Co nowego

Gdynia w klimacie – zielona literatura

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ustanowiono, aby promować wśród dzieci bezpieczną i mądrą literaturę oraz grafikę. Święto to obchodzimy 2 kwietnia, czyli w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji Gdynia pochyla się szczególnie nad tymi pozycjami, które dotyczą szeroko pojętej zieleni oraz ochronie środowiska.


W kwietniu w ramach kampanii „Gdynia w klimacie” mówimy przede wszystkim o zieleni jako istotnym elemencie dobrostanu Naszego i Naszej Planety, a tematy te z powodzeniem funkcjonują w literaturze dziecięcej. Książki mają bowiem wielką moc zmieniania świata, pozytywnego wpływania na rzeczywistość i poszerzania horyzontów młodych odbiorców. W ostatnich latach na rynku wydawniczym pojawiło się sporo publikacji traktujących o ochronie środowiska i patrzących na zagadnienia klimatyczne z różnych perspektyw – także dzieci i młodzieży.

Polecane i bardzo wartościowe książki mówiące o ochronie klimatu dostępne są w filiach gdyńskiej biblioteki, co można to sprawdzić na stronie z bibliotecznym katalogiem

Wśród nich są między innymi:

  • Uratuj Ziemię, Patrick George,
  • Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw, Gaelle Bouttier-Guerive  – dla najmłodszych
  • Klimatyczni, Olga Ślepowrońska,
  • Tu i teraz!, Joanna Guszta,
  • Lasy. Ratujmy naszą planetę, Jess French   – dla starszych przedszkolaków
  • KLIMAT. To, o czym dorośli ci nie mówią, Boguś Janiszewski,
  • Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu, Marc ter Horst – dla uczniów

Ciekawe pozycje o tej tematyce pojawiają się bardzo często na rynku wydawniczym, zatem zachęcamy do zapoznawania się z nowymi recenzjami książek dla dzieci na stronach:


- Gdynianie są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z kryzysu klimatycznego i roli zieleni w tym temacie, a literatura pozwala im na poszerzanie swojej wiedzy oraz znajdywanie sposobów na wdrażanie nawyków pozytywnie wpływających na nasze środowisko. Nasi najmłodsi mieszkańcy czerpią wiedzę z zajęć, warsztatów i kampanii organizowanych w placówkach oświatowych oraz jednostkach miejskich, a Biblioteka Gdynia zapewnia im stały dopływ literatury traktującej o klimacie, tak aby te treści były jak najbardziej zrozumiałe, przyswajalne, a także dawały motywację do działania i nadzieję, a nie napawały strachem – w myśl tegorocznego hasła Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci: „Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia”. – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, odpowiedzialny za kwestie związane ze środowiskiem.

Innym zagadnieniem łączącym temat środowiska i książek jest idea bookcrossingu, czyli uwalniania książek - bardzo bliska Bibliotece Gdynia. Biblioteka nie tylko wypożycza zbiory, ale także zachęca czytelników do dzielenia się tymi tytułami, które już przeczytali. Regał bookcrossingowy można znaleźć w każdej gdyńskiej filii, a ponadto powstają społeczne inicjatywy wymiany książek, np. w ramach grup w mediach społecznościowych lub w gdyńskich przystaniach. Bookcrossing to okazja do przewietrzenia domowej biblioteczki i podzielenia się ciekawą lekturą z sąsiadem. Zainteresowanie książkami z bookcrossingu jest duże. Użytkownicy chętnie dzielą się zbiorami, podkreślając, że miejsce na półkach jest ograniczone, a ich miłość do czytania nigdy się nie kurczy. Bywa, że do Wymiennikowni trafiają nowości książkowe jeszcze pachnące świeżą farbą drukarską, nie brakuje też lektur szkolnych, klasyki czy tytułów, które były rozchwytywane parę miesięcy wcześniej, dotyczy to zwłaszcza kryminałów i thrillerów.
Już wkrótce ogólnodostępna szafa do bookcrossingu pojawi się w parku kieszonkowym w Wielkim Kacku – gdzie wśród zieleni będzie można dzielić się książkami i zatapiać w literaturze na parkowej ławce.

A już latem po raz kolejny w trasę wyruszy bibliorower – rower cargo częstujący książkami. Można go będzie spotkać w ciągu tygodnia w mocno uczęszczanych miejscach, takich jak bulwar Nadmorski czy skwer Kościuszki. W pakownej skrzyni roweru cargo znajdują się książki z bookcrossingu – oznacza to, że pożądany tytuł można zabrać ze sobą na plażę czy do domu – bez konieczności zwrotu. Czytelnicy, którzy chcą przewietrzyć swoją biblioteczkę i podzielić się książkami z innymi, mogą je przynieść do jednego z punktów bookcrossingu, a posiada je każda filia Biblioteki Gdynia.  Bibliorower parkuje też na imprezach miejskich, takich jak pikniki dzielnicowe, Plener Literacki w Gdyni czy Festiwal Miasto Słowa towarzyszący Nagrodzie Literackiej Gdynia – czyli wszędzie tam gdzie mogą pojawić się potencjalni miłośnicy czytania.  

Zachęcamy do sięgania po „zielone” lektury, wypożyczania „klimatycznych” książek w gdyńskich bibliotekach, w tym tych skierowanych do najmłodszych, a także dzielenia się swoimi zbiorami.

ikona

Najnowsze