Co nowego

Gdynia Rodzinna – podsumowanie roku 2022

„Chodźcie na plac Kaszubski” // mat. prasowe

„Chodźcie na plac Kaszubski” // mat. prasowe

Od stycznia do sierpnia 2022 roku program Gdyni Rodzinnej był realizowany przez Wydział Polityki Rodzinnej, natomiast od września zadania przejęło Gdyńskie Centrum Kultury. Jakie działania udało się zrealizować?

 
W ubiegłym roku Gdynia Rodzinna uczestniczyła, współorganizowała i koordynowała samodzielnie lub z innymi wydziałami oraz jednostkami samorządowymi wiele wydarzeń miejskich.

Ferie z Gdynią Rodzinną


Wyprodukowano cykl pięciu 40-minutowych filmików dla dzieci pt. „Ferie przed ekranem”, zachęcających całe rodziny do wspólnej zabawy w domu. Wszystkie emitowane były podczas ferii w formule online, a potem dostępne jako filmy do wyświetlenia w dowolnym momencie.

96. Urodziny Gdyni


Poszukując alternatywnego pomysłu na czas trwającej nadal pandemii, zamiast organizowanego co roku balu, zaproszono dzieci i rodziców na Plenerową Rodzinną Grę Miejską. Zabawa odbyła się na bulwarze Nadmorskim. Specjalnie na tą okazję przygotowano torty, dwie muzyczne sceny, fotobudkę oraz drobny upominek w postaci okolicznościowego buffa na szyję.

Tego dnia Gdynia Rodzinna przekazała także rodzicom dzieci urodzonych 10 lutego drobnych upominków.

Gdynia Rodzinna dla Ukrainy


Zorganizowano punkt wydawania odzieży dla uchodźców z Ukrainy we współpracy z YMCA Gdynia, która udostępniła przestrzeń oraz Gdyńskim Centrum Sportu, które pożyczyło wieszaki i obsługiwało dostawy odzieży.

W ciągu trzech miesięcy punkt odwiedziło ponad pięć tysięcy osób. Działania wspierali wolontariusze, którzy cztery razy w tygodniu obsługiwali gości z Ukrainy, segregowali odzież, układali ją na półkach i zarządzali regularnymi zbiórkami darów.

Zorganizowano cykl zajęć pt. „Joga dla dzieci” dedykowanych rodzinom uchodźczym, i nie tylko, dzięki współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu, które udostępniło salę.

Rodzinne spacery po Gdyni


Kontynuowano ulubiony rodzinny cykl i zorganizowano dwanaście spacerów po różnych bardziej lub mniej znanych zakątkach Gdyni. Przy tym projekcie współpracowano z trzema gdyńskimi przewodnikami – Daną Ślipy, Michałem Miegoniem i Arkiem Brzęczkiem.

Współpraca z radami dzielnic


Gdynia Rodzinna co roku współpracuje z radami dzielnic. W ubiegłym roku, wspólnie z Radą Dzielnicy Śródmieście, zorganizowano nowy cykl pt. „Pchle targi tematyczne”, który bardzo ciepło został przyjęty przez wszytskich gdynian.

Podjęto także współpracę przy organizacji spacerów i prelekcji o Gdyni Śródmieściu. W projekcie wzięło udział ponad dwieście osób.

Budżet Obywatelski


Zrealizowano zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2020 pt. „Rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka przy Szkole Podstawowej nr 20”. Wydarzenie z powodu pandemii było przesunięte o rok.

Kolejnym zrealizowanym projektem, tym razem z BO 2021, była produkcja i montaż szafki plenerowej do książek w Wielkim Kacku „Book-crossing w parku kieszonkowym przy Starodworcowej – szafka dla fanów czytania na ławce”.

Dzień Dziecka


W ubiegłym roku hucznie świętowano Dzień Dziecka. Specjalnie na tą okazję Bałtycki Teatr Różnorodności przygotował na zamówienie Gdyni Rodzinnej autorskie przedstawienie pt. „Alicja w Krainie Czarów”. W ogrodzie botanicznym „Marszewo” odbyły się dwa pokazy tej bajki, którym towarzyszył spacer po lesie „Szlakiem Alicji”. W wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad czterysta osób.

Odbyła się też kolejna odsłona plenerowego wydarzenia „Ubierz Słupka, czyli akcja na Dzień Dziecka".

Wakacje z Gdynią Rodzinną

Dzieci na wydarzeniu „Chodźcie na plac Kaszubski”

„Chodźcie na plac Kaszubski” to kolejna edycja uwielbianych przez całe rodziny animacji, które przez całe lato realizowano we współpracy z Bałtyckim Teatrem Różnorodności.

