Co nowego

Gdynia w filmie Olgi Chajdas

Olga Chajdas (w środku) sięgnęła po Złoty Pazur dla najlepszego filmu w konkursie Inne Spojrzenie na 43. FPFF w Gdyni w 2018 roku, fot. Karol Stańczak / archiwalne

Olga Chajdas (w środku) sięgnęła po Złoty Pazur dla najlepszego filmu w konkursie Inne Spojrzenie na 43. FPFF w Gdyni w 2018 roku, fot. Karol Stańczak / archiwalne

Nasze miasto znów będzie tłem dla filmowej fabuły. W Gdyni w tym tygodniu zagości plan zdjęciowy nowego dzieła reżyserki Olgi Chajdas - „Stale niestałej” (ang. „Stillborn). Film, choć jeszcze częściowo owiany tajemnicą, ma być osadzony w Trójmieście lat 80. i opowiadać historię zbuntowanej artystki, która zmaga się z rodzinnymi problemami oraz szarą codziennością. W produkcji weźmie też udział ponad 200 statystów.


Na razie producenci nie ujawniają wielu szczegółów, nie znamy też obsady aktorskiej. Pewne jest natomiast, że nowy film utalentowanej Olgi Chajdas (m.in. nagroda Złoty Pazur za film „Nina” na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) powinien przypaść do gustu przede wszystkim miłośnikom kina ambitnego, z artystycznym zacięciem.

Artystyczna dusza w gdyńskich plenerach


Sama fabuła zapowiada się niezwykle ciekawie - „Stale niestała” (ang. „Stillborn”), bo taki tytuł ma nowa produkcja, to historia zbuntowanej trójmiejskiej artystki opowiedziana z perspektywy jej życia prywatnego, relacji matka-córka i otaczającej jej PRL-owskiej rzeczywistości. Akcję osadzono w latach 80. ubiegłego wieku, a zdjęcia do filmu będą wykonywane m.in. w Starogardzie Gdańskim, Gdyni i Gdańsku, gdzie będzie się też toczyć fabuła. Według wstępnych informacji producenci filmu zamierzają wykorzystać m.in. jeden z barów w Gdyni oraz gdyńską plażę – najprawdopodobniej tę w Babich Dołach.

Wysoki poziom artystyczny „Stale niestałej” ma zagwarantować scenariusz, za który Olga Chajdas otrzymała już kilka nagród i wyróżnień. Jedno z nich to „Special Mention” na ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Wschodniej w 2019 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Projekt filmu został też wyróżniony nagrodą Eurimages Co-Production Development Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2019 roku.

Lena Góra i Olga Chajdas odebrały specjalne wyróżnienie (Special Mention) ScripTeast 2019 za projekt STALE NIESTAŁA...

Opublikowany przez Apple Film Production Czwartek, 23 maja 2019

Statyści rodem z lat 80.


Producenci filmu skorzystają też z usług lokalnych statystów. W ostatnich dniach poszukiwało ich Studio ABM Trójmiasto. Ciągle aktywne są formularze zgłoszeniowe dla osób chcących zaangażować się w projekt.

- Łącznie na Pomorzu czeka nas osiem dni zdjęciowych, podczas których skorzystamy z pomocy około 250 statystów. Mniej więcej 200 z nich będzie statystować podczas zdjęć w samym Trójmieście. Najbardziej chodziło nam o ludzi bez, nazwijmy to, znamion współczesności: bez sztucznych rzęs, bez widocznych tatuaży, najlepiej z fryzurami nawiązującymi do wcześniejszych lat, bez farbowanych włosów – mówi Julia Zwierzewska, przedstawicielka firmy Studio ABM Trójmiasto.

Zdjęcia na Pomorzu mają potrwać od 23 do 28 marca. Najprawdopodobniej w czerwcu, w zależności od pogody, w Gdyni zostaną dograne jeszcze tzw. „zdjęcia uciekające”. Produkcją nowego filmu Olgi Chajdas zajmuje się Apple Film Production.

O reżyserce


Olga Chajdas to jedna ze zdolniejszych reżyserek młodego pokolenia. Do tej pory największy artystyczny sukces przyniósł jej pełnometrażowy dramat „Nina” z 2018 roku, w którym w główne role wcieliły się Eliza Rycembel i Julia Kijowska. Film został obsypany nagrodami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając główną nagrodę Złoty Pazur dla najlepszego filmu w konkursie Inne Spojrzenie, Nagrodę Onetu: Odkrycie Festiwalu oraz nagrodę od marki dr Ireny Eris za najodważniejsze spojrzenie. „Nina” znalazła się także w gronie nominowanych do Orłów Hollywoodzkich oraz na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film.


Oficjalny zwiastun filmu „Nina”, reż. Olga Chajdas (2018)

W świadomości masowego widza Olga Chajdas zaistniała jednak przede wszystkim dzięki wyreżyserowaniu głośnych i pozytywnie odbieranych seriali – popularnej „Watahy” (nagroda Orzeł 2020 za trzeci sezon serialu) i „Głębokiej wody” oraz netfliksowej produkcji „1983”. Na swoim koncie ma także osadzony w dystopijnej rzeczywistości film „Erotica 2022”.

  • ikonaOpublikowano: 24.03.2021 09:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.03.2021 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze