Co nowego

Gdynia przyznała granty na kulturę

Kolaż zdjęć. U góry po lewej: jedno z wydarzeń Open House Gdynia 2021 (fot. facebook.com/Open House Gdynia). U góry po prawej: występ jednej z grup podczas 5. Dni Muzyki Wokalnej (fot. facebook.com/Fundacja Polihymnia). Na dole po lewej: improwizacja muzyczna w ramach cyklu „Wolność, Kosmos, Improwizacja” (fot. Paweł Jóźwiak). Na dole po prawej: grafika promująca projekt „Akcja/Regeneracja” (materiały prasowe Teatru Gdynia Główna)

Kolaż zdjęć. U góry po lewej: jedno z wydarzeń Open House Gdynia 2021 (fot. facebook.com/Open House Gdynia). U góry po prawej: występ jednej z grup podczas 5. Dni Muzyki Wokalnej (fot. facebook.com/Fundacja Polihymnia). Na dole po lewej: improwizacja muzyczna w ramach cyklu „Wolność, Kosmos, Improwizacja” (fot. Paweł Jóźwiak). Na dole po prawej: grafika promująca projekt „Akcja/Regeneracja” (materiały prasowe Teatru Gdynia Główna)

To będzie bardzo kulturalny rok w Gdyni. Mieszkańcy mogą liczyć na wiele interesujących wydarzeń, takich jak m.in.: warsztaty wytchnieniowe, wieczory muzyczne czy spotkania dla miłośników architektury. Właśnie poznaliśmy organizacje, którym przyznano miejskie dotacje w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych z zakresu kultury. Grant otrzymało w sumie 8 fundacji i stowarzyszeń. Za ich sprawą w Gdyni odbędzie się 10 różnego rodzaju przedsięwzięć. Suma przyznanych grantów to blisko pół miliona złotych.


Gdynia co roku czeka na kreatywne propozycje wydarzeń kulturalnych, które pomogą integrować i aktywizować mieszkańców. Na takie działania miasto przeznacza część środków z budżetu. Są one rozdzielane w ramach otwartego konkursu ofert. Mogą brać w nim udział organizacje pozarządowe lub podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, które chcą współtworzyć życie kulturalne miasta i działać na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku nadesłano 31 propozycji wydarzeń, spośród których komisja konkursowa wybrała te najciekawsze.

Właśnie ogłoszono listę projektów, które otrzymały dotacje w tegorocznej edycji konkursu. 465 tysięcy złotych z gdyńskiego budżetu pomoże w organizacji 10 imprez kulturalnych. Przyznane granty sięgają od 9 do 105 tysięcy złotych.

W tym roku z pewnością nie zabraknie muzycznych wrażeń. Spotkania z melodiami z całego świata to już gdyńska tradycja. Zapewnią je wieczory z muzyką organową, które zawsze odbywają się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Wydarzenie organizuje Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra. Inna propozycja to znany projekt Fundacji Polihymnia. Chodzi o Dni Muzyki Wokalnej. Odbędą się one już po raz 6. Tematem przewodnim wydarzenia jest muzyka wokalna – wykonywana zarówno a cappella, jak i przy akompaniamencie instrumentów. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy muzyki improwizowanej. W Gdyni ponownie zagości bowiem cykl „Wolność, Kosmos, Improwizacja”, za który odpowiada Fundacja 4sztuki.

Natomiast miłośnicy lokalnej architektury mogą liczyć na kolejną edycję festiwalu Open House Gdynia, który otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanych przestrzeni i miejsc, które na co dzień są niedostępne. Spotkania z architekturą zapewni Fundacja Pura.

Fundacja Klinika Kultury pracuje nad dwoma wydarzeniami. Pierwsze z nich to druga odsłona projektu „Akcja/Regeneracja”, czyli warsztatów wytchnieniowych wykorzystujących techniki teatralne i kreatywne, które odbywają się w Teatrze Gdynia Główna. Druga propozycja to spektakle plenerowe w ramach akcji „Odyseja Schulzowska 2022”.

Stowarzyszenie Halo Kultura przygotuje z kolei nowy projekt „Odbicie”. Natomiast Fundacja Młodorośli oraz Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind szykują akcję pod hasłem „Witaminacja – zastrzyk kultury na Witominie”. Przed nami również wydarzenia organizowane przez Fundację Vademecum„Wszystko jest filozofią 2.2”, czyli cykl otwartych dyskusji filozoficznych, a także „Biografie pod lupą”.

Poniżej szczegółowa lista przyznanych grantów:

1) Fundacja Vademecum – Wszystko jest filozofią 2.2 – 24 430 złotych,
2) Fundacja Klinika Kultury – Odyseja Schulzowska 2022 – 80 940 złotych,
3) Fundacja Vademecum – Biografie pod lupą – 15 200 złotych,
4) Stowarzyszenie Halo Kultura – Odbicie – 105 000 złotych,
5) Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra – Wieczory z muzyką organową 2022 – 9 880 złotych,
6) Fundacja Klinika Kultury – Akcja/Regeneracja 2022 – 35 000 złotych,
7) Fundacja Młodorośli, Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind – Witaminacja – zastrzyk kulturalny na Witominie – 100 000 złotych,
8) Fundacja 4sztuki – Wolność, Kosmos, Improwizacja 2022 – 50 000 złotych,
9) Fundacja Polihymnia – 6. Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni – 24 550 złotych,
10) Fundacja Pura – Open House Gdynia – 20 000 złotych.

  • ikonaOpublikowano: 20.01.2022 15:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.01.2022 15:26
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze