapewnią je Wieczory z muzyką organową, które zawsze odbywają się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Wydarzenie organizuje Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra. Inna propozycja to projekt Fundacji Śpiewaj! pod hasłem Open Choir Project - działanie łączące muzykę i teatr. Cykl warsztatów wokalnych oraz świadomości ciała doprowadzi do koncertu oraz akcji performatywnych włączających odbiorców. Fundacja Śpiewaj!, która prowadzi chór „Razzle Dazzle” skupi się na rozwoju artystycznym zespołu, aby odbiorcy mogli doświadczyć niezwykłej mocy pokazu teatralno-muzycznego. Koncert finałowy zostanie zaprezentowany w gdyńskich Miejskich Halach Targowych. Będzie mu towarzyszył szereg działań performatywnych. A chór, muzycy oraz adaptacja przestrzeni uczyni z odbiorców współtwórców. Wydarzenie będzie dostępne dla wszystkich - także osób z niepełnosprawnościami oraz niesłyszących. Projekt umożliwi mieszkańcom czynne uczestnictwo w koncercie, który zakłada włączanie publiczności w poszczególne części pokazu.
 
Będą też wydarzenia innego rodzaju tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy lokalnej architektury mogą liczyć na kolejną edycję festiwalu Open House Gdynia, który ponownie otworzy przed gdynianami miejsca na co dzień niedostępne, dając szansę na przyjrzenie się niepowtarzalnym i inspirującym wnętrzom. Spotkania z architekturą zapewni Fundacja Pura. Stowarzyszenie Halo Kultura przygotuje z kolei nowy projekt „Halo wobec widma przyszłości – „less waste” czyli pełna gotowość w mitologicznej odsłonie”. Przed nami również wydarzenie Fundacji Vademecum pod hasłem Wszystko jest filozofią 2.0.

fot. Michał Puszczewicz

Poniżej szczegółowa lista przyznanych grantów:

1) Fundacja Klinika Kultury – Ballady osiedlowe - 92 000,00 zł,
2) Fundacja Klinika Kultury – Akcja/Edukacja 2020 - 26 000,00 zł,
3) Stowarzyszenie Halo Kultura – Halo wobec widma przyszłości – „less waste” czyli pełna gotowość w mitologicznej odsłonie - 125 000,00 zł,
4) Fundacja Vademecum – Wszystko jest filozofią 2.0 - 28 000,00 zł,
5) Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa – Dni Krytyki Filmowej – III edycja - 36 000,00 zł,
6) Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind – Pokaż dokument! na bis. Cykl warsztatów i pokazów filmów dokumentalnych -35 000,00 zł,
7) Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa – Kino na skwerze - 33 000,00 zł,
8) Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – Mistrzowie kina w Gdyńskim Centrum Filmowym - 17 000,00 zł,
9) Fundacja Pura – Festiwal Open House Gdynia – VI edycja - 50 000,00 zł,
10) Fundacja Śpiewaj! – Open Choir Project - 5 000,00 zł,
11) Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra – Wieczory z muzyką organową 2020 – kontynuacja zadania - 9 000,00 zł,
12) Towarzystwo Miłośników Gdyni – Teatr łączy pokolenia. Seniorzy i dzieci – spotkania teatralne - 9 000,00 zł.