Szesnaście spotkań, których tematem przewodnim były nazwy wiatrów, przyciągnęły na plac Kaszubski zarówno mieszkańców, jak i licznych turystów. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyło kilkunastu partnerów promujących swoje instytucje, takie jak: Karuzela Pasji, AmberShire Centrum Kulturalno-Językowe, Szkoła Muzyczna I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, Viva la vida, Filiko, Centrum Nauki Experyment, Wegebajki, Akademia Bystrzak Gdynia, Sianko, Plusik Minusik, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/ Dębogórze Kosakowo, Fundacja Q Sztuce, Przytulny Domek, OSP RW Gdynia, Pierogarnia Mandu, Old School BarberShop & Tattoo Ink., Straż Miejska, Zespół Flotylla,Szymon Śliwa.
 

Książeczka Gdynieczka


Po raz dziewiąty przygotowano dla dzieci nową książeczkę opowiadającą o Gdyni. Tym razem jej tytuł brzmiał „O rzece, która szukała morza”. Bajka opowiadała o Rzece Kaczej w Małym Kacku. Napisała ją Urszula Morga, a zilustrował ją Bartosz Mikołajczyk.

Festiwal Literatury


Po raz piąty zorganizowano Festiwal Literatury Dziecięcej „Koci Łapci”. Przy jego produkcji współpracowano z Emilią Smentek z Fundacji Vademecum. Odbyły się spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, warsztaty rodzinne, mini kiermasz książek gdyńskich księgarń rodzinnych oraz premiera Książeczki Gdynieczki pt. „O rzece, która szukała morza”.

Policyjna foczka


Jak co roku Gdynia Rodzinna razem z Komendą Miejską Policji włączyła się we współorganizację projektu „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa”. Wyprodukowano program i spot promujący Gdynię.

Współpraca przy projektach miejskich


Zorganizowano stoiska z animacjami dla dzieci podczas wydarzenia realizowanego przez Laboratorium Innowacji Społecznych pt. „Fiesta na ulicy Meksykańskiej”.

Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF Polska

Dzieci przy autobusie z napisem „Miasta Przyjaznego Dzieciom”

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce otrzymała tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. To ogromne wyróżnienie dla gminy i zobowiązanie do realizacji konsekwentnej polityki włączającej dzieci i młodzież w życie miasta.

Z tej okazji odbyło się wydarzenie „Gdynia Miasto Przyjazne Dzieciom”. Animatorzy jeździli po dzielnicach Gdyni specjalnie oklejonym autobusem komunikacji miejskiej i rozdawali upominki.

Mała Gdyńska Filharmonia


Zrealizowano trzy koncerty Małej Gdyńskiej Filharmonii. To cykl koncertów, które odbywają się w sali Portu Gdynia i które promują muzykę klasyczną wśród najmłodszych.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka


Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka dzieci i całe rodziny zostały zaproszone na wydarzenie plenerowe pt. „Dziecko ma prawo do beztroskiej zabawy” do Adventure Park Kolibki. Tego dnia wszystkie atrakcje były bezpłatne.

Mikołajki


Z okazji Mikołajek przygotowano kilka wydarzeń. 6 grudnia odbył się koncert dla dzieci zespołu The White Sound z repertuarem kolęd i pastorałek. Kolejnego dnia dzieci objerzały przedstawienie pt. „Szkolne przygody Tosi i Plastusia”, a bilet wstępu kosztował tylko 6 zł.

EkoRodzina w Gdyni


W ramach projektu promującego ekologiczne postawy w rodzinie wydano książeczkę pt. „Trawnik, czyli zielnik na dzielni”, która posłuży do realizacji projektów ekologicznych w ramach programu Gdynia w Klimacie.

Animatorka rozdaje upominki dzieciom przy autobusie z napisem „Miasto Przyjazne Dzieciom”

Oprócz tego Gdynia Rodzinna:

 • koordynowała i zainicjowała nowe projekty związane z rozwojem polityki rodzinnej w mieście;
 • promowała na stronie www.gdyniarodzinna.pl, Facebooku, Instagramie i kanale YouTube organizowane przez miasto, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty wydarzenia kierowane do dzieci i rodzin;
 • współpracowała z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz polityki rodzinnej, w tym także z radami dzielnic, instytucjami publicznymi oraz prywatnymi;
 • współpracowała z Klubami Rodzica działającymi na terenie Gdyni;
 • w ramach Karty Mieszkańca koordynowała program karty Gdynia Rodzinna (obsługa partnerów i nawiązywanie współpracy z nowymi);
 • administrowała stronę www.gdyniarodzinna.pl oraz profile na Facebooku i Instagramie;
 • doposażała Konsulat Kultury w sprzęt i materiały na zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci, by móc realizować więcej projektów i działań dedykowanych najmłodszym mieszkańcom;
 • kupiła sprzęt do pracowni podcastowej dla młodzieży prowadzonej w Konsulacie Kultury;
 • dodrukowała książeczki pt. „Co latarnia widziała” i „Góra pełna przygód”.

Animatorzy przebrani za super bohaterów rozdają dzieciom upominki

 • ikonaOpublikowano: 07.02.2023 07:52
 • ikona

  Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2023 10:29
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze