Co nowego

Gdynia walczy z otyłością wśród dzieci

fot. materiały prasowe Gdyńskiego Centrum Zdrowia

fot. materiały prasowe Gdyńskiego Centrum Zdrowia

16.09.2019 r.

Niemal co piąty uczeń klas 3. i 7. szkół podstawowych w Gdyni cierpi na nadwagę, a u 5% stwierdzono otyłość. Ten stan przekłada się na nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, niedostateczną wydolność fizyczną czy wady postawy, które wykryto już u przeszło połowy uczniów. Wyniki badań są alarmujące, w związku z czym Gdynia we współpracy z Gdyńskim Centrum Zdrowia podejmuje stanowcze działania w walce o zdrowie uczniów. Właśnie startuje nowy, wart 360 tysięcy złotych, program profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości.

Współcześnie, dzieci obarczone są szeregiem problemów zdrowotnych wynikających - w znacznej mierze - z nieprawidłowego stylu życia. Otyłość, bagatelizowana przez niektórych, to choroba, która w 70 procentach przypadków kończy się cukrzycą. Niegdyś dotykała ona głównie osoby dojrzałe, w wieku 50 – 60 lat. Obecnie na cukrzycę zapadają już nastolatkowie.

Gdynia jest pionierem w Polsce w zakresie realizacji badań przesiewowych z wykorzystaniem Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej. Po badaniach przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Medicover, do nowego programu profilaktyki zakwalifikowano wstępnie 235 dzieci – uczniów klas 3. i 7. szkół podstawowych. To oni w trakcie najbliższych 12 miesięcy będą mogli spotykać się ze specjalistami, którzy na bieżąco będą monitorować ich stan zdrowia, dbać o dietę i aktywność fizyczną, a także notować postępy.

- Jakość i długość życia mieszkańców Gdyni jest priorytetem dla działań podejmowanych przez gdyński samorząd. O zdrowie dzieci i młodzieży dbamy, prowadząc działania w różnych obszarach życia. Obecnie w Gdyni realizowane są trzy programy polityki zdrowotnej. Oprócz leczenia nadwagi i otyłości, organizowane są także szczepienia ochronne dla dziewczynek w wieku 13-14 lat przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz program mający na celu popularyzację sportu i aktywności fizycznej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Ponadto prowadzimy analizę jakości i organizacji żywienia zbiorowego w gdyńskich szkołach podstawowych. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie potencjału zdrowotnego dzieci i młodzieży. Z niepokojem obserwujemy wzrost masy ciała u najmłodszych mieszkańców Gdyni. Badania przeprowadzone w minionym roku szkolnym wśród uczniów gdyńskich szkół potwierdzają niekorzystne statystyki otyłości w populacji dzieci i młodzieży w Polsce. Specjaliści alarmują o pilnej konieczności rozwiązań w tym obszarze, dlatego też podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kompleksowego programu profilaktyki i leczenia otyłości. Wierzę, że będzie to kolejny krok do skutecznego przeciwdziałania skutkom otyłości i nadwagi.Dla uczestników programu do dyspozycji będzie pediatra, dietetyk, psycholog, a także specjalista aktywności fizycznej. W sumie każdy z uczniów weźmie udział w sześciu spotkaniach ze specjalistami. Ponadto dzieci otrzymają skierowanie na badania laboratoryjne w kierunku zaburzeń metabolicznych.

- Młodzież biorąca udział w programie będzie miała możliwość korzystania nie tylko z konsultacji u specjalistów, ale również będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach sportowych im dedykowanych. Mam nadzieję, że zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia przyczyni się nie tylko do poprawy stanu zdrowia, ale również pozytywnie wpłynie na samoocenę uczestników oraz zachęci do korzystania z bogatej oferty sportowej proponowanej przez miasto – wyjaśnia Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W czasie trwania programu organizowane będą nie tylko spotkania uczniów ze specjalistami, ale też warsztaty dla rodzin. Ich celem będzie zwiększenie świadomości w zakresie powagi sytuacji wynikającej z choroby, jaką jest otyłość, a także zwiększenie motywacji całej rodziny do podjęcia leczenia i prewencji.

fot. materiały prasowe Gdyńskiego Centrum Zdrowia

Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Statystyki potwierdzają, że u co piątego dziecka występuje nadmierna masa ciała. Rodzice powinni przywiązywać większą wagę do kształtowania nawyków żywieniowych swoich dzieci oraz zachęcać je do regularnych badań i monitorowania swojego stanu zdrowia. Ważne jest także, aby edukować najmłodszych, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą prowadzenie niezdrowego trybu życia.

- Dziś wiemy, że otyły nastolatek to w 80 procentach otyły dorosły, a konsekwencją otyłości mogą być poważne problemy zdrowotne takie jak: insulinooporność wraz z cukrzycą, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdech senny czy przeciążenie kości i mięśni – wylicza dr n. med. Katarzyna Korzeniowska, ekspert, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Obecnie w Gdyni realizowane są trzy programy polityki zdrowotnej. Oprócz leczenia nadwagi i otyłości, organizowane są także szczepienia ochronne dla dziewczynek w wieku 13-14 lat przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz program mający na celu popularyzację sportu i aktywności fizycznej. Zakłada on organizację bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla młodych sportowców, trenerów, rodziców, które mają upowszechniać kulturę fizyczną oraz motywować do podejmowania działań na rzecz własnego zdrowia i wykonywania badań lekarskich.