Co nowego

Gdynia uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

Główna część miejskich uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego // fot. Michał Puszczewicz

Główna część miejskich uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego // fot. Michał Puszczewicz

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w wielu polskich miastach odbywają różnego rodzaju wydarzenia. Tradycyjnie również Gdynia odda hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. Główne miejskie uroczystości odbędą się o godz. 12.00 pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. W samo południe wystartuje też bieg pamięci.
 
Żołnierze Wyklęci bronili niepodległego bytu państwa, sprzeciwiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono Polakom siłą. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Ich odwaga upamiętniana jest 1 marca. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa - przypada w rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy walczyli w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzone jest od 2011 roku.
 
Gdynia pamięta o tych bohaterach antykomunistycznego podziemia. Dlatego w niedzielę, 1 marca w naszym mieście odbędą się oficjalne uroczystości oddające hołd Żołnierzom Wyklętym. Rozpoczną się o godz. 10.00 przy Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu (ul. Muchowskiego). Zaplanowano tam modlitwę w intencji żołnierzy oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Potem obchody przeniosą się do centrum Gdyni. O godz. 12.00 pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia i odczytany będzie Apel Pamięci. Nie zabraknie także wspólnej modlitwy i złożenia kwiatów. Marynarka Wojenna odda również salwę honorową. Całość potrwa około 40 minut.
 
Oba wydarzeniom towarzyszyć będzie wojskowa asysta honorowa.
 
W związku z uroczystościami planowane są czasowe zmiany w organizacji ruchu. Od godz. 11.40 do godz. 12.45 odcinek ul. Pułaskiego pomiędzy ul. Świętojańską i Żeromskiego będzie zamknięty dla ruchu.
Kierowców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do wprowadzonych zmian w rejonie wskazanych ulic.

Bieg „Tropem Wilczym”


Po raz ósmy odbędzie się też upamiętniająca impreza sportowa. 1 marca w samo południe na bulwarze Nadmorskim ruszy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ideą przedsięwzięcia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
 
Trasa biegu liczy 1963 metry. To symboliczny dystans, który przypomina datę schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Zginął w obławie zorgaznizowanej przez UB osiemnaście lat po zakończeniu II wojny światowej.
 
Szczegółowe informacje są dostępne tutaj.
 
Organizatorem wydarzenia są: Fundacja Wolność i Demokracja oraz The North Event.

  • ikonaOpublikowano: 27.02.2020 11:41
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.02.2020 11:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